
Naujausios
GATVĖS POKALBIAI
Meilė — ne seilė
Rytoj ir jaunimas, ir pagyvenusieji kviečiami į klubus, kavines, prekybos centrus švęsti Valentino dienos. Sugalvota visokių akcijų ir atrakcijų, o prekybininkai jau prieš kelias dienas skelbė, kad lietuviai mylimiesiems nupirks dovanų net už 55 milijonus litų.
Ateinančią savaitę paaiškės, ar ne per drąsių svajonių būta. Ir apskirtai, ar mes taip labai švenčiame Valentino dieną?
„Gerai, jei kam miela“
Šiaulių universiteto dėstytoja Danguolė Šakavičiūtė, nors ir studentų papuošta Valentino dienos regalijomis, kalbėjo, kad jokių jausmų ir apmąstymų jai Valentino diena nekelia.
„Man patinka tos tautos, tos valstybės, kurios nė nemirkteli dėl Valentino dienos“. Dėstytoja per Valentino dieną yra buvusi Danijoje, Švedijoje ir ten nepajuto jokio krustelėjimo — nei mokyklose, nei prekybos centruose, kad kas nors mėgintų elgtis kitaip nei įprastą dieną.
Ponia Danguolė sakė, jog gerbia tas tautas, kurios nesivaiko svetimų tradicijų, nes kiekviena tauta turi savo ir didelių, ir mažyčių švenčių.
Jos sesers vaikai iš mokyklos grįžta aplipinti širdelėmis ir nubučiuoti. Dėstytoja sako, kad dėl to jaučiasi laimingi ir linksmi: „Matau, kad ši diena jiems miela, sukelia džiaugsmo ir suprantu, kad jiems gerai“.
Ėjo žmonai dovanos
Ponas Evaldas ėjo pasidairyti po parduotuves, nes norėjo nupirkti dovanėlę žmonai. Taip daro kiekvienais metais. Jų šeimoje Valentino diena prigijo iš karto, kaip tik atsirado Lietuvoje.
Vyriškiui atrodo, kad Valentino diena — visai gera šventė, beveik kaip Motinos diena, nes dėmesio ir meilės žmogui niekada nebūna per daug.
Meilę galima rodyti kasdien
Trys studentės Roberta, Justina ir Justė apie Valentino dieną mano gana skirtingai.
Roberta apie ją nelabai ir pagalvoja. Bet patikslina: „Kai esi vienas, vis galvoji, oi, kaip švęsčiau. O kai jau ne vienas, nebegalvoji. Tada kasdien turėtų būti Valentino diena“.
Justė pasakė tiesiai, kad nešvenčia, nes neturi su kuo, o iš to daryti spektaklį nenori.
Justinai atrodo, kad meilę galima ir reikėtų rodyti kasdien, nebūtina laukti kokios nors progos. O Valentino diena, jos nuomone, yra diena, skirta šiuo metu įsimylėjusiems ir gal dar nedrįsusiems apie tai „pranešti“ mylimam žmogui.
Kalbino Petras BALČIŪNAS,
fotografavo Giedrius BARANAUSKAS
Valentino diena
Manoma, kad šventasis Valentinas buvo Romos vyskupas, gyvenęs trečiajame mūsų eros amžiuje. Tuometinis Romos imperatorius Klaudijus II buvo išleidęs įsakymą, draudžiantį tuoktis. Tuo jis siekė, kad kuo daugiau vyrų eitų kariauti ir ginti imperijos nuo išorinės agresijos ir vidinės netvarkos.
Imperatorius manė, kad vedę vyrai yra emociškai labiau prisirišę prie savo šeimų, todėl negali būti geri kariai.
Vyskupas Valentinas, matydamas jaunų žmonių nepasitenkinimą ir sielvartą, juos sutuokdavo slapčia. Klaudijus II, išgirdęs apie tokį vyskupo elgesį, jį uždarė į kalėjimą, kuriame vasario 14 dieną Valentinas buvo nubaustas mirtimi. Po kiek laiko Valentinas buvo paskelbtas šventuoju.
Lietuvoje ši šventė atsirado po nepriklausomybės atkūrimo 1990 metais. Kai kurie istorikai ir etnografai mano, kad panašios šventės lietuvių kultūroje senovėje būta gegužės 13-ąją — meilės deivės Mildos dieną.
Pagal „Vikipediją“