Šokoladas

Šokoladas

GATVĖS POKALBIAI

Šokoladas

Žinovai teigia, kad šokoladas sušildo, gerina nuotaiką, padeda užmigti ir net gelbsti nuo depresijos. O gal šią sunkią ir šaltą žiemą žmonėms labiau rūpi duonos kepalas ir šilumos kaina? Pasirodo, visai ne. Nors šokoladas ir laikomas prabangos preke, tie, kas jį mėgsta, malonumo neatsisako.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Užsuka nusipirkti geros nuotaikos

Vakar apie pusiaudienį suskaičiavome, jog unikalioje konditerinių žaliavų parduotuvėje Šiauliuose, kurioje prekiaujama šokolado gaminiais ir kitokiais saldumynais, maždaug per penkiolika minučių apsilankė keletas pirkėjų. Eilutės nebuvo, bet durys varstėsi gana dažnai. Vieni pirko šokolado, kiti dražė, treti prašė šokoladinių saldainių su likerio įdaru.

Pardavėja Gražina įsitikinusi: kalbos, jog šokoladas taiso nuotaiką — ne iš piršto laužtos. Taip tvirtina jos nuolatiniai klientai, kurie specialiai užsuka į parduotuvę — „nuotaikos pasigerinti.“

Tiesa, dabar pirkėjų šiek tiek mažiau kaip „geraisiais“ laikais, kai parduotuvėje sustodavo eilutė. Bet žmonės ir toliau perka šokoladą: sau, eidami į svečius, dovanų. Gurmanai renkasi šokolado su įvairiausiais įdarais — imbieru, žaliąja arbata, anyžiais ir kitokio.

TERAPIJA: Pardavėja Gražina turi nuolatinių klientų, kurie į šokolado parduotuvę ateina specialiai — „pasigerinti nuotaikos“.

„Šokoladinės“ kalorijos nekenkia

„Žinote, kas yra šokoladas? Tai septynios sekundės malonumo burnoj, septynios minutės virškinimo skrandyje ir septyni metrai ant liemens,“ — stodama prie prekystalio, juokavo šiaulietė Sonata Jasėnaitė.

Sonata šokolado perka kasdien. Jeigu jo namuose nėra, kažko trūksta. Moteris nė trupučio nesigraužia dėl „šokoladinių“ kalorijų, nes daugelį metų svorio nepriauga.

„Jeigu kino salėje man reikėtų pirkti dvi vietas arba nebegalėčiau prasilenkti šaligatviu, tada sunerimčiau. Bet valgau ir esu sveika ir linksma“, — toliau juokėsi Sonata. Užsiminus, galbūt jos geros nuotaikos šaltinis yra būtent šokoladas, nustebo: niekada nesusimąstė, bet gal tikrai?

Moteris mano, kad skonis su metais keičiasi. Anksčiau labiau mėgo „stiprų“ — juodą kartų šokoladą, o dabar širdis labiau linksta prie švelnesnio pieniško su nesmulkintais lazdyno riešutais. Įtaria, kad skonio pokyčiai galbūt reiškia žmogaus charakterio pokyčius.

Sonata savaitgaliui nusipirko dviejų rūšių saldumynų. Sau — šokoladinių asorti ir traškių — vaikui.

NUOTAIKA: Šiaulietė Sonata Jasėnaitė kasdien neatmeta, kad šokoladas, kuriuo mėgsta kasdien pasmaguriauti, gali būti jos geros nuotaikos šaltinis.

Į daržoves nekeistų

Šiaulietis pensininkas Rimantas Širvinskas nėra didelis šokolado mėgėjas. Bet kartais degalinėje arba stoties kavinukėje nusiperka karšto šokolado: „Įmetei porą litų į automatą ir lepinuosi, skanu“. Mieste į šokoladines nevaikšto.

Ar šokoladas — prabangos prekė? Rimanto nuomone, tikras mėgėjas net ir sunkmečiu verčiau atsisakys dešros riekelės nei pamėgto skanumyno.

Bet pats labiau nei šokoladą pripažįsta ekologines daržoves. Su žmona Genovaite keliuose hektaruose augina laukinius kviečius, kurie labai populiarūs užsienyje, o ekologiškų daržovių užsiaugina savo reikmėms.

PASILEPINIMAS: Pensininkas Rimantas Širvinskas nėra didelis saldumynų mėgėjas, bet kartais pasilepina karštu šokoladu iš automato.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

P.S. Įdomūs faktai apie šokoladą

Moksliškai įrodyta, kad šokoladas stimuliuoja „laimės hormono“ — serotino — gamybą. Į šokolado sudėtį įeinantis kakavos aliejus yra puiki kosmetikos priemonė — jis švelnina odą, saugo ją nuo suglebimo ir netgi šiek tiek patempia. Todėl pašildytą iki kūno temperatūros šokoladą galima naudoti kaip puikią drėkinančią kaukę sausai veido odai.

* Kartųjį šokoladinį skystį indėnai vartojo kaip afrodiziaką ir dopingą, sutekiantį energijos kūnui ir aštrumo protui. Šokoladą krimsdavo ir nenuorama Kazanova, mat jis suteikdavo jam vyriškumo galios.

* Amerikiečių ir švedų tyrimas patvirtino, kad valgant šokolado du ar tris kartus per savaitę, mirštamumas nuo širdies ligų mažesnis 66 procentais.

* Vertingiausias yra juodasis šokoladas, nes jis turi daug antioksidantų ir apsaugo nuo širdies bei kraujagyslių ligų. Nors pieniškas šokoladas daug kam skanesnis, vertingų medžiagų jis turi mažiau.

* Valgant šokoladą gerėja matematiniai gebėjimai. Tyrimo dalyviams savanoriams, kurie gerdavo karštą kakavą, papildytą medžiagomis, kurių yra šokolade, geriau sekėsi skaičiuoti. Taip pat jie ne taip greitai protiškai pavargdavo ar jausdavosi išsekę.

* Šokoladas smegenyse padidina junginio feniltalamino koncentraciją. Šis junginys sukuria pojūčius, primenančius juntamus tuomet, kai įsimylima. Tyrimas aptiko, kad burnoje ištirpus šokoladui visos smegenų zonos gavo didesnį ir ilgesnį pasitenkinimo pliūpsnį nei iš bučinio.

* Vokietijos mokslininkų grupė nustatė, kad nedidelis kiekis juodojo šokolado leidžia efektyviai kovoti su hipertonija ir mažina kraujo spaudimą.

* Šokoladas padeda moterims geriau iškęsti „kritinių dienų“ negalias.