Universitetas vėl atsigręžia į pedagogus

Universitetas vėl atsigręžia į pedagogus

Universitetas vėl atsigręžia į pedagogus

Šiaulių universiteto (ŠU) rektorius ir prorektoriai tradicinėje spaudos konferencijoje supažindino su permainomis. Gera naujiena — studentai bus priimami pagal vienuolika krypčių, papildomomis lėšomis ir stipendijomis skatinamos edukologijos studijos. Bet nerimą kelia mažėjantis biudžetinis finansavimas bei studentų galimybės mokėti už mokslą.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Finansavimas — sumažėjęs

Pasak ŠU rektoriaus profesoriaus Vido Lauruškos, nors universiteto strategija nesikeičia, ekonominė situacija įtakojo veiklą ir galimybes.

Šiemet valstybės biudžetinis finansavimas, lyginant su praėjusiais metais, sumažėjo 7 milijonais litų: nuo 26 iki 19 milijonų litų.

Daugiau nei pusę biudžeto lėšų (23 milijonus litų) universitetas susirenka pats. Bet rektorių baugina augantis nedarbas: ar esami ir būsimi studentai sugebės mokėti už studijas?

Prašymai — tik internetu

Studijų prorektorius docentas Juozas Pabrėža pateikė naujienų iš Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrojo priėmimo organizavimo posėdžio.

Šiemet vadinamųjų valstybės finansuojamų vietų — krepšelių — bus apie 10 procentų mažiau. Universitetų ir kolegijų santykis, priimant į valstybės finansuojamas vietas, išliks kaip ir pernai.

„Mūsų manymu, tai — klaida, bet Vyriausybė jos nenori taisyti. Pernai kolegijos neužėmė valstybės finansuojamų vietų, o per papildomą priėmimą atėjo silpni abiturientai“, — sako J. Pabrėža.

Gera žinia universitetui — šiemet priėmimas vyks ne pagal šešias stambiąsias studijų kryptis, o pagal vienuolika krypčių.

Trys sritys išlieka: humanitarinių, fizinių ir technologijos, o kitos trys smulkinamos. Menai skaidomi į dvi grupes: muzikos, teatro bei dailės, dizaino, medijų. Biomedicinos studijos dalijamos į medicinos, sveikatos bei gyvybės mokslų ir žemdirbystės. Tad ekologijos, dekoratyviosios želdininkystės specialybės patenka į antrąją krypčių grupę ir šiemet nebekonkuruos su tikrąja medicina.

Socialinių mokslų studijų sritis, į kurią veržiasi daugiau nei pusė abiturientų, bus suskirstyta į keturias krypčių grupes: verslo vadybos, teisės, švietimo ir ugdymo bei likusias socialinių mokslų studijas.

Mokytojų rengimo programai — švietimo ir ugdymo krypčiai — numatyta apie 800 valstybinių vietų universitetuose ir 400 — kolegijose. Švietimo ir mokslo ministerija žada stiprinti dėmesį pedagogų rengimo programoms, pagal jas studijuojantiems numatytos didesnės stipendijos: 200 litų studentui. Pasirinkę pedagogines programas, stojantieji turės išlaikyti motyvacinį testą.

Dar viena didelė naujovė — stojančiųjų prašymai bus priimami tik internetu. Nebelieka stojamosios studijų įmokos. Pirmą kartą bus taikomas registracijos mokestis įstojusiesiems, kuris, planuojama, sieks apie 120 litų.

Galvosūkiai dėl renovacijos

Pasal Infrastruktūros prorektoriaus profesoriaus Donato Jurgaičio, Architektų gatvėje esantis „grandiozinis titanikas“ — mokslo ir technologijų parkas — greitu laiku bankrutuos. Kas bus jo vietoje, neaišku. Svarstoma rengti mokslines laboratorijas, kurias būtų galima panaudoti ir studijoms.

Pasak D. Jurgaičio, yra parengtas naujas universitetų, kolegijų bendrabučių renovavimo projektas, bet jam Vyriausybė tegalės skirti labai mažą dalį reikalingos sumos. Rektorių konferencijos finansų komitetas parengė naują projektą, bet dar negauta Vyriausybės garantija, kurios reikia siekiant paskolos iš Europos bankų. Bendrabučių renovacijos projektai greičiausiai startuos tik metų pabaigoje.

IŠVADA: „Privalome adaptuotis ir išgyventi. Nors 2009 metai buvo sunkūs šaliai, universitetas sugebėjo išlaviruoti sunkioje finansinėje situacijoje, metų rezultatus vadiname gerais“, — sako ŠU rektorius Vidas Lauruška. 

 

STRATEGIJA: Šiaulių universiteto vadovybės teigimu, universiteto strategija nesikeičia, nors ekonominė situacija įtakojo veiklą ir galimybes.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.