Smurto artimoje aplinkoje statistika glumina, bet ar padės komisija?

Asmeninio albumo nuotr.
VšĮ Biržų rajono socialinių paslaugų centro atvejo vadybininkei Jūratei Petrauskienei dažniausiai tenka konsultuoti patiriančius ne fizinį, bet emocinį – psichologinį smurtą.
Nuo liepos 1 dienos pradėjo veikti Smurto artimoje aplinkoje orderis, kurio tikslas – suteikti efektyvesnę pagalbą smurto artimoje aplinkoje patiriantiems asmenims. Tačiau situacija vis dar glumina – beveik per du mėnesius rajone registruota daugiau nei 150 smurto artimoje aplinkoje atvejų. Ką veikia rajone sukurta speciali smurto artimoje aplinkoje komisija?

Smurtauja ir vyrai, ir moterys

Biržų rajone nuo liepos 1 dienos registruoti 158 smurto artimoje aplinkoje atvejai. Išduoti 64 smurto artimoje aplinkoje orderiai, iš jų fiksuoti net 27 orderio pažeidimai ir surašyti protokolai pagal  Administracinių teisės pažeidimo kodeksą.

Moterys sudaro apie 20 proc. sukeliančių smurto artimoje aplinkoje atvejų, kiti smurtautojai – vyrai.

Dažniausiai kaltas alkoholis

VšĮ Biržų rajono socialinių paslaugų centro atvejo vadybininkė Jūratė Petrauskienė paaiškina, kad atsiradus naujai tvarkai, išryškėjo visai kitas vaizdas. Pasirodo, dažnesni ne fizinio, bet psichologinio smurto atvejai. „Dar tik priimtas įstatymas, todėl negalime daug tikėtis. Niekada nebūna greitų pokyčių. Dažniausiai pasitaikantys emocinis – psichologinis smurtas. Dažniausiai kaltas alkoholis. Bet pasitaiko ir kitokie atvejai. Nebūtinai vyras turi vartoti alkoholį, kad moteris jaustųsi blogai. Moterys jaučia baimę“, – paaiškina atvejo vadybininkė.

Situacija gali atrodyti grėsmingesnė, nes anksčiau nebuvo vykdomi tyrimai. „Seniau būdavo taip: atvažiuoja policija, vaikų teisės, įvertina vaiko situaciją... Bendrauja su atvejo vadyba, bet šeima lieka kartu gyventi. Dabar smurtautojas iškeliamas iš bendros gyvenamosios vietos“,- komentuoja J. Petrauskienė. Jos pastebėjimu, anksčiau tekdavo moteriai su vaikais išeiti iš namų ir ieškotis kitur prieglobsčio, o dabar smurtautojas iškeliamas iš namų.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com/