Šventiniai pasibraidžiojimai

Reginos Vaičekonienės nuotr.
Šventinis ūkininkų turgus.

Rūkas

Šeštadienio vidurnaktį Biržai įbrido į rūką. Lis?.. – paryčiais nusivylė biržiečiai mugių prekiautojai.

Kaip bebūtų, darban skubėjo mūsų „vyturiai“: medikai, ugniagesiai, policininkai, laiškanešiai, darbininkai. Apibėgę rytinius ūkio darbus į miestą visai dienai bildėjo kaimo bendruomenių atstovai. Jiems Biržų pilies teritorijoje reikėjo pasistatyti savo „Sanatoriją“.

Aušo įsimintinas rytas sužadėtiniams, susiruošusiems Biržų šventės dieną sumainyti aukso žiedus. Kažkas susiruošė į paskutinę kelionę...

Rytą skubėjusieji iš kitų miestų, rajono kaimų į Biržus stebėjo gražų vaizdą: rūkas paryčiais prasiskyrė, kilo aukštyn atkeldamas giedrai dienai vartus. Saulės spinduliai prausė Biržus. Šventė...

Mugė ir turgus

Bundantis miestas pagal spalvas, kvapus dalinosi į saleles. Pirmąją užpildė pramogos vaikams, antrąją – mugė. Mugė dūsavo dešromis, žuvimi, smilkalais. Ir politika.

Turgus paniuro. Prekystaliai prekiautojų išretėję. Pirkėjų nebus. Visi sugriuvę į mugę.

Ūkininkų turgaus pakraštį pagyvino administratorės Laimutės tradicinės sodo ir daržo gėrybių puokštės. Artėjančios Žolinės užuomina.

- Biržai atsigavo, žmonių daug, skamba muzika. Jaučiasi šventė, – tikino sutiktieji pašnekovai.

Visos vietos užimtos

Kiekvienas žinojo, kur skubąs. Deja... Pirmosiomis dienomis užsiregistravęs biržietis su savo viešnia į apžvalginę ekskursiją „Suk į Biržus“ autobusan nebetilpo. Organizatorė tik gūžčiojo pečiais:

- Užsakiau autobusą 25 vietų, visos vietos jau užimtos...

„Paziuku“ Kirkilų pusėn riedėjo, tikriausiai, visažiniai, nes, kaip vėliau teigė šios ekskursijos organizatorė ji pasirinko maršrutą, „kad mažiau jai reikėtų kalbėti“... Bet Biržų šventėje buvo žmonių, kurie apie Biržus tikėjosi išgirsti daugiau. Jie ir pasigedo antros apžvalginės ekskursijos po miestą. Ne visi istorijos labirintai juk išvaikščioti....

Turizmo gatvelėje be biržiečių, savo gimtuosius miestus garsino ir turistus į juos viliojo rokiškėnai, šiauliečiai, ignaliniečiai, ukmergiškiai, anykštėnai... Daug kas pasinaudojo proga, rinkosi lankstinukus ir jau sekmadienį leidosi įdomiais maršrutais per Lietuvą.

Poetės Almos sveikinimas

Kaip visuomet – išskirtinė ir jauki Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos stotelė. Jos keleliai kraštiečių rašytojų, poetų tėviškių link. Biržų širdis suplakė jų ilgesio gimtinei ritmu. Eilės išguldytos atskiruos laiškučiuos... Lengvas vasaros vėjelis rimavo linkėjimus. Vienas įkrito tiesiai į delną. Poetė Alma Karosaitė sveikino: „ Man niekas niekada / Nepasimiršo/ Nei valsai/ Nei trankieji/ Klumpakojai, / Kai tu stovėjai/ Palikta prie Biržų / Ir taip ilgai/ Savos dalios ieškojai...“

Varžybos ir derybos

Biržų pilies kieme dvi valandas trūkusios jėgos ir ištvermės varžybos išlaikė gausiausią sirgalių būrį. Varžybose – 10 įdomių rungčių. Varžybų dvejetų komandose – 6 merginos ir 6 vyrai. Ne vien biržiečiai. Vienas varžybų dalyvis, vilnietis kraštietis Linas Kutkus net su savo draugu buvo suderėjęs: jeigu neužims šiose varžybose prizinės vietos, iš Biržų į Vilnių grįš pėsčias. Nereikėjo... Linas iškovojo medalį. Lino pergale džiaugėsi gausi jo palaikymo komanda: žmona Eglė, dukrelės Evija ir Meida, dėdė Rimantas, teta Adelė, pusbrolis Evaldas...

Traumos „Sanatorijoje“

Sudėtinėje Biržų rajono kaimo bendruomenių „Sanatorijoje“ sukosi daktarytės baltais chalatais. „Sanatorijos“ lankytojams, mažiems ir suaugusiems – atrakcija nauja, smagi. Prie įvairių masažų – eilės. „Sanatorijos“ komandą sustiprino profesionalų brigada iš Likėnų reabilitacinės ligoninės. Parovėjos seniūnijos bendruomenių aktyvistės „Sanatorijon“ perkėlė ir legendinį basų kojų taką iš Drąseikių. Lankytojai nepasididžiavo. Nusiavę batus džiūgaudami kaip vaikai leidosi taku.

Neapsieita „Sanatorijoje“ ir be traumų. Aštriu peiliu smulkindama daržovę pirštą susižeidė mazažuotoja. Teko jai skubėti į Biržų ligoninės priėmimo skyrių, kad žaizdą medikai susiūtų.

Šliužai ir grybai

Biržų pilies kieme jaunimas medžiojo idėjas Biržams. Viena Biržus mylinti ponia piršo savo rūpestį. Biržus puola invaziniai šliužai. Reikia kuo skubiau juos naikinti. Moteris rodė nuotrauką. Ji stebėjosi, kaip politikai, valdininkai šių šliužų nepastebi ir neskelbia kovos? Kai kurie rajono Tarybos nariai žvilgterėję į nuotrauką šliužų neatpažino. Galvojo, kad grybai...

Atstumai

Įspūdingas koncertas, šventiniai fejerverkai, lazerinės projekcijos... Jie mus visus ir suartino. Atsipalaidavę pamiršome visas vyriausybės rekomendacijas.

Romantikai įsimylėjėliai 21 valandą sėdo ant vandens dviračių ir išmynė į Širvėnos ežerą. Ir mėgavosi įspūdinga šventės panorama, saugiausia erdve.

Bus kaip bus... Neapsieita ir be muštynių.

Apklausos ir rekordai

Lietuvos socialdemokratai mugėje rinko populiariausią Biržų miesto šventę. Apklausoje dalyvavo 663 žmonės. 379 – už Biržų miesto, 120 – už aludarių, 56 – už aviacijos šventę, 54 – už galiūnų ir 54 – už motokroso varžybas.

Vienas biržietis didžiavosi per miesto šventę pagerinęs savo asmeninį rekordą. Anksčiau per dieną jis nueidavo 34 tūkstančius, o šeštadienį, Biržų miesto šventės dieną, jis suvaikščiojo 40 tūkstančių žingsnių.