Šalis, kuri naujagimiui dovanoja butą, už tris vaikus – žