Spalvoti varvekliai apnuogino teršėją

Spalvoti varvekliai apnuogino teršėją

Spalvoti varvekliai apnuogino teršėją

Buvusioje Šiaulių „Elnio“ gamyklos teritorijoje žalsvos ir melsvos spalvos varvekliai aplipo odų perdirbimo bendrovės “TDL oda“ gamybinių patalpų sienas. Nors šalčių netrūko, teritorijoje tvyro smarvė. Šalia įsikūrusių įmonių darbuotojai su nerimu laukia pavasario, kas ten ištirps? Smarvė sklinda net ir žiemą.

Už neišvalytas nuotėkas odininkai kas mėnesį moka tūkstantines baudas, o dėl smarvės nesiginčija: esą odų pramonėje taip buvo ir bus. Šiemet šioje smirdinčioje teritorijoje bus pradėta kurti milijonus kainuosianti kultūros oazė — Šiaulių menų inkubatorius. Kuri kultūra nugalės?

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Žalsvi ir melsvi varvekliai

„Nuo pastato visą vasarą smirdėjo iki apsivėmimo. Pastato sienos sutrūkinėjusios, o kažkoks marmalas varva per plyšius. Žiemą visi tie marmalai sustingo į žalias ir melsvas varveklių “kompozicijas“, — taip apie juos supančią aplinką laiške redakcijai rašė vienos iš teritorijoje įsikūrusių įmonių darbuotojai.

Žmonės nerimauja, kokios medžiagos sunkiasi pro pastato sienas? Kas laukia pavasarį, kai viskas pradės tirpti? Kaimyninių įmonių atstovai kreipęsi į miesto Savivaldybę, bet atsakymo taip ir nesulaukę.

Apsilankę buvusioje „Elnio“ gamyklos teritorijoje, įsitikinome, jog žmonės kalbėjo tiesą. Nors atlydžio dar nebuvo, ore tvyrojo dvokas.

Vieno iš pastatų sienos buvo aplipusios žalsvos ir melsvos spalvos varvekliais. Žmonės tvirtino esą smarvė sklinda būtent nuo jų.

„Smarvė buvo ir bus“

Kad varvekliais apkibusiame pastate yra šiauliškės bendrovės „TDL oda“ odų valymo įrengimų cechas, mums paaiškino jame sutiktas darbuotojas. Nusiimdamas ausines, pasivėdėjo lauko durų link. Ceche triukšmas toks, kad neįmanoma susikalbėti, o aitri smarvė verčia iš koto. Patalpoje buvo prikrauta didelių kažkuo pripildytų maišų.

„Tai yra nuotekų surinkimo stotis“, — apie cecho paskirtį sakė teritorijos kieme sutiktas cecho viršininkas Kęstutis Bangvila.

Algimantas Kačiuška, bendrovės „TDL oda“ vadovas, tikino, jog valymo procesui modernizuoti skiriamas labai didelis dėmesys, panaudota apie pusės milijono litų Lietuvos aplinkos apsaugos investicinio fondo paramos bei tiek pat įmonės lėšų. Buvęs “Elnio“ gamyklos pastatas dabar yra bendrovės “TDL oda“ nuosavybė.

„Niekas pro tas sienas nesisunkia. Išvalytos nuotekos patenka į miesto valymo tinklus. Talpyklos yra sandarios, viskas ten gerai. Žiemą, žinot, kokia padėtis ir kokie varvekliai būna..., — verslininkas tvirtino, kad jokių problemų nėra, žmonės esą skundžiasi be reikalo. — O dėl smarvės... Aplink odų gamyklą smarvė visada buvo ir bus, kitaip neįmanoma. Yra sanitarinės zonos, mes nieko nepažeidžiam. Ir jeigu kas įsikūrė šalia mūsų... juk žinojo, kad čia yra odų gamyba. Mes nesame patys seniausi“.

Paklaustas, kas maišuose, atsakė, kad juose — dumblas, kuris bus išvežtas į Aukštrakių sąvartyną.

Verslininkas nemano, kad iš odų gamyklos sklindanti smarvė galėtų kenkti būsimajam kultūros objektui — Šiaulių menų inkubatoriui, kuriam kaimynystėje vieta jau numatyta.

