
Naujausios
Universitetas miestelio nestatys
Šiaulių universiteto (ŠU) rektorius profesorius Vidas Lauruška sako, kad praėję metai buvo labai sudėtingi: „Metų pradžioje turėjome 4,4 milijono litų neapmokėtų sąskaitų. Rugsėjį Vyriausybė dar 2 milijonais sumažino mokos fondą. Teko labai taupyti, ir metus baigėme turėdami 600 tūkstančių litų skolos.“ Bet universitetas džiaugiasi studentų pasitikėjimu ir planuoja bendrabučių remontą.
Teko apginti reputaciją
— Patvirtinta jūsų veiklos ataskaita Senate. Kokių problemų universiteto gyvenime kilo pernai?
— Pernykštis ŠU biudžetas buvo 56 milijonai litų, iš jų valstybės dotacija — 26 milijonai.
Teko mažinti dėstytojų ir mokslo darbuotojų etatų skaičių. Jų sumažėjo 80. Tarkime, dėstytojas dirbo pusantro etato, jam paliktas etatas. Taip etatų skaičius sumažėjo 17 procentų. Sumažėjo etatų ir administracijoje.
Vasaros pradžioje ŠU teko atlaikyti aršų puolimą visais lygiais. Nors buvo sunku, pavyko pakeisti neigiamą valdžios nuomonę apie ŠU lygį. Tai parodė ir stojamieji: gavome 520 studentų krepšelių, kai daug didesnis M. Romerio universitetas jų surinko per 600.
Teko mažinti ir studentų skaičių. Į visų trijų pakopų studijas priėmėme tūkstančiu jaunuolių mažiau — 8 procentais mažiau.
Bet padidėjo priėmimas į magistrantūrą, atsirado naujų studijų programų.
Džiugina doktorantų skaičius — 85 jauni mokslininkai. Tarptautinio lygio žurnaluose universiteto mokslininkai išspausdino 32 mokslinius straipsnius. To anksčiau nebuvo. Pernai 44 procentai dėstytojų buvo profesoriai ir docentai, 2007 metais tokių buvo 37 procentai.
Bet mums reikia pasispausti — padidinti paslaugų ir taikomųjų tyrimų apimtis, nes uždirbome tik pusę milijono litų. Pernai pateikėme 22 paraiškas struktūrinėms lėšoms gauti. Dabar jos vertinamos.
Keisis universiteto valdymas
— Ką manote apie aukštojo mokslo reformą?
— Studentų krepšelių įvedimą vertinu teigiamai, nors buvo daug priešiškumo ir kritikos. Tačiau krepšelių skirstymo metodiką teko tobulinti.
Pavyzdžiui, labai nukentėjo stojantieji į menus. Gabūs, talentingi, geri jauni menininkai dėl silpnesnių bendrųjų dalykų pažymių krepšelių negavo. Dabar ši klaida jau ištaisyta.
Buvo nesklandumų dėl krepšelių ir priimant į edukologijos mokslus, bet sekėsi tiems, kas rinkosi technologijų studijų programas.
Reikia pastebėti, kad reforma šiek tiek keičiasi, nes ministerija geranoriškiau pradėjo reaguoti į pastabas. Buvo šešios studijų kryptys, dabar jų yra 11.
Rengiamas naujas statutas, jį tikimės pradėti svarstyti kovą. Tada turės keistis universiteto valdymo sistema. Pagal naujus principus bus renkama taryba, ŠU taps viešąja įstaiga. Po to — rektoriaus rinkimai. Šis procesas gali užsitęsti, nes statutus tvirtina Seimas.
— Kokie iššūkiai laukia 2010-aisiais?
— Stiprinti magistrantūros ir doktorantūros studijas. O kardinalus mūsų uždavinys — gerinti studijų kokybę. Ją lemia trys komponentai: dėstytojai, motyvuoti studentai ir ugdymo bazė.
Studentų motyvacija stiprėja, ypač tų, kuriems tenka mokėti už mokslą. Rūpesčių kelia bendrabučiai. Esame pateikę paraišką renovuoti pirmąjį bendrabutį, nes jame galėtų apsigyventi Pasaulinių žaidynių visiems dalyviai 2012 metais. Tačiau dėl bendrabučių Vyriausybė kalba miglotai.
Universitetui būtinai reikalinga sporto bazė ir kultūros centras su gera koncertų sale. Tai skendi nežinioje. Būtina gauti kuo geresnės įrangos ir stiprinti rekonstruotos bibliotekos fondus.
O Vyriausybė dotaciją sumažino dar 7 milijonais litų — nuo 26 iki 19 milijonų. Patiems teks užsidirbti 22 milijonus.
Pritilo kalbos apie ŠU miestelį
— Ar dar svajojate apie ŠU miestelį?
— Ši idėja yra įrašyta į mūsų strateginį planą. Diskusijos dėl miestelio yra aprimusios, nes ekonominės sąlygos to neleidžia.
Dėl demografinės situacijos ir ekonominės padėties gali tekti keisti planą. Juk ateityje studentų sumažės. Gal ir nebūtina ŠU kurtis kur nors už miesto, pakaktų dviejų koncentruotų centrų pačiuose Šiauliuose.
— Ar gali būti sujungti Klaipėdos ir Šiaulių universitetai?
— Dabar taip nekalbama. Tačiau Klaipėdos ir Šiaulių universitetai yra regioniniai, dėl to mums reikalingas artimesnis bendradarbiavimas. Nežinau, gal bus kuriama dviejų universitetų asociacija, aktyviau pradėsime keistis studentais ir dėstytojais. Gyvenimas gali daug ką pakeisti.
Kalbėjosi Petras BALČIŪNAS
METAI: Šiaulių universiteto rektorius profesorius Vidas Lauruška: „Praėję metai buvo labai sudėtingi, bet ir sėkmingi“. (Lauruška Vidas universitetas Šiaulių _04_JTs)
Jono TAMULIO nuotr.