Sovietmečio palikimo naikinimas – jeigu keisti dangčius, tai gal ir griauti namus?

B. Petkevičiūtės nuotr.
Biržietis pasipiktino pastebėjęs kitapus Biržų miesto, J. Janonio aikštės esantį sovietinį palikimą – užrašą ant kanalizacijos šulinėlio dangčio „LIT SSSR“: „Kaip galėjo priduoti tokį objektą? Ir dar naujai renovuota aikštė, tai gal „išplovė“ pinigus, nepirkdami naujų dangčių?“
Prasidėjus karui Ukrainoje, Lietuvos savivaldybėse imtasi dar intensyviau naikinti ar keisti sovietinius reliktus, taip siekiant atsikratyti bendros praeities su Rusija pėdsakų. To ėmėsi ir Biržų savivaldybė – jau panaikinti užrašai ant paminklų sovietų kariams, keičiami kai kurių gatvių pavadinimai ir t.t. Tačiau niekas neatkreipė dėmesio į kanalizacijos šulinėlių dangčius, ant kurių akivaizdžiai „puikuojasi“ užrašas „LIT SSSR“. Išskyrus... gal vieną biržietį, kurį toks radinys ne tik nustebino, bet ir supykdė.

„Išplovė“ pinigus?

“Kanalizacijos dangtis su užrašu „Litovskaja SSSR“ – Brežnevo laikų. Kas čia per absurdas? Čia košmaras, kaip galėjo priduoti tokį objektą? Ir dar naujai renovuota aikštė, tai gal „išplovė“ pinigus ant naujų dangčių? Man net kojos „aptirpo“ kai pamačiau. Šiai laikais dar tokių dalykų yra?“,- piktinosi į redakciją paskambinęs vyras, kurį nustebino Biržuose, priešais naujai renovuotą J. Janonio aikštę pamatyti užrašai ant kanalizacijos šulinių dangčių. Anot jo, dabar jau tapo madinga visus rusizmus šalinti – tai nuo antkapių, tai gatvės pavadinimus keisti, o akivaizdaus sovietmečio palikimo, biržiečio nuomone, niekas nepastebėjo.

Tokių dangčių – daug

Biržų miesto J. Janonio aikštės rekonstrukcijos darbus buvo pavesta prižiūrėti savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiajam specialistui, inžinieriui Vaidui Viederiui. Nuvykęs į minėtą vietą, tokį šulinėlį, su dangtį „puošiančiu“ sovietiniu užrašu, surado, tačiau, anot specialisto, tokių rusų palikimų mieste – tikrai ne vienas.

“Tas konkretus šulinėlis priklauso įmonei „Telia“. Tačiau tokių šulinių su pagaminimo ženklu „LIT- SSSR“ savivaldybėje yra daug. Tokius užrašus galima ir ant plytų atrasti, nes tuo laiku tokie ženklai „eidavo“. Jeigu jau taip žiūrėsime, tai ir namus tektų nugriauti, nes jie iš tų pačių plytų pastatyti“,- „Biržiečių žodžiui“ sakė V. Viederis ir pridūrė, kad su aikštės rekonstrukcija šie dangčiai nesusiję.

“Esmė ta, kad naujai jų niekas nedėjo. Kaip buvo tas šulinys, taip ir liko. O tų senovinių dangčių rajone dar daug atrastume. Jei pradėtume keisti, prasidėtų priekaištai, kodėl vienur keičia, kitur – ne ir taip toliau... Tada gal ne tik dangčius, bet ir elektros motorus reiktų keisti. Ar iki to dar neprieisime?“- komentavo V. Viederis.