Ir ne tiktai vieta. Pasak Aistės Žalevičienės, Šiaulių miesto savivaldybės Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vedėjos, Šiaulių menų inkubatoriui jau paskirta 8,4 milijono litų. Darbus planuojama pradėti šių metų pabaigoje. Tikimasi, kad odininkai išsikraustys į Industrinį parką Zokniuose. Tačiau kada tai bus ir ar bus, įmonės vadovas negalėjo atsakyti. Pasak A. Kačiuškos, prieš tai „už normalią kainą“ reikės parduoti turimus pastatus, bet tam sąlygos nekilnojamo turto rinkoje kol kas nėra palankios.

Kiekvieną mėnesį moka baudas

Gindamas verslą, A. Kačiuška neužsiminė, jog už sutartinių normatyvų nesilaikymą įmonė sistemingai moka nemažas baudas bendrovei „Šiaulių vandenys“.

Pasak Jono Matkevičiaus, „Šiaulių vandenų“ generalinio direktoriaus, šių metų sausį ir beveik kiekvieną praėjusių metų mėnesį bendrovė “TDL oda“ bausta nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių litų baudomis už tai, kad pagal nustatytus reikalavimus neišvalytos nuotėkos, kuriose viršijamas azoto, fosforo, sunkiųjų metalų ir kitokių cheminių medžiagų kiekis, patenka į miesto nuotėkų tinklus, iš ten keliauja į nuotėkų valyklą, po to — į Kulpės upę, Ventą, Lielupę ir Baltijos jūrą.

„Kuo daugiau teršalų, tuo mes mokame didesnius mokesčius valstybei. Jie puikiai tą žino, šimtą kartą kalbėta, bet normatyvų nesilaiko. Tiesiai šviesiai pasakysiu: gudraujama.

Jeigu pramonės įmonės išleis ką nori, nuotėkų valyklos technologiniai procesai gali būti išvesti iš rikiuotės„, — J. Matkevičius teigė apskritai nesuprantantis įmonės politikos, mat odininkai niekada nesumoka už vandenį ir nuotėkas be teismo.

Direktoriaus teigimu, aiškiai matyti, jog odų įmonėje pirminis valymas nėra sutvarkytas, negalima atmesti ir smarvės problemos.

Aplinkosaugininkai pažadėjo tirti

Užvakar, išgirdę apie žmonėms nerimą keliančius varveklius, aplinkosaugininkai teigė nieko nežinantys, bet skubiai išvyko jų ieškoti.

Po kurio laiko Gediminas Cinkutis, Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Šiaulių miesto agentūros vedėjo pavaduotojas, informavo, jog visi varvekliai rasti nudaužyti: „Ant žemės mėtėsi žalsvas ledas“.

Artimiausiomis dienomis bus atliekamas planinis įmonės patikrinimas, atliekami nuotekų mėginių laboratoriniai tyrimai. Išvadas būtinai paskelbsime.

Citata: „Neišvalytos nuotekos, kuriose viršijamas azoto, fosforo, sunkiųjų metalų ir kitokių cheminių medžiagų kiekis, patenka į nuotekų tinklus, iš ten keliauja į nuotekų valyklą, Kulpę, Ventą, Lielupę ir Baltijos jūrą.

VERTA ŽINOTI

Odos atliekose aptinkama daugybė pavojingų cheminių medžiagų. Viena pavojingiausių trivalentis chromas.

Odų pramonė yra viena seniausių, tačiau ir viena labiausiai aplinką teršiančių pramonės šakų. Išdirbant odas sunaudojamos žaliavos, elektros energija, vanduo, cheminės medžiagos, į aplinką patenka įvairių teršalų. Atmirkymas, nuplaukinimas ir chromavimas — vieni taršiausių procesų, išdirbant odas. Į nuotekas patenka vandenyje netirpių baltymų, dermos ir plaukų irimo produktų, taip pat proceso metu naudojamų cheminių medžiagų (sulfidų, kalkių). Odų išdirbimo pramonės atliekos į orą, vandenį kelia grėsmę aplinkai ir sveikatai.

NERIMAS: Buvusio „Elnio“ teritorijoje įsikūrusių įmonių darbuotojus išgąsdino melsvos ir žalsvos varvekliai, apkibę bendrovės “TDL oda“ cecho sienas.

BAUDOS: Gindamas verslą, A. Kačiuška neužsiminė, jog už sutartinių normatyvų nesilaikymą įmonė sistemingai moka nemažas baudas bendrovei „Šiaulių vandenys“.

MAIŠAI: Spalvotais varvekliais apkibusio cecho viduje buvo matyti maišai, kuriuose vėliau paaiškinta, — dumblas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.