Socialinės paslaugos gali tapti prabanga?

Ž. Katkūnaitės nuotr.
Tarybos posėdžio metu politikai svarstys, ar branginti Socialinių paslaugų centro teikiamas paslaugas.
Savivaldybės tarybos nariai svarstė, ar didinti paslaugų, kurias teikia Socialinių paslaugų centras, kainas. Kadangi didėjo Vyriausybės remiamų pajamų dydis, perkančiųjų Centro paslaugas įmokos dalis sumažėjo. Tuo metu minimalus mėnesio atlyginimas ir užmokestis darbuotojams didėjo. Ieškodama išeities, Centro vadovybė prašo padidinti pagalbos į namus bei dienos socialinės globos paslaugų įkainius, nes reikia padengti išlaidas.

Vienos paslaugos pinga, kitos – brangsta

Pagalbos į namus paslaugos kaina brangsta vienu euru, todėl bendra kaina padidėtų iki 6,30 euro už valandą. Labiausiai brangsta dienos socialinė globa institucijoje: senyvo amžiaus asmenims, taip pat suaugusiems neįgaliesiems paslauga, kainavusi 666 eurus, gali padidėti iki 733 eurų. Žmonėms su sunkia negalia paslauga pabrangtų nuo 800 eurų iki siūlomo 880 eurų per mėnesį. Dienos socialinė globa namuose dviem valandoms senyvo amžiaus žmonėms ir neįgaliesiems gali būti sumažinta iki 132 eurų, o tai 6 eurais mažiau nei anksčiau. Tačiau 6 eurais brangs dviejų valandų dienos socialinė globa namuose asmenims su sunkia negalia − mėnesiui gali kainuoti 198 eurus. Dienos socialinė globa namuose 4 valandoms senyvo amžiaus asmenims ir neįgaliesiems, jeigu pritars tarybos nariai, atsies 12 eurų pigiau – iš viso 264 eurai. Tačiau sunkios negalios žmonėms ši paslauga brangs dešimčia eurų ir bus 395 eurai. Dienos socialinė globa namuose 6 valandoms, turintiems sunkią negalią, bus 60 eurų brangiau − 577 eurai.

Baiminasi žmonių reakcijos

Dėl didėjančių socialinių paslaugų kainų, tiek Biržų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrius, tiek ir Socialinių paslaugų centras mato ir teigiamų, ir neigiamų pasekmių.

Padidinus įkainius už pagalbos į namus ir dienos socialinės globos paslaugas, bus užtikrinama sklandesnė įstaigos veikla. Tačiau gali atsitikti taip, kad dalis žmonių šių paslaugų atsisakys ir, žinoma, pasipiktins dėl didesnių tarifų.

Dauguma minimaliai moka

Pasak Biržų socialinių paslaugų centro direktorės Jolantos Jasinskytės, nors paslaugų kainos ir turėtų didėti, dauguma paslaugų gavėjų tai nelabai pajaus. „Kiekvienas Socialinių paslaugų centro klientas už jam suteikiamas paslaugas moka individualiai, įvertinus jo gaunamas pajamas. Yra tokių, kurie už paslaugas patys nemoka ar moka tik 10, 20, 40, 60 procentų paslaugos kainos“,− teigė J. Jasinskytė. Ji akcentavo, kad tokių žmonių, kurie už paslaugą mokėtų visą kainą, greičiausiai nėra. Lengvatos netaikomos, kai nėra prašymo.

Naujas kainoraštis įsigalios tik tokiu atveju, jeigu jį patvirtins savivaldybės tarybos nariai, kurie ir yra Centro steigėjai.