Savivaldybės piniginė kitąmet bus plonesnė

Šiuo metu pagrindo nusiteikti optimistiškai yra ne per daugiausiai. Parengtas ateinančių metų biudžeto projektas vyriausybėje dar bus diskutuojamas, tačiau aiškėja, kad savivaldybių laukia sunkesni metai nei praėję.

Nesurenkamas GPM

Jau šiemet savivaldybė sunkiai pasiekia prognozuotas pajamas. Ji buvo patvirtinusi 15020,0 tūkst. eurų, kurių didžiąją dalį sudaro gyventojų pajamų mokestis – 14038,0 eurų. Iki spalio yra gauta 9143,7 tūkst. eurų pajamų iš gyventojų pajamų mokesčio. Tai 314,0 tūkst. eurų (3,3 proc.) mažiau nei 2019 metų tuo pačiu laikotarpiu ir 817,3 tūkst. eurų (8,2 proc.) mažiau nei buvo planuota.

Dalia Šarkūnienė, Biržų rajono savivaldybės Biudžeto skyriaus vedėja teigė, kad prie mažesnio nei planuota Gyventojų pajamų mokesčio surinkimo prisidėjo COVID-19 viruso plitimo besitęsianti ekstremali padėtis ir jos pasekmės – neigiamai paveikti darbo rinkos rodikliai, atidėti mokesčių mokėjimai.

Prognozės nekokios

Kitų metų biudžete geros naujienos yra tos, kad savivaldybėms bus leidžiama skolintis 1,5 proc. nuo patvirtintų ateinančių metų pajamų ir tą sumą, kurią savivaldybė yra grąžinusi. Taigi kitąmet savivaldybė galės skolintis 200 tūkst. eurų daugiau nei 2020 m.

Tačiau sumažės pats biudžetas, nes prognozuojama, kad kitąmet pajamos sieks 14 mln. 196 tūkst. eurų, pernai prognouota15 mln. 20 tūkst. pajamų. Numatomas minimalios algos didinimas taip pat sukels išlaidas.

Sunku, bet 2008-ieji dar negrįžo

Šiuo metu Biržų r. savivaldybė turi paėmusi paskolą iš Finansų ministerijos laikinam pajamų trūkumui padengti. Grąžinti ją reikėtų iki metų galo, tačiau yra galimybė mokėjimą atidėti dėl nesurinktų pajamų. D. Šarkūnienė teigė: „Jei negausim planuotų pajamų tai kitąmet tikimės kompensacijos negautoms pajamoms padengti ir savivaldybė šią kompensaciją galės panaudoti skolai iš Finansų ministerijos padengti.“

Paklausta, ar jau galima lyginti šių metų biudžetą su 2008-2009 metų, D. Šarkūnienė teigė, kad šiuo metu ne, nes praėjusi krizė buvo sunkesnė, gilesnė, paimtos didesnė skolos, sutriko algų mokėjimas, ėjo nemokamų atostogų. Tačiau ji pridūrė, kad per praėjusį laikotarpį ji neatsimena kitų tokių sunkių metų kaip laukia šie. Paklausta, ar greitai sugrįšime į 2019 m., D. Šarkūnienė teigia, kad vienų metų tam gali neužtekti, tačiau jei aplinkybės bus palankios, ekonomikai atsigauti poros metų turėtų užtekti.