Šiauliai turės termofikacinę elektrinę

Šiauliai turės termofikacinę elektrinę

SKAITYTOJAS KLAUSIA

Šiauliai turės termofikacinę elektrinę

Skaitytojas Eduardas S. klausia, kada Šiauliuose bus pastatyta termofikacinė elektrinė. „Kokia ji bus, kokios naudos atneš gyventojams?“

Apie termofikacinės elektrinės reikalus „Šiaulių kraštas“ kalbėjosi su bendrovės “Šiaulių energija“ generaliniu direktoriumi Česlovu KASPUČIU.

Projektas pribrendęs

Generalinio direktoriaus žodžiais, projektas yra subrendęs tiek, kad belieka išspręsti finansinius reikalus ir pradėti statybos bei montavimo darbus.

Pasirašyta sutartis su ES dėl 18 milijonų litų skyrimo. Tačiau bendra elektrinės sąmatinė vertė yra apie 102 milijonai litų. Šiuo metu vyksta derybos su Finansų ministerija dėl 37 milijonų litų ir su dviem bankais dėl 45 milijonų litų pasiskolinimo. Beje, ministerija lėšų skyrimą „tempia“ jau treti metai.

„Kai tik baigsis šios derybos, bus galima pasirašyti sutartį su generaliniu rangovu — “AHIS industrijos“, laimėjusiu konkursą“, — sako Č. Kasputis. Ši bendrovė atliks visus darbus — nuo techninio projekto parengimo iki rakto įteikimo.

Bus galima skelbti konkursą įrenginiams įsigyti. Tikimasi pavasarį pradėti senosios pietinės katilinės vieno korpuso įrangos demontažą, kur dabar yra du seni katilai. Teks pastatyti ir priestatą kurui laikyti. Jeigu viskas klostysis pagal planą, elektrinė turėtų pradėti veikti 2012 metų pradžioje.

Gamins ir elektrą

Planuojama, kad Šiaulių termofikacinė elektrinė per metus gamins 10 megavatų elektros energijos ir 35 megavatus šilumos. Dabar „Šiaulių energijos“ įmonė gamina 3 megavatus elektros, savo poreikiams sunaudoja pusantro megavato, o kitą pusę parduoda. Šilumos gaminama pagal poreikį. “Šiaulių energijos“ galimybės parduoti elektrą smarkiai padidėtų.

Naudos biokurą

Nuo pat šio projekto sumanymo pradžios kalbama, kad termofikacinė elektrinė naudos biokurą — medienos atliekas, šiaudus ir iki 30 procentų durpių. Dominuos mediena — šakos, krūmai, beverčiai medžiai. Medienos išteklių Šiaulių regione yra daug, ir dabar jie supūva.

Č. Kasputis sakė, jog pati „Šiaulių energija“ nesirūpins biokuro ruošimu, konkurso būdu samdys šio kuro gamintojus ir tiekėjus.

Nauda — saugumas

Pasak Č. Kaspučio, pastačius termofikacinę elektrinę, šilumos gamyba bus pigesnė. Jeigu šiluma ženkliai vartotojams ir neatpigs, bent bus galima sustabdyti jos brangimą. Kitas svarbus aspektas — „Šiaulių energija“ bus saugesnė tuo atveju, jeigu dėl vienokių ar kitokių priežasčių būtų nutrauktas dujų tiekimas.

Neseniai pradėjusi veikti elektrinė Panevėžyje yra kitokio tipo — naudoja tik dujas.

DABARTIS: Dabar „Šiaulių energija“ šilumą gamina iš dujų arba mazuto, pagamina šiek tiek ir elektros energijos.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.