
Naujausios
Susitikimas buvo surengtas sausio 31 dieną gavus seniūnaičių kreipimąsi dėl to, kad miesto gyventojai nesijungia prie miesto nuotekų tinklų, netinkamai tvarko nuotekas, nuolat teršia aplinką, kad prastas vanduo šuliniuose, kad niekas nekontroliuoja ir nebaudžia nuotekų tvarkymo taisyklių pažeidėjų.
Biržų aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkas Artūras Griška kategoriškai nesutiko su seniūnaičių teiginiais, kad niekas nekontroliuoja ir nebaudžia gyventojų, netinkamai tvarkančių nuotekas ar leidžiančių jas tiesiai į aplinką, vandens telkinius. A. Griška pateikė skaičius ir faktus, kiek patikrinimų, reidų buvo atlikta nuo 2015 metų, kiek pažeidėjų nustatyta, kaip jie nubausti, kaip įvertinama, ar gyventojas tikrai išveža nuotekas iš nuosavo rezervuaro.
Seniūnaičių rašte buvo abejojama, ar Savivaldybės administracijos direktorius, pažadėjęs, kad nuotekų tvarkymą kontroliuos ir Viešosios tvarkos skyriaus specialistai, pažadą ištesėjo. Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas R. Sabas ir vyriausioji specialistė J. Bruniuvienė paaiškino, kad skyriaus specialistai nuolat dalyvauja reiduose, patys tikrina įtarimus dėl gamtos teršimo, reidus rengia kartu su aplinkosaugininkais, „Biržų vandenų“ atstovais.
Išklausę šią informaciją, seniūnaičiai svarstė, ar užtenka informacijos apie minėtus dalykus. Jiems buvo paaiškinta, kad informacija yra skelbiama Savivaldybės interneto svetainėje, apie tai rašo rajono spauda.
Seniūnaičiai, išgirdę, kad prie centralizuotų nuotekų tinklų nėra prisijungę 148 Biržų gyventojai, kurie gali tai padaryti, siūlė savo būdus, kaip priversti žmones savo būstus prijungti prie centralizuotų nuotekų tinklų. Vienas iš pasiūlymų – didinti nuotekų išvežimo kainą šiems gyventojams. 1021 gyventojas neturi galimybės prisijungti prie nuotekų tinklų. Juos seniūnaičiai siūlė griežtai kontroliuoti, stebėti, ar savo nuotekų naktimis gyventojai nepumpuoja į aplinką. Seniūnaičiai tvirtino žiną konkrečius atvejus, tačiau A. Griškos paprašyti faktų nepateikė.
„Biržų vandenų“ direktorius Rimantas Martinonis aiškino, kad nėra paprasta priversti žmones savo namus prijungti prie centralizuotų tinklų, tuo labiau, kad joks įstatymas nenustato, kad gyventojai tai daryti privalo. Anot R. Martinonio, daugelis šių žmonių – vyresni, jie nebenori užsiimti naujais darbais, dažnas stokoja pinigų tam.
Savivaldybės galimybės padėti žmonėms prisijungti prie jau esančių nuotekų tinklų yra ribotos, šiuo metu nėra patvirtinta jokia paramos programa.
Z. Marcinkevičiūtė paaiškino, kad 2006–2014 m. į vandentvarkos projektus investuota 11 milijonų eurų, nutiesta 17 km vandentiekio, beveik 36 km nuotekų tinklų. 2017–2023 m. buvo įgyvendintas projektas „Privačių namų, kurių gyventojai gauna mažas pajamas, prijungimas prie centralizuotos nuotekų surinkimo infrastruktūros Biržų aglomeracijoje“. Prie centralizuotų tinklų prijungti 44 individualūs gyvenamieji namai, projekto vertė – 65687 eurai, iš jų 45980 eurų – Aplinkos ministerijos dotacija, likusieji – savivaldybės biudžeto lėšos.
UAB „Biržų vandenys“ pradėjo naują vandentvarkos projektą, jo vertė 872453 eurai. Projektu planuojama nutiesti nuotekų tinklus (apie 3,46 km) Biržų miesto Parodos, K. Binkio, Vėjo, Draugystės, Taikos, Respublikos, M. ir J. Yčų, Dvaro, Kęstučio, Kilučių g. ir Biržų kaimo Liepų, Alyvų, Saločių,Tujų gatvėse ir sudaryti galimybę prie centralizuotų nuotekų tinklų prisijungti 101 būstui. Į Biržų miesto Parodos, K. Binkio, Vėjo, Draugystės, Taikos, Respublikos, M. ir J. Yčų, Dvaro, Kęstučio ir Biržų kaimo Liepų, Alyvų, Saločių, Tujų gatves numatoma nutiesti geriamojo vandens tinklus, prie kurių galės prisijungti 86 būstai. Projektą numatoma įgyvendinti iki 2022 metų.
Susitikime taip pat aptarti atliekų surinkimo, gatvių tvarkymo ir kiti reikalai.