Subtropiniai orai vasarą gali lemti ir šiltą rudenį

Ž. Maniko nuotr.
Bir­žie­čius kan­ki­na ne tik ali­nan­tis karš­tis, bet ir saus­ra, ku­ri ju­ti­mi­nę tem­pe­ra­tū­rą dar pa­di­di­na.
Dėl alinančio karščio žmonės pikti ir nelaimingi. Vėsesnio oro norisi ir todėl, kad reikėtų mažiau laistyti daržus, sodus ir gėlynus. Jeigu kas žino, kada sulauksime atgaivos, tai tik Biržų meteorologijos stoties viršininkas Bronius Medinis. Jis turi gerų naujienų – truputį atvės.

Neregėtas karštis

Pasak B. Medinio, daug lengviau pasakyti, kiek dienų šį mėnesį temperatūra buvo mažesnė negu 30 laipsnių. Nepertraukiamas karštis rajone laikėsi nuo liepos 7 dienos. Iki šiol oro temperatūra buvo nukritusi vos vieną dieną ir tai iki 28 laipsnių, o visas dienas ore vyravo pragariškas 30-33 laipsnių karštis. Pastarąsias dvi savaites buvo stebima tendencija, kad net naktimis oro temperatūra laikėsi arti 20 laipsnių šilumos. Tokia temperatūra, pasak specialisto, vadinama subtropikų. „Gyvename kaip pusiaujuje, tik neturime tiek lietaus“,− sakė B. Medinis.

Kartu su kaitra rajone buvo ir sausra. Nors šeštadienį dangus apdovanojo lietumi, bet lijo ne visur ir tik antrą kartą šį mėnesį. Kalbant apie pastarąsias dvi savaites, lijo liepos 8 dieną. Pasak B. Medinio, šio gėrio teko ne viso rajono žemei. „Turime dar vieną įdomų reiškinį. Sąlyginai santykinė drėgmė pagal tokią temperatūrą yra gana aukšta. Anksčiau, esant kaitroms, maksimali oro temperatūra pakildavo iki 30 laipsnių, todėl vidudienį santykinė drėgmė būdavo apie 30 procentų. Tokiu atveju žmogus jaučia 25 laipsnių šilumą. Dabar santykinė drėgmė mažesnė nei 40 procentų, tai reiškia, kad jutiminė temperatūra yra daugiau nei 40 laipsnių. Mano darbo istorijoje tokios oro temperatūros su tokia sąlygine drėgme dar nėra buvę“,- kalbėjo meteorologas.

Paskutinį kartą tokia tokia situacija Lietuvoje buvo prieš 27 metus. Dabar labai panaši situacija ir 2021 metais. „Trisdešimt keli laipsniai Celsijaus nėra kažkokia išskirtinė temperatūra, tačiau tai paprastai trunka kelias dienas. Šiemet birželio pabaigoje jau buvo įšilę iki 30 laipsnių, tačiau birželis suteikė progą daugiau atsipūsti, nes buvo ir vėsesnių dienų“,− pasakojo B. Medinis.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com/