Skylė biudžete, kokios neregėjome, nes dosnia širdimi į rinkimus ėjome?

„Biržiečių žodžio“ nuotr.
Feliksas Grunskis

Praėjusį trečiadienį Vyriausybė pritarė valstybės ir savivaldybių bei „Sodros“ biudžetų projektams, kurie bus teikiami Seimui ir lems, kaip gyvensime 2021 metais. Planuojama, kad kitąmet augs vaiko pinigai, senatvės, netekto darbingumo, našlių ir našlaičių pensijos, minimali alga... Nuo kitų metų rugsėjo ketinama nemokamai mokyklose maitinti ir antrokus. Šiek tiek ūgtels bazinis pareiginės algos dydis. Tačiau mokesčiai ir įmokos neva nesikeis... Šie pokyčiai įsigalios, jeigu biudžetų projektams pritars Seimas ir Prezidentas.

***

Biudžetą maitina įvairūs mokesčiai. Tačiau jų neužtenka, todėl puolama gelbėtis paskolomis. Mat dabar labai lengva pigiai pasiskolinti. Ekonomistai politikus perspėja, kad skolintų pinigų nereikėtų pravalgyti. Skolintis galima investicijoms, kurios vėliau duotų grąžą. Tačiau numatyta, kad išlaidos kitų metų biudžete bus maždaug 4 milijardais eurų didesnės už pajamas. Biudžete – skylė, kokios nesame turėję! Aiškinama, kad tą skylę biudžete virusas išgraužė. Gal? Tik panašiau, jog rinkimų išvakarėse dosni politikų širdis atsivėrė.

***

Žadama kitais metais vaiko pinigus padidinti nuo 60 iki 70 eurų. Papildoma išmoka vaikui, kuri skiriama vaikams su negalia, taip pat vaikams iš gausių ar nepasiturinčių šeimų. Vadinasi, vaiko pinigai su papildoma išmoka neįgaliems, gausių ar nepasiturinčių šeimų vaikams gali siekti 111 eurų per mėnesį. Gausi šeima yra tokia, kurioje auginami, globojami 3 ir daugiau vaikų. Nepasiturinčia šeima laikoma ta, kurioje vidutinės pajamos per mėnesį vienam šeimos nariui kitąmet neviršys 256 eurų. Vaiko pinigus iš viso gauna apie 512 tūkstančiai vaikų visoje Lietuvoje, iš jų apie 139 tūkstančių vaikų šie pinigai mokami su papildoma išmoka.

***

Vyriausybė nutarė minimalų mėnesio atlygį didinti pagal Lietuvos banko pateiktas išvadas. Tai reiškia, kad minimali alga, kuri mokama tik už nekvalifikuotą darbą, turėtų didėti nuo 607 iki 642 eurų „ant popieriaus“. „Į rankas“ tai reikštų ūgtelėjimą nuo 447 iki 467 eurų. Kitąmet turėtų šiek tiek paaugti darbo užmokestis valstybės tarnautojams, pareigūnams, valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojams, politikams ir teisėjams, nes bazinis pareiginės algos dydis didinamas iki 177 eurų.

***

Planuojama, kad senatvės ir netekto darbingumo pensijos ateinančiais metais bus didinamos 7,17 proc. Tam kitų metų biudžete papildomai bus skirta 258 milijonai eurų. Dabartinis premjeras Saulius Skvernelis vis dar kalba, kad kitais metais gali būti mokama ir 13-ta pensija. Nors tokiai pensijai nepritaria nei Prezidentūra, nei kai kurie ekonomistai. Kodėl tokio saldainio nepažadėjus, juk rinkimai į Seimą dar nepraėjo?! Lietuvoje iš viso yra apie 615 tūkstančiai senatvės pensininkų. Netekto darbingumo pensijas gauna apie 172 tūkstančiai asmenų. Senoliai – aktyvūs rinkėjai. Vieniems klius daugiau, kitiems klius – mažiau. Daug kas priklausys, kaip seksis verslui. Tikėkimės, kad būsima valdžia turės ne tik dosnią, bet ir protingą širdį.

***

Kol kas kai kurie, valdžios siekiantys politikai dosniai taškė pinigus per pirmąjį Seimo rinkimų turą. Kai kurioms partijoms vienas gautas mandatas kainavo 100 tūkstančių ar dar daugiau eurų. Juk beveik visi reklamai ir agitacijai politikų išleisti pinigai ne iš dangaus nukrito. Jie buvo skirti iš valstybės biudžeto. Vadinasi, už kai kuriuos rimtus ir nerimus politikų pažadus ir kai kuriuos makaronus sumokėjome mes patys – rinkėjai. Dar laukia antras rinkimų turas. Pagyvensime, pamatysime, ką prie valstybės vairo pastatysime.

***

Jau po truputį ryškėja būsimo Seimo vaizdelis. Nors ir gudriausi politologai dar tvirtai nesudėlioja galimos koalicijų. O jos reikės, nes nė viena politinė jėga neturės daugumos. Reikės su kuo nors susidėti, kitaip valdžios nepaimsi. Kol kas keliais mandatais daugiau prieš kitus gali pasidžiaugti konservatoriai. Tačiau nerauda, didesnės sėkmės antrame ture tikisi valstiečiai. Ir kiti, juk gražūs bei protingi! Jau aišku, kad naujajame Seime bus pastebimai daugiau liberalių idėjų šalininkų... Nesėkmė rinkimuose ištiko tautinių ir nacionalinių vertybių puoselėtojus. Jie, užuot sudarę bendrą koaliciją, ėjo į rinkimus su savo mažomis partijėlėmis. Protingi žmonės su panašiomis programomis nesugebėjo siekti bendro tikslo! Ir išėjo, kaip turėjo išeiti. Dičkiai politikai su savo laisvamaniškais, globaliais siekiais politikos naujokus filosofus apmurkdė ir nurungė.