Už­sit­ren­kė du­rys, o ug­nia­ge­siai... ne­tu­rė­jo au­to­ko­pė­čių

V. Kerienės nuotr.
Jeigu gaisras kiltų daugiabučio namo ketvirtame – septintame aukštuose, ugniagesius su ilgesnėmis autokopėčiomis tektų kviesti iš kitų rajonų.
Balandžio 27 dieną pagalbos telefonu 112 pagalbos kreipėsi biržietė moteris. Jai išėjus iš buto, užsitrenkė durys, o kadangi sugedo rankena, atgal į namus šeimininkė negalėjo patekti. Viduje buvo palikta įjungta viryklė, todėl biržietė kreipėsi į specialiąsias tarnybas. Bendrojo pagalbos centro darbuotojai, išgirdę problemą, nusprendė iškviesti priešgaisrinę gelbėjimo tarnybą.

Gyventojai nerimauja – o kas, jeigu gaisras?

Į redakcija kreipėsi šio įvykio liudininkė, nukentėjusios moters, kuri gyvena penktame namo aukšte, kaimynė. Ji pasakojo, kad į įvykio vietą iškviesti ugniagesiai nieko negalėjo padaryti, nes... turėjo autokopėčias, siekiančias tik iki trečiojo aukšto. Deja, tokiomis pasiekti ketvirtojo ar penktojo aukštų neįmanoma.

Gyventojai buvo nustebę ir sunerimę: „O kaip gelbės gaisro atveju, jei neturi reikiamos įrangos? Mums pasakė, kad, esant poreikiui, atvyksta ugniagesių komanda iš Kupiškio, kuri turi tokias kopėčias“.

Moterims dėl šios situacijos kilo nerimas dar ir dėl to, kad ant viryklės buvo paliktas puodas su verdančiomis bulvėmis. Atvykę ugniagesiai, anot kaimynės, nusprendė atjungti dujas ir iškelti duris. Nukentėjusioji moteris nedavė sutikimo iškelti durų, nurodydama, kad neturės pinigų išlaužtų durų remontui. Tuo metu balkono durys buvo atviros. Kadangi ugniagesiai iki penkto aukšto siekiančių autokopėčių neturėjo, tai ir išvyko. Problema liko neišspręsta.

Padėjo meistriukas

„Nusprendėme kreiptis į meistrus, įsikūrusius šalia „Rimi“ parduotuvės, kurie užsiima žaliuzių ir langų prekyba. Atvykusiam meistrui pavyko atidaryti duris jų neišlaužiant“, – pasakoja įvykio liudininkė.

Situacija tarsi susitvarkė ir išsisprendė, bet šis įvykis pasėjo nerimo sėklą gyventojams. „Kaip mus gelbės, jei kils gaisras? Nelaimės atveju, jei reikės iškelti žmogų, kol atvažiuos gaisrinė, įvyks nelaimė. Baisi netvarka, baisūs dalykai, pinigai kažkur švaistomi. Turėtų būti pirmenybė turėti kopėčias“,- įsitikinusi moteris.

Pavojaus žmonėms nebuvo

Paprašėme šį įvykį pakomentuoti Biržų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos. Su mumis sutiko pasikalbėti laikinai vykdanti viršininko funkcijas Daiva Dovydėnienė: „Gavome iškvietimą atidaryti duris, nes galimai viduje yra paliktas puode verdantis vanduo. Atvykę ugniagesiai įvertino situaciją: durų rankena sukosi ratu, buvo priimtas sprendimas, kad ugniagesiai nerizikuos ir nelips nuo stogo į penktame aukšte esantį butą, apie tai informuotas Bendrasis pagalbos centras. Ši tarnyba priėmė tolesnius sprendimus. Kadangi ši situacija nekėlė pavojaus žmonėms, dujos buvo užsuktos, žmonių viduje nebuvo, vadinasi, pavojaus nėra. Todėl Bendrasis pagalbos centras nusprendė iš gretimo rajono nekviesti automobilio su kopėčiomis. O mūsų ugniagesiai galėjo laužti duris, bet savininkė nesutiko. Jeigu jie ir būtų pakliuvę į vidų, durys galimai buvo tiek sugadintos, kad nebūtų ir iš vidaus atsidariusios. Taip pat Bendrasis pagalbos centras buvo informavęs žmogų kreiptis į įvairias tarnybas, kurios atrakina duris“.

Patikino – esate saugūs

Gyventojai nerimauja, kad, kilus gaisrui, kol atvyks ugniagesių komandos iš kitų miestų, ne tik turtas, bet ir žmonės bus sudegę. Tačiau Biržų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovė D. Dovydėnienė nuramino sakydama, kad tokiais atvejais naudojami kitokie veiksmai ir kita įranga.

„Kilus gaisrui, ugniagesiai būtų pjovę duris ir ėję į vidų. Esant pranešimui apie gaisrą, viduje ugniagesiai butų išsitiesę ir nušokimo pagalvę. Gaisro atveju, ugniagesių veiksmai būna visai kitokie. Šiuo atveju, pavojaus nebuvo. Dabar jau ir narai važiuos nebe iš Panevėžio, o iš Šiaulių arba iš Utenos“,- komentavo D. Dovydėnienė.

Ji pripažino, kad Biržų priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba tikrai neturi ilgesnių kopėčių. Sprendimą, kuriam miestui labiau jų reikia, priima Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, kuris autokopėčias buvo nusprendęs skirti Kupiškio rajono ugniagesiams. Pašnekovė patikino, jog tokias autokopėčias ne tik brangu įsigyti, bet ir labai brangi jų eksploatacija, saugojimui reikalingos specialios patalpos. „Todėl vietoj tokių kopėčių naudojama nušokimo pagalvė. Ateityje, jei bus galimybė, bus įsigytos ir kopėčios“,- sakė D. Dovydėnienė.