Sprendimą atsistatydinti lėmė informacijos ribojimas

„Biržiečių žodžio“ nuotr.
Mero patarėja Janina Bagdonienė
Kovo 24 d. prašymą atsistatydinti netikėtai parašė mero patarėja Janina Bagdonienė, talkinusi merui Vytui Jareckui nuo jo kadencijos pradžios. Teiravomės, kodėl patarėja priėmė šį sprendimą tokiu sudėtingu metu. Štai kokį atsakymą gavome.

"Pradėsiu nuo praėjusių metų balandžio. Kai ką tik išrinktas meru Vytas Jareckas pakvietė tapti jo patarėja, buvo daug abejonių, nes politika ir darbas savivaldoje nei žavėjo, nei viliojo. Turėjau progą išbandyti jėgas: daugiau kaip mėnesį talkinau merui kaip visuomeninė patarėja, už tai negaudama jokio atlygio. Tada daug bendravome, tarėmės, kaip dirbsime, tikrinomės, ar vienodai matome tikslą. Būtent šie pokalbiai privertė apsispręsti, kad dirbsime ne partijoms, o rajono žmonėms, kad visus išklausysime, kad visiems sakysime tiesą, kad stengsimės kuo daugiau informuoti žmones apie atliekamus darbus vardan jų gerovės.
Nebuvo darbo be kažkokių abejonių, nesusipratimų. Ir mintis atsistatydinti gimė ne šią savaitę. Ne visi mero sprendimai, bendravimas su biržiečiais, įstaigų vadovais, Savivaldybės administracijos darbuotojais, jo supratimas, kaip reikia spręsti konfliktus darbo kolektyvuose ar kitas problemas, buvo priimtinas. Bet patarėjos pareiga – pasakyti savo nuomonę, o ar ji bus išgirsta, jau kitas dalykas.
Dirbau ne tik patarėja, ir tai puikiausiai matė ir Savivaldybės interneto svetainės, laikraščių skaitytojai. Pravertė žurnalistinio darbo patirtis, kurią kaupiau nuo pat studijų pradžios, jau keturi dešimtmečiai. Skubūs reportažai iš susitikimų, apsilankymų, Tarybos posėdžių – tai daugiausia turėjo būti viešųjų ryšių specialisto Savivaldybės administracijoje darbas, bet tokio specialisto nėra ir dabar, tad ėmiausi bent iš dalies padėti šiose srityje. Darbo dienos tapo ilgos, vakarai skirti nuotraukoms tvarkyti, tekstams paruošti. Dienos – bendravimui su Savivaldybės administracijos darbuotojais, patarimo ir pagalbos prašančiais biržiečiais. Dar – kelios komisijos, kurių nare tapau mero įpareigota, ir dirbau. Neseniai rengdama informaciją mero ataskaitai bandžiau suskaičiuoti, kiek žmonių kreipėsi į mane, ieškojo patarimo, pagalbos. Ne kelios dešimtys, gerokai daugiau. Esu dėkinga šiems žmonėms, kad jie atėjo, pasitikėjo. Ir labai apgailestauju, kad ne visi gavo pagalbą.
Pastarosios įtemptos karantino dienos apnuogino santykius ir visų žmonių požiūrius į tiesą, viešumą, apnuogino skirtingus vadovų sugebėjimus valdyti ekstremalią situaciją. Išsiskyrė mano ir mero principinės pozicijos dėl to, kokią informaciją turi žinoti žmonės. Negaliu dirbti prieš savo sąžinę, paminti savigarbą ir nutylėti tai, kas gyvybiškai būtina žinoti rajono žmonėms. Negaliu meluoti ir piešti vadovo portretą tokiomis spalvomis, kurių aš neįžiūriu. Gerbiu rajono žmones, kurie rinko rajono Tarybą, merą. Galbūt esu neteisi, matydama savo darbą ir santykius su pagrindiniu darbdaviu tokioje šviesoje. Bet man jie tapo visiškai nepriimtini, todėl kovo 24 dieną pateikiau atsistatydinimo prašymą".
Kaip reagavo meras į tokį savo patarėjos sprendimą?
"Biržiečių žodžiui" meras V. Jareckas sakė, jog apie savo patarėjos atsistatydimą informuotas, tačiau su ja pačia nebendravo, priežasčių aiškintis nebandė: jei jau patarėja taip apsisprendė, tai tebūnie.
V. Jareckas svarstė: galbūt prielaida patarėjai atsistadytinti buvo jų pokalbis pirmadienį, kai paaiškėjo pirmasis užsikrėtusysis koronavirusu Biržuose? Po Visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento direktoriaus susitikimo su Biržų savivaldybės vadovais Savivaldybės tinklalapyje apie susitikimą buvo paskelbta informacija. Anot mero V. Jarecko, po šios informacijos paskelbimo jis sulaukė susirgusiojo šeimos skambučio dėl per daug atvirai paviešintos informacijos apie užsikrėtusįjį ir jo aplinką. Dėl to paties meras neva priekaištų sulaukė ir iš Visuomenės sveikatos centro. Tad informaciją jis paprašė pakoreguoti. Tai ir buvo padaryta. V. Jareckas mano, kad galbūt dėl šio prašymo apriboti pateiktą informaciją jo patarėja ir nusprendė atsistatydinti? Tačiau, anot mero, tai tik jo prielaida.