Užubalių draustinis įtrauktas į Europos saugomų teritorijų tinklą

A. Kairio nuotr.
Užubalių telmologinis draustinis – magiškas gamtos kampelis, kurio grožis atsiskleidžia iš aukštai.
Aplinkos ministerija prie didžiausio pasaulyje Europos saugomų teritorijų tinklo „Natura 2000“ priskyrė dar devynis šalies draustinius. Tarp jų pateko ir Biržų rajone esantis Užubalių telmologinis draustinis.

Pažintinis takas yra apie 700 metrų ilgio. Čia sovietmečiu buvo durpynas, jį iškasus susidarė kanalai. Jie geriausiai matomi iš viršaus. Šiandien čia gausu vandens ir sausumos augalų bei gyvūnų. Daug bebrų namų. Gyvenančių paukščių pulkai suteikia didelį džiaugsmą paukščių mylėtojams. Gyvūnų stebėjimui pastatytas ir apžvalgos bokštas.

Prieš kiek daugiau nei dešimt metų sutvarkytas pažintinis takas nyksta. Kiekvienam norinčiam apžiūrėti šią magišką vietą teks kaip reikiant pasistengti, nes aiškių nuorodų, kaip ten patekti – nėra. Rodyklė rodo į laukus. Praėjimai per pelkes apžėlę, baigia sulūžti ir tilteliai. Tai greičiausiai matininkų klaida, nes nebuvo paliktas servitutinis kelias.

Biržų regioninio parko direkcijos direktorius Kęstutis Baronas pasakojo, kad šis draustinis jau yra saugomas, tačiau įtraukimas į „Natura 2000“ sąrašą sako, kad jis yra ypatingas Europos mastu. Pasak direktoriaus, šiandien jau matyti, kaip durpynas savaime atsinaujina, be žmogaus iniciatyvos.

K. Baronas sakė, kad Užubalių telmologinio draustinio tako atnaujinimas kainuotų daug. Viską, kas reikalinga darbams, ten tektų nešti rankomis, todėl kaštai smarkiai didėja.

Biržų regioninio parko biologė Renata Ulinskienė „Biržiečių žodžiui“ pasakojo, kad Užubalių telmologinis draustinis į „Natura 2000“ sąrašą įtrauktas dėl pelkėtų lapuočių miškų ir dviejų rūšių laumžirgių: baltakakčių skiečių ir mažosios nehalenijos.

Ž. Katkūnaitės inf.