Vaistinėlių deficitas – galvos skausmas vairuotojams

V. Leščinskienės nuotr
Nors policijos pareigūnai po liepos 1 dienos nežada rengti specialių reidų vaistinėlėms tikrinti, atsitiktinio patikrinimo metu pareigūnai gali vairuotojo paprašyti ją parodyti.
Iki liepos 1 dienos atnaujintos sudėties vaistinėlių neturintiems vairuotojams gresia piniginės baudos, o biržiečiai sumišę – nežino, kur jų įsigyti.

Seną paaukojo, o naujos nerado

Sulaukėme laikraščio skaitytojo skambučio. Žmogus pasakojo, jog turėtą vaistinėlę paaukojo Ukrainai ir tada leidosi ieškoti naujos sudėties vaistinėlės. Biržietis, išmaišęs visas Biržų miesto parduotuves, degalines ir vaistines, atnaujintos sudėties vaistinėlės taip ir nerado.

„Skelbimą skaičiau, kad seną vaistinėlę galima paaukoti Ukrainai, tai paaukojau, bet naujos nusipirkti negalėjau, nes niekur nebuvo. Taip likau be jokios vaistinėlės. Ką daryti?“- klausė skaitytojas.

Net tiekėjai sandėliuose neturi

Kodėl taip yra, pasiteiravome keliose Biržų miesto vaistinėse. Centre esančioje „Gintarinėje vaistinėje“ dirbanti farmacininkė sakė, kad vaistinėlės įsigyti šiuo metu teiraujasi kas trečias užsukęs klientas.

„Deja, niekuo padėti negalime, nes tiekėjas neturi šios prekės sandėlyje“,- atsakė vaistininkė. Netoliese esančioje „Camelia“ vaistinėje sulaukėme to paties atsakymo.

Aplankėme ir kelias automobilių detalių parduotuves. Visų atsakymas buvo vienodas: „Ne, atnaujintos sudėties vaistinėlių neturime“... Ir tik vienoje detalių parduotuvėje „Evadinamika“ sulaukėme konkretesnio paaiškinimo: „Vaistinėlės užsakytos, bet nežinome, kada gausime ir kokia bus jų kaina. Nors, reikia manyti, greičiausiai vaistinėlės bus brangesnės, nes ši prekė dabar – deficitas“,- aiškino parduotuvės darbuotojai. Jų teigimu, prieš dvi savaites šių vaistinėlių dar buvo prekyboje, tačiau artėjant liepos pirmajai, buvo tarsi iššluotos pirkėjų.

Kur rasti?

Biržiečiai socialiniame tinkle „Facebook“ taip pat domisi, kur Biržuose galima rasti naujųjų vaistinėlių. „Buvo pašte, bet dabar nėra, „Švaros prekėse“ – nėra, gal „Moki veži“ dar būtų?“,- diskutavo žmonės.

Tačiau ir minėtoje parduotuvėje šios, šiuo metu reikalingos, prekės neradome. Parduotuvės vedėja pažadėjo prekę užsakyti ir prašė palikti telefono numerį – praneš, kai gaus prekę. „Eilėje surašyta gal penkiasdešimt žmonių“,- sakė parduotuvės vedėja. Ši įmonė vakar vaistinių visgi gavo.

Laimėjo tas, kas apsirūpino iš anksto

Vienas iš komentatorių minėjo ir visiems gerai žinomo biržiečio Gedimino Vadopalo automobilių remonto dirbtuves, mat anksčiau, kiek žinoma, verslininkas tikrai šiomis vaistinėlėmis prekiavo, gal dar tebeturi?

Tačiau pakalbintas G. Vadopalas nusišypsojo: „Deja, nebeturiu. Kas pernai prašė, aprūpinau. Vėliau siūliau, bet niekam nebereikėjo, o dabar nebeturi net tiekėjai“.

Pasak jo, išlošė tie, kurie, kaip toje patarlėje, „ruošė roges vasarą“, t.y. apsirūpino iš anksto. „Pamatysite, po liepos 1 dienos atsiras prekyboje vaistinėlių, tik jos bus žymiai brangesnės, gal net dvigubai“,- spėlioja G. Vadopalas, priminęs atvejį, kai pandemijos metu keliskart brango apsauginės veido kaukės.

Reikia atnaujinti pirmosios pagalbos žinias

Anot G. Vadopalo, turniketai, kurie privalo būti naujosios sudėties vaistinėlėse, ne naujiena vyresniosios kartos vairuotojams.

„Tarybiniais laikais turniketai buvo vaistinėlių sudėtyje. Vėliau jų nebereikėjo, tad dingo... Dabar, po dvidešimties metų, jie vėl tapo privalomi. Nesakau, gal ir reikalingas dalykas, bet reikia vairuotojams atsinaujinti pirmosios pagalbos žinias, nes viena turėti turniketą, o kita – mokėti juo naudotis“,- teigė G. Vadopalas.

Vairavimo instruktorius Vytautas Juška sako, kad Biržuose vairuotojai jau porą metų pirmosios pagalbos mokymų metu mokomi naudotis turniketu. „Turniketas yra specifinis dalykas, kuriuo, jeigu nemokėsi tinkamai naudotis, gali nukentėjusiajam ne padėti, o pakenkti“,- tvirtino V. Juška.

Kaip atsirinkti?

Tiesa, vaistinėlių dar galima rasti pasidairius po internetines parduotuves, jų kaina svyruoja nuo keliolikos iki keliasdešimt eurų. Tačiau specialistai pataria labai atidžiai išsinagrinėti prekės sudėtį, mat naujoje vaistinėlėje, lyginant su senosios kartos vaistinėlėmis, turi būti ne tik du turniketai, bet ir spaudžiamasis tvarstis, ledo maišeliai, skirti arteriniam kraujavimui stabdyti, ir vienkartinė veido kaukė gaivinimui (dirbtinio kvėpavimo atlikimui).

Taip pat svarbu, kad pirmosios pagalbos rinkiniuose esančios medicinos priemonės turi būti paženklintos privalomu atitikties ženklu „CE“, kuris patvirtina, kad šios medicinos priemonės gamintojas laikosi nustatytų saugos reikalavimų, atliko visas būtinas atitikties vertinimo procedūras ir užtikrina, kad jo pagaminta medicinos priemonė yra saugi, naudojant ją pagal paskirtį ir laikantis naudojimo instrukcijos.

Specialių reidų nerengs, bet...

Lietuvos policija perspėja, kad neturint atnaujintos sudėties vaistinėlės, vairuotojui gali grėsti bauda nuo 10 iki 12 eurų. Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Odeta Jukniūtė sakė, kad nuo liepos 1 dienos policijos pareigūnai vairuotojams specialių reidų vaistinėlėms tikrinti nerengs, bet atsitiktinių patikrinimų metų pareigūnai paprašyti vairuotojo parodyti vaistinėlę turi pilną teisę. „Būtina žinoti, kad neprivaloma įsigyti naujos vaistinėlės, pakanka įsigyti tam tikras papildomas sudėtines dalis“,- akcentavo O. Jukniūtė, pasak kurios, jei vaistinėlę vairuotojas įsigijo nuo 2019 metų, ją pakanka papildyti tik turniketais.

Paaukojo 26 vaistinėles

Beje, neseniai rašėme apie visoje šalyje skelbtą akciją „Milijonas vaistinėlių Ukrainai“ ir vairuotojų prašyta paaukoti senas vaistinėles karo kamuojamai šaliai. Tvarsliava surenkama ir Biržų rajono savivaldybėje, adresu Vytauto g. 38, Biržai. Pasak savivaldybės administracijos direktorės Jurgos Bagamolovienės, biržiečiai jau paaukojo 26 vaistinėles.