Kokia bus vasara?

Kokia bus vasara?

Kokia bus vasara?

Specialistai neprognozuoja, kokia bus ateinanti vasara, bet mįslingai užsimena, jog po šaltos žiemos galima tikėtis ir labai karštų dienų.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Gamta mėgsta pusiausvyrą

Paklausta, kokį šiltąjį sezoną šiais metais prognozuoja meteorologai, Audronė Galvonaitė, Lietuvos meteorologijos tarnybos klimatologė, mokslų daktarė, įspėjo, kad klimato kaita paneigia bet kokias prognozes.

Tačiau ilgametė stebėjimų patirtis rodo, jog gamta mėgsta pusiausvyrą, todėl tikėtina, kad ateinanti vasara tam tikrais periodais bus karšta.

„Šią žiemą vidutinė oro temperatūra buvo žemesnė už normą. Vadinasi, šiltąjį sezoną klimato temperatūra turėtų būti gerokai aukštesnė už normą,“ — atkreipė dėmesį specialistė.

Kol kas Lietuvoje tebevyrauja šaltasis laikotarpis. Tikrasis pavasaris turėtų prasidėti nuo lygiadienio, kuris šiais metais bus kovo 20 dieną, 19 valandą 30 minučių.

„Šiltosios oro masės kol kas dar trepsi Vakarų Europoje, o per dvi savaites, jeigu neįvyks staigių pasikeitimų, turėtų atslinkti ir pas mus“, — stebėdama orų žemėlapį, prognozavo A. Galvonaitė ir įspėjo, kad pirmiausia sulauksime “vandens“ pavasario, kuris paleis į laisvę upes ir ežerus bei nespėjusį ištirpti sniegą.

Temperatūrai perkopus per 5 laipsnius šilumos, stos brandus žaliasis pavasaris, kuris baigsis tiktai sulig Joninėmis.

„Lietuva yra oro masių sankryžoje, todėl galima spėti, kad ir šiemet pavasaris, bent jau jo pradžia, bus ganėtinai marga“, — prognozavo klimatologė.

Tikimasi gero derliaus

Ši žiema Europoje buvo pati šalčiausia per 50 metų, šalčiausia nuo 1957-ųjų. Specialistai informuoja, jog nuo gruodžio 13 dienos beveik be pertrūkių snigo Šiaurės Europoje, užšalo upės ir kanalai, sutriko keltų reisai į kai kurias Baltijos jūros salas.

Lietuvai ši žiema nebuvo itin išskirtinė, nes šalčiu pasižymėjo 1985, 1987, 1995, 1996, 2003, 2007 metų kai kurie žiemos mėnesiai.

Užtat smarkiai snigo. Sniego danga sausio pabaigoje jau siekė 18— 25 centimetrus, šiaurės rytiniuose rajonuose — iki 32 centimetrų. Šalčiausi orai buvo sausio pabaigoje, kai žemiausia oro temperatūra nukrito iki 25— 30 laipsnių šalčio. Tokie orai išsilaikė ir didesnę vasario mėnesio dalį. Trumpam atšilo tik vasario pabaigoje.

Iki vasario antrojo dešimtadienio pabaigos sniego danga storėjo ir daug kur vidutinis jos storis siekė 26— 42 centimetrus, vakariniuose rajonuose 20— 25 centimetrus.

„Šiuo metu nusistovėjusi aukšto slėgio sritis, o aplinkui ciklonai šoka ratelius, todėl sunku pasakyti, koks oras išsilaikys artimiausiomis dienomis. Vienintelis užtikrintas dalykas — tai, kad saulė kas dieną kopia aukštyn, — paguodė klimatologė ir pridūrė: — Pavasariui būdingi ir itin ryškūs nakties ir dienos oro temperatūros skirtumai, kai naktį oras atšąla iki minus 20-ies (būtent tiek šalčio užvakar naktį užregistruota Utenoje), o dieną gali įšilti iki pliuso“.

Nors šią žiemą žemė buvo stipriai įšalusi, storas sniego patalas ir sukaupta drėgmė dirvoje šiais metais leidžia tikėtis gero derliaus.

 

 

Kovas

Jei 4 dieną pasninga, vėlai dygs žolė, vėlai bus galima pradėti ganyti gyvulius.

Jei kovas šaltas — gegužė bus šilta.

Kokia kovo pabaiga ir balandžio pradžia, tokia bus ir vasara.

Lietingas kovas retai kada žada gerus metus.

Pavasarį nuspėja kovo mėnesio pirma, vasarą — antra, rudenį — trečia diena.

Jei kovą rytais šąla, žemė geriau džiūsta, vasara bus graži.

Kokia 21 diena — toks pavasaris.

Jei 22 diena šilta, bus šilta 40 dienų, jei šalta, dar sulauksime 40 šaltų dienų. Kokie šią dieną orai, tokie bus vasarą.

PROGNOZĖS: Kol kas Lietuvoje tebevyrauja šaltasis laikotarpis. Tikrasis pavasaris turėtų prasidėti nuo lygiadienio, kovo 20 dieną, 19 valandą 30 minučių.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.