Statistika: Biržų policija dirba puikiai, o rajono rykštė – vagystės

Asm. archyvo nuotr.
Biržų policijos komisariato viršininkas Deividas Valtaris teigia, kad labiausiai šiemet liūdina eismo įvykių skaičius.
Ne tik viščiukai, bet ir nusikaltimai skaičiuojami rudenį. Surinkta devynių šių metų mėnesių statistika rodo, kad Biržai pagal nusikalstamų veikų skaičių yra antrieji apskrityje. Jų tą laiką pradėta 311. Kaip teigia Biržų policijos komisariato viršininkas Deividas Valtaris, pagal gyventojų skaičių toks nusikaltimų kiekis yra nemažas. Bet tuo pačiu galima ir pasidžiaugti, kad didžioji dalis nusikalstamų veikų Biržų rajone yra ištirtos – net 237 (76,2 proc.).

Daug nusikalsta girti

Biržų rajone kasdien vidutiniškai patruliuoja 6 policijos ekipažai, o pagal nusikalstamų veikų ištyrimo procentą Biržai vienareikšmiškai lyderiauja visoje apskrityje, pora procentinių punktų lenkia tik Pasvalys. Kalbamės su sėkmingai komandai vadovaujančiu Biržų policijos komisariato viršininku Deividu Valtariu ir prašome daugiau papasakoti apie nusikalstamumą Biržų rajone.

D. Valtaris teigia, kad dažniausiai žmonės nukenčia dviem atvejais – avarijų metu ir kai smurtauti imasi sugėrovai. „Iš ištirtų 237 nusikalstamų veikų pamatėme, kad 37 asmenys nusikalto pakartotinai, 7 buvo nepilnamečiai, o 125 nusikalstamos veikos padarytos girtų asmenų“, – vardijo D. Valtaris. Sučiupti 37 vairuotojai, kurių girtumas siekė daugiau nei 1,5 promilės.

Per devynis mėnesius užfiksuoti 7 atvejai, kai buvo neteisėtai disponuojama narkotinėmis medžiagomis, daugiausiai vadinamąja žole. 6 atvejai ištirti.

Smurto artimoje aplinkoje užfiksuota 84 atvejai, ištirta 94 proc. Policijos komisariato viršininkas teigia, kad ne visos nusikalstamos veikos pasiekia policijos pareigūnus: „Aišku, norėtųsi manyti, kad smurto artimoje aplinkoje tarp giminaičių yra tiek, kiek gauname informacijos, tačiau praktikoje gali būti kitaip. Tiesiog dalis šeimų, ypač su aukštesnėmis pajamomis, priklausančios viduriniam sluoksniui, į pareigūnus gali nesikreipti.“

Policijos komisariato viršininkas džiaugiasi, kad per 9 metų mėnesius nebuvo nužudymų, o štai 2019 m. buvo trys. Tai dviguba žmogžudystė, kai vyras nužudė žmoną ir nusižudė pats, sūnus užmušė tėvą ir parke buvo nužudytas berniukas.

Ilgapirščius rasti sunku

Per devynis mėnesius buvo 2 plėšimai panaudojant fizinį smurtą, įtariamieji yra nustatyti.

Biržų rajono rykšte D. Valtaris vadina vagystes. Jų buvo 67, ištirtos 33, tai yra 49,3 proc. ir daugiau nei šalies vidurkis, kuris siekia 30,3 proc. ištirtų vagysčių. Biržų policijos komisariatas vagystes tiria geriausiai ir visoje apskrityje.

„Kai kurias vagystes ištirti tiesiog be galo sunku, pavyzdžiui, atvažiuoja prie ganyklų mašina, sustoja, įsimeta elektrinio piemens akumuliatorius ir nuvažiuoja. Daug paprasčiau ištirti, kai yra įvykdomi įsilaužimai – lieka pėdsakai, pirštų atspaudai, kai vagišius sučiupti padeda įmontuotos kameros“,- sako D. Valtaris.

„Šiemet nebuvo tokių tikrų automobilių vagysčių kaip pernai, kai buvo pavogtas bene 15 tūkst. eurų vertės „Audi“ markės automobilis. Per devynis 2020 metų mėnesius pavogti du automobiliai, tačiau jie buvo gana lengvai rasti, nes nusikaltimus padarė sugėrovai“, – pasakojo D. Valtaris. 11 vagysčių buvo įsibraunant į gyvenamąsias patalpas, iš kurių 9 buvo ištirtos.

Užmoka net suvenyriniais pinigais

Nuo metų pradžios užfiksuota 11 sukčiavimo atvejų. „Paplitę kalėjimo sukčiavimo būdai, kai pardavėjui atsiunčiama suklastota bankinio pavedimo kopija ir nepatikrinęs, kad pinigai yra sąskaitoje, pardavėjas atiduoda daiktą pirkėjui“, – pasakojo D. Valtaris, prašydamas žmones būti atsargesnius ir atidesnius.

Dar vienas atidumo reikalaujantis sukčiavimo būdas – atsiskaitymas padirbtais pinigais. „Nustatyti nusikaltėlį šansų mažai“, – teigia D. Valtaris. Pasirodo, padirbtus pinigus kartais priima net bankomatai ir tik po to, kai jie paimami iš bankomato, pamatoma, kad pinigai padirbti. Tai nustatoma atliekant ekspertizę Lietuvos banke.

Atrodo neįtikėtina, tačiau pavyksta atsiskaityti ir suvenyriniais pinigais, kurie oficialiai pardavinėjami knygynuose ar kitose vietose ir yra skirti pramoginiams tikslams. „Yra buvę kai parduotuvėje bandoma atsiskaityti suvenyriniais pinigais. Pasitaiko, kai tokiais banknotais klientai užmoka turguje. Dėl to labai prašome žmonių būti atidesniems, žiūrėti, kokius pinigus imate ir taip pat – duodate, nes net jei ir netyčia atsiskaitote padirbtais pinigais, gręsia atsakomybė“, – įspėjo D. Valtaris.

Labiausiai sukrečia žūtys, kelia neviltį – neatsakingumas

D. Valtaris teigia, kad labiausiai liūdina eismo įvykių statistika. „Žuvo ar buvo sužeista 53 proc. daugiau nei pernai. Baisu“, – neslepia D. Valtaris. Žuvo 5 žmonės, sužeisti – 26. „Metų pradžioje buvo avarija slidžiame nepabarstytame kelyje. Ankščiau nemažai avarijų būdavo kai transporto priemonės susidurdavo su dviratininkais ar pėsčiaisiais, tačiau dabar šis skaičius sumažėjo. Žmonės dėvi liemenes, atšvaitus, yra labiau matomi“, – teigė D. Valtaris.

Paklaustas, kokie įvykiai labiausiai sukrėtė šiemet, D. Valtaris atsakė, kad skaudūs eismo įvykiai, kai netenkama žmonių, taip pat kai žmonės patys sau atima gyvybę. „Tokia beprasmybė“, – sakė D. Valtaris ir teigė, kad to iškelti ir kalbėti net nesinori dėl artimųjų skausmo.

Policijos komisariato viršininkas sako, kad kelia neviltį kai kurių piliečių neatsakingumas. „Norėtųsi paprašyti žmonių labiau saugoti savo turtą. Dažnai skubama šaukti pareigūnus kai kažkas dingsta, nors patys savo turto gyventojai nesiteikia net užrakinti. Nekalbant apie draudimą ar signalizaciją“, – sakė D. Valtaris.

Atsisveikindamas viršininkas paprašė padėkoti visam jaunam, veržliam ir iniciatyviam Biržų rajono policijos komisariato pareigūnų kolektyvui: ,,Pareigūnų mūsų rajone nėra daug ir kiekvieno iš jų indėlis labai prisideda prie kiekvieno rajono gyventojo saugumo. Ačiū Jums!“.

Nusikaltimai ir korona

Paklaustas apie COVID-19 įtaką nusikalstamumui, D. Valtaris teigė, kad kai prasidėjo karantinas buvo juntamas štilis ir nusikalstamose veikose. Tačiau ta ramybė tetruko apie mėnesį. „Buvo kalbama, kad grįš emigrantai ir padidės nusikalstamumas, esą visokie buduliai grįš į Lietuvą. Tačiau nieko panašaus neįvyko – statistika mūsų rajone to nerodo“, – teigė D. Valtaris.

Apskrityje

Per 9 mėn. nuo šių metų pradžios Panevėžio apskrityje buvo įvykdytos 2642 nusikalstamos veikos. Iš jų ištirta 65,6 proc. Daugiausiai nusikalstamų veikų padaryta Panevėžio mieste – 1164. Antroje vietoje – Biržai, kur užfiksuota 311 nusikalstamų veikų (pernai 314). Ne ką mažiau nusikalstamų veikų ir Pasvalyje (297), Rokiškyje (272). Kupiškis – taikiausias rajonas, čia atlikta mažiausiai nusiklstamų veikų visoje apskrityje (202). Eismo įvykiuose apskrityje žuvo 24 asmenys, sužeisti – 283.

Administraciniai nusižengimai

Administracinių nusiženimų protokolų Biržų rajone surašyta 2880, iš jų 1955 už kelių eismo taisyklių pažeidimus. 217 asmenys pastebėti už vairo naudojantys mobiliuosius telefonus. Taisykles pažeidė 305 dviratininkai. 80 transporto priemonių vairuotojų įpūtė iki 1,5 promilės. Dėl vagysčių, alkoholinių gėrimų vartojimo viešose vietose ar kitokių ne kelių eismo taisyklių pažeidimo pareigūnų dėmesio susilaukė 925 asmenys, iš kurių 45 nepilnamečiai. Pastebėti ir 66 perėjose pėsčiųjų nepraleidę vairuotojai, 84 kelių eismo taisykles pažeidę pėstieji.