Turguje pravartu pasikliauti nosimi

Turguje pravartu pasikliauti nosimi

SKAITYTOJA KREIPĖSI

Turguje pravartu pasikliauti nosimi

Šiaulių centriniame turguje šiaulietė pirko karštai rūkyto kumpelio, kurį buvo priversta išmesti: namuose atrišus maišelį, mėsa dvokė. Ketino grąžinti, bet vėliau numojo ranka: nei čekio, nei jokios etiketės — kaip įrodysi, iš ko pirkai?

Vartotojų teises ginančios Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai pripažįsta: turguje galimybė grąžinti nekokybišką produktą priklauso ir nuo geros pardavėjo valios.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Pasklido blogas kvapas

Šiaulietė Vaida atėjo į redakciją, nešina nemažu gabalu karštai rūkyto kumpelio. Atidariusi polietileno mišelį, pasiūlė pauostyti. Nors mėsa atrodė gana gražiai, smarvė rietė nosį, odelė buvo gliti.

Per pusę kilogramo kumpelio, kurio kilogramo kaina apie 16 litų, moteris sakė prieš dieną pirkusi centrinėje turgavietėje. Pardavėja, atpjovusi vitrinoje išsirinkto gaminio, jį pasvėrė, įdėjo į permatomą maišelį ir užrišusi padavė pirkėjai.

Namuose paaiškėjo, kad mėsa sugedusi. Iš pradžių šiaulietė ketino grįžti į turgų ir produktą grąžinti pardavėjai. Bet vėliau šios minties atsisakė.

„Turguje prekystalių galybė, tad suabejojau, ar gerai prisimenu, iš ko pirkau? Be to, ant gaminio nėra jokių etikečių, kuriose būtų nurodytas gamintojas ir galiojimo laikas, nedavė pirkimo čekio — kaip įrodysi, kad sumokėjai už grėsmę sveikatai?“ — retoriškai klausė šiaulietė.

Ji gailėjosi, kad neatsirišo maišelio ir pirkinio nepauostė čia pat, prie prekystalio. Spėjo, jog sunkmečiu mėsos parduodama mažiau, todėl vitrinose ji galbūt susensta.

Kitą dieną nuėjusi į turgų moteris teigė atpažinusi pardavėją ir prekystalį, prie kurio pirko sugedusią mėsą. Tiktai šį kartą to paties pavadinimo kumpeliai buvę sudėti kitoje vitrinos pusėje. Numojusi ranka į pinigus, džiaugėsi, kad pašvinkusia mėsa niekas neapsinuodijo.

Grąžinti sudėtinga

Kreipėmės į Šiaulių apskrities Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybą, be kita ko, ginančią vartotojų teises. Klausėme: kas atsakytų, jeigu žmogus turguje pirkta mėsa apsinuodytų?

Edmundas Selvenis, Šiaulių apskrities Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotojas, teigė, jog už reikalavimų vykdymo kontrolę atsako turgavietės administracija.

„Praėjusių metų gegužės mėnesį žemės ūkio ministro įsakymu patvirtinta nauja tvarka, pagal kurią turgaus prekeiviai bei turgavietės kontrolieriai privalo vesti apskaitą: kada, kiek ir kokios produkcijos išparduota. Tokia apskaita privaloma kiekvieną dieną.

Vitrinoje privalo būti pažymėtas produkcijos galiojimo laikas, iš kokios šalies ji atvežta, kur pagaminta ir panašiai. Ant parduodamo gaminio privalo būti kainos etiketė, pažymėtas galiojimo laikas„, — apie reikalavimus prekeiviams aiškino specialistas ir čia pat pripažino: toli gražu ne visi prekeiviai taip elgiasi.

Tačiau tie, kurie bando sukčiauti, pavaduotojo žodžiais, pirmiausia prisidaro žalos sau: antrą kartą pirkėjas pas jį negrįš.

Tiesą įrodyti sudėtinga ir dėl to, kad turguje neišduodamas kasos čekis. Užpernykščių metų pabaigoje turgavietėse planuota įvesti kasos aparatus. Bet kilo didžiulis prekeivių nepasitenkinimas ir valdžia atsitraukė.

Praėjusiais metais Maisto ir veterinarijos tarnyba sulaukė aštuonių skundų dėl prekybos taisyklių pažeidmų turgavietėse. Po keletą kartų skųstasi dėl prekybos žuvimi ir mėsa.

Nustačius pažeidimus, prekiautojams ir turgavietės kontrolieriams skiriamos administracinės nuobaudos nuo įspėjimo iki 1000 litų. Prekiaujantys pagal verslo liudijimus už pažeidimus baudžiami 150-200 litų.

Ginčo atveju specialistas patartų kviestis į pagalbą turgaus administracijos atstovą. Bet ir tada, pripažino, pirkėjas negali būti užtikrintas, kad pavyks įrodyti tiesą.

„Nemažai priklauso nuo prekiautojo geranoriškumo. Gali būti, kad pardavėjas ginčysis, sakys, kur tu namuose laikei, aš tau gerą daviau“, — apie turgaus prekybos specifiką aiškino E. Selvenis.

GRĖSMĖ: Šiaulietė norėjo tą pačią dieną turguje pirktu kumpeliu pavaišinti svečius, bet susiruošusi pjaustyti pajuto, kad mėsa dvokia.  

 

 

PATARIMAS: Edmundas Selvenis, Šiaulių apskrities Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotojas, ginčo atveju patartų kviestis į pagalbą turgaus administracijos atstovą, bet ir tada, pripažino, tiesą įrodyti gali nepavykti.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.