Į kapines — pagal politinę spalvą

Į kapines —  pagal politinę spalvą

SKAITYTOJA KREIPĖSI

Į kapines — pagal politinę spalvą

Neprisistačiusi šiaulietė „Šiaulių kraštui“ guodėsi, kad ji neseniai negavo kapavietės Ginkūnų kapinėse, nes dar yra nemirusi ir nėra tremtinė. “Bet kodėl tremtinių sektoriuje galima ir gyvam gauti kapavietę ir net paminklą pasistatyti?“ — stebėjosi moteris. Ji žinanti faktą, kad viena šiaulietė gavo kapavietės sklypelį ir pasistatė paminklą. “Kokių partijų nariai dar gyvi gali gauti sklypus kapinėse?“

Petras BALČIŪNAS

petras@skrastas.lt

Išimčių nėra

Savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausioji specialistė Elena Jakaitienė, paklausta, kokia tvarka skiriama kapavietė, paaiškino trumpai. „Kapavietė skiriama, kai laidojantysis pateikia mirusio artimojo mirties liudijimo originalą bendrovės “Šiaulių apželdinimas“ atstovui — kapinių prižiūrėtojui. Gyvi žmonės sau vietos kapinėse užsiimti negali“.

Specialistė aiškino, kad, norint velionį palaidoti kapinių tremtinių sektoriuje, dar reikia pristatyti pažymą iš Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos, kitų panašių organizacijų, kad velionis tikrai buvo šios sąjungos narys. „Kitokių išimčių nėra“, — sakė E. Jakaitienė.

Išimčių ir laisvės buvo

Vytautas Deveikis, dabartinis Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas, „Šiaulių kraštui“ paaiškino, kad pretenduojantiems gauti vietą tremtinių sektoriuje reikia pateikti sąjungos nario pažymėjimą ir gauti atitinkamą pažymą. Tokias pat pažymas išduoda ir Tremtinių bendrija bei Laisvės kovų sąjūdis.

Pirmininkas pripažino, kad prieš kurį laiką kapavietes galėjo gauti ir gyvi žmonės, senoji sąjungos skyriaus valdžia jas dalijo laisvai, o miesto valdžia tam neprieštaravusi.

Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos atstovė Marija Juozapaitytė atsimena, kad, kai buvo įkurtas tremtinių kapų sektorius, žmonės prašydavo ir prašydavo sklypų. „Kai pradėjo dirbti naujasis pirmininkas ir pakeitė tvarką, būta daug nepasitenkinimo ir skundų“.

Laisvų vietų ir visose Ginkūnų kapinėse, ir šiame jų sektoriuje smarkiai mažėja. Nuspręsta išduoti pažymas tik jau mirusio tremtinio artimiesiems. Tačiau dvivietė kapavietė skiriama ir tuo atveju, jeigu vienas iš šeimos — vyras ar žmona — nepriklauso minėtoms organizacijoms.

„Dabar norime išsiaiškinti, kiek tuščių kapaviečių ir kam jos priklauso. Rekomenduosime pastatyti paminklus, kad žinotume, kieno sklypas ir kad jis būtų tvarkomas“.

V. Deveikis prisimena atvejį, kad vienai kuršėniškei šiame sektoriuje buvo paskirtos net trys dvivietės kapavietės, nors jos skiriamos tik Šiaulių gyventojams. Pavyko įkalbėti moterį dviejų kapaviečių atsisakyti.

Pažyma galėjo viską

Genovaitė Mineikaitė, kapinių priežiūros viršininkė, sakė prisimenanti nemažai atvejų, kai kapavietes tremtinių sektoriuje gaudavo ir gyvi asmenys. „Gal tokios taisyklės buvo, nežinau. Atnešdavo pažymą ir turėdavome skirti sklypą. Iš dalies tvarką čia diktavo patys tremtiniai. Taip vyko maždaug iki 2002 metų“.

Tremtinių ir politinių kalinių, Laisvės sąjūdžio dalyvių kapinės suskirstytos į tris sektorius, kuriuose iš viso yra beveik puspenkto tūkstančio kapaviečių. Dabar belikusios tik 107 laisvos vietos.

PRAEITIS: Laikai, kai Ginkūnų kapinių tremtinių sektoriuje buvo galima iš anksto užsiimti vietą, jau praėjo.

Jono TAMULIO nuotr.