Sukrėtė Europą, o Biržų politikams nerūpi

Irutė Varzienė, TS-LKD frakcijos savivaldybės taryboje primininkė
Europos politinių lyderių, Lietuvos politikų demesio centre – įvykiai Baltarusijoje. Biržų r. savivaldybės tarybos vadovams ir partijų frakcijų pirmininkams išsiuntėme klausimus dėl padėties Baltarusijoje. Tačiau atsakymų sulaukėme ne iš visų.

Kokia turėtų būti Lietuvos reakcija į tai, kas vyksta šioje šalyje? Kaip vertinate politinę padėtį Baltarusijoje, opozicijos veiksmus bei rinkimų teisėtumą? Gavusi šiuos klausimus socialdemokratų frakcijos pirmininkė Audronė Garšvaitė atsakė: „Laba diena, atostogauju“. Į klausimus neatsakė ir Lietuvos žaliųjų ir valstiečių sąjungos pirmininkas Tomas Četvergas, liberalų sąjūdžio frakcijos pirmininkas Arūnas Remeika, lietuvių tautininkų ir respublikonų frakcijos pirmininkas, kandidatas į Seimą Valdemaras Valkiūnas. Jei yra būdvardis „apolitiškas“, tai rajono politikų (partijų frakcijų vadovų!) abejingumas šaukiasi dar vieno – „apolitikas“. Tikra stebuklų žemė, kurioje politikai yra apolitikai.

Tik TS-LKD frakcija ėmėsi realių veiksmų – buvo inicijuotas rašto siuntimas Nesvyžiaus vykdomojo komiteto pirmininkui, rašte išreikštas palaikymas opozicijai ir raginama nenaudoti smurto. Be TS-LKD frakcijos vadovės Irutės Varzienės savo pozicijas pareiškė tik meras Vytas Jareckas ir vicemerė Astra Korsakienė.

Meras Vytas Jareckas

1

Susidariusi situacija kaimyninėje šalyje nėra gera. Baltarusijos žmonės įtarę klastojant rinkimų rezultatus išėjo į gatves reikalauti teisingumo. Baltarusijos valdžios represijos prieš taikius demonstrantus ir nesiliaujantis smurtas yra netoleruotinas. Tikiuosi, kad bus inicijuotas pozicijos ir opozicijos dialogas klausimams spręsti taikiomis priemonėmis, nes tai geriausias būdas paspartinti socialinį vystymąsi, aptarti reformas ir šalies ateitį. Viliuosi, kad šis situacija pakreips Baltarusiją žengti demokratijos keliu.

Mes esame suinteresuoti savo kaimyninės šalies – Baltarusijos Respublikos demokratiniu vystymuisi ir suverenitetu, norėtume ir ateityje plėtoti tolimesnį bendradarbiavimą gilinant kultūrinius, ekonominius ir kitus bendradarbiavimo ryšius. Parengėme laišką – kreipimąsi į miesto – partnerio Baltarusijoje, Nesvyžiaus rajono vadovą.

Vicemerė Astra Korsakienė

1

Situacija Baltarusijoje, susidariusi po nedemokratiškų rinkimų, sudėtinga ir sunkiai prognozuojama. Rinkimų rezultatų klastojimas buvo paskutinis lašas, kritęs į tautos kantrybės taurę. Dalis tautos pabudo ir prabilo. Pilietinės visuomenės neišgąsdino brutalios priemonės, areštai. Skaudu matyti smurto vaizdus iš miestų gatvių. Už visa tai turi būti ne tik politinė, bet ir teisinė atsakomybė. Labiausiai neramina tarybinis palikimas – Rusijos noras ir galimybės „teikti pagalbą“.

Tikiuosi, kad Lietuvos reakcija bus aktyvi, palaikanti bundančią pilietinę visuomenę. Džiugina ir teikia vilties prasidėjusios palaikymo akcijos. Netyli ir aukščiausio rango politikai. Koks svarbus moralinis palaikymas galime suprasti, prisiminę netolimą Lietuvos praeitį; tuos laikus, kai Lietuva pasirinko Nepriklausomybės kelią. Tačiau pirmiausiai Lietuva visuomenės lyderei Sviatlanai Cichanouskajai ir jos vaikams turėtų užtikrinti saugumą.

Irutė Varzienė, TS-LKD frakcijos savivaldybės taryboje primininkė

1

Šimtatūkstantiniai protesto mitingai Baltarusijoje yra pats stipriausias argumentas, kad Prezidento rinkimai suklastoti. Žmonės protestuoja prieš autoritarizmą, prieš diktatorių Lukašenką, kuris visiškai prarado pasitikėjimą. Ir net chaotiškumas, koordinavimo, strategijos stoka kaip tik liudija kovos už laisvę tikrumą, neišvengiamybę. Baltarusijos žmonės turi teisę rinktis.

Lietuva privalo padėti visomis diplomatinėmis ir kitokiomis priemonėmis, Lietuva gali prisiimti lyderystę. Prisiminkime mūsų Nepriklausomybės atkūrimą – koks svarbus buvo kiekvienas paramos, pripažinimo faktas. Manau, kad visos iniciatyvos yra geros, bet svarbiausia – reali, konstruktyvi pagalba, kuriant tolesnę strategiją, nes nėra patirties, o Rusija, kaip visada, manau, turi kelis scenarijus.

Beje, rugpjūčio 14 dieną Biržų rajono savivaldybės tarybos TS-LKD frakcijos vardu raštu kreipiausi į merą Vytą Jarecką, siūlydama Tarybos vardu kaip galima greičiau išsiųsti raštą Nesvyžiaus (pasirašyta bendradarbiavimo sutartis ) miesto vykdomojo komiteto pirmininkui ir tarybai. Manau, kad rašte turi būti ne tik išreikštas solidarumas kovoje už laisvę, bet ir paraginimas nenaudoti smurto ir užtikrinti Baltarusijos Konstitucijos suteiktas teises (33,35 str.).

Pirmadienį Tarybos nariai gavo rašto projektą. Laiške net neužsimenama, kad tai TS – LKD frakcijos iniciatyva. Apmaudu, kad net tokioje situacijoje merui (ar jo komandai) pritrūko elementarios kultūros.

Gaila, kad negalėsime dalyvauti Laisvės TV organizuojamoje akcijoje „ Laisvės kelias“, nes Papilyje vyks seniai suplanuotas renginys – atnaujinto Papilio memorialo, skirto Papilio krašto partizanams, šventinimas. Abu renginius jungia Laisvės tema ir mes būtinai prisiminsime baltarusius, pasiryžusius kurti kitokią Baltarusiją.