
Naujausios
Šiauliams nepasisekė mažiausiai
Sunkmetis šiauliečių pinigines paplonino mažiau negu kitų didžiųjų miestų gyventojų: pernai pajamos sumažėjo šeštadaliu, tačiau Šiauliuose daugiau kaip trečdaliu (bene labiausiai tarp didžiųjų Lietuvos miestų) krito nekilnojamojo turto vertė.
Pasak SEB banko šeimos finansų ekspertės Julitos Varanauskienės, „šiauliečiams nepasisekė mažiausiai“. Kita vertus, tai reiškia, kad iš sunkmečio Šiauliai ir kils lėčiau.
Nijolė KOSKIENĖ
nikos@skrastas
Statistinė šeima neteko 360 litų
Sumažėjus darbo užmokesčiui ir išaugus nedarbui, skaičiuoja SEB banko ekspertai, vidutinės šiauliečių trijų asmenų šeimos pajamos per praėjusius metus sumažėjo 16,9 procento, apie 360 litų per mėnesį (nuo 2118 litų 2008 metais iki 1760 litų pernai). Tai yra tiek, kiek vidutiniškai per mėnesį tokia šeima išleisdavo pramogoms, laisvalaikiui, būsto apstatymui, buities prekėms.
Lyginant su didesnių miestų gyventojais, šiauliečiams sunkmečio vėzdas kirto šiek tiek švelniau. Štai, pavyzdžiui, statistinės vilniečių šeimos piniginė suplonėjo beveik 540 litų.
Vidutinis būstas atpigo 55 tūkstančiais litų
Tačiau Šiauliuose labiausiai iš visų didžiųjų miestų (35 procentais) pigo butai. Skaičiuojama, kad per praėjusius metus vidutinis butas Šiauliuose atpigo 55 tūkstančiais litų. Tai yra tiek, kiek statistinė šiauliečių šeima galėtų uždirbti per pustrečių metų.
Anot J. Varanauskienės, šiuo metu būsto kainos Šiauliuose yra tokios, kad vidutinė šeima už senos statybos būstą turėtų atiduoti penkerių metų pajamas. Tai suma, kurios neviršyti rekomenduoja klasikinė asmeninių finansų valdymo taisyklė. Tačiau, pastebi šeimos finansų ekspertė, šiauliečiai įsigyti būsto neskuba ir jų baimės nėra be pagrindo.
Sumažėjo paskolų, padaugėjo santaupų
Norą skolintis, pasak J. Varanauskienės, parodo ne tiek būsto paskolos, kiek vartojimo kreditai, o pastarųjų portfelis per metus Šiauliuose sumažėjo 22,8 procentais.
Tačiau, anot J. Varanauskienės, šiauliečių noras skolintis išliko, tik skolinamasi kitiems, nei anksčiau, tikslams. Vienas iš pavojingiausių — tai skolinimasis skoloms padengti ir sąskaitoms apmokėti.
Ekspertai perspėja, kad tai ne problemos sprendimas, bet klimpimas į dar didesnes skolas.
Gera žinia ta, kad mažesnėmis paskolų palūkanomis jau gali džiaugtis ir pasiskolinusieji litais. Anot J. Varanauskienės, vidutinės 105 tūkstančių litų paskolos našta per mėnesį sumažėjo 320 litų.
Sunkmetis neprivertė išleisti gyventojų savo santaupų — jų bankuose padaugėjo. Šiauliuose santaupos pernai augo dešimtadaliu, procentiškai tai gerokai daugiau, negu kituose Lietuvos miestuose (pavyzdžiui, Vilniuje, puse procento sumažėjo).
Vidutinis šiauliečio indėlis, banko duomenimis, yra 9000 litų. Iš to pernai šiaulietis uždirbo apie 700 litų palūkanų.
Šviečia bet nešildo, kas?
„Šviesa tunelio gale“, — mįslę spėja bankas. Ekspertai pranašauja, kad šiemet šviesa tunelio gale švies, tačiau gyventojams blankiau, negu verslininkams. Ekonominių rodiklių prognozės tokios: šiemet vidutinis darbo užmokestis dar kris maždaug procentu, kitąmet jau turėtų kilti 3,5 procento.
Vidutinis nedarbo lygis ir toliau didės iki 15,5 procento šiemet ir 16 procentų kitąmet.. O tai reiškia, kad vidutinės Lietuvos šeimos pajamos šiemet mažės dar 6 procentais.
Kodėl verslui gaunantis (kaip prognozuojama) nedarbas toliau augs?
Anot J. Varanauskienės, pirmiau negu į naujas darbo vietas verslininkai investuos į technologijas ir taip didins efektyvumą. Be to, drąsiai darbuotojai į naujas darbo vietas nebus priiminėjami dėl nelanksčių darbo įstatymų. Darbuotojų gali daugėti tik smulkiose ir vidutinėse įmonėse.
Spėjama, kad šiemet vidaus vartojimas dar neatsigaus, o vis daugiau žmonių turės prisidurti iš santaupų (tačiau ne vartojimui, o sąskaitų apmokėjimui).
Lietuvoje ekonomikos atsigavimas siejamas su eksportu. Anot J. Varanauskienės, Šiauliuose eksportas pernai sumažėjo labai nedaug (o dominuojančiose srityse, kaip Pet ruošinių gamyba, net padidėjo), todėl ir pakilimo šiauliečiams teks laukti ilgiau, negu kitoje Lietuvos dalyje.
FAKTAS: Pasak J. Varanauskienės, šiemet indėlininkus džiugins ne tiek palūkanos (jos šiuo metu yra perpus mažesnės negu prieš metus), kiek pats santaupų turėjimo faktas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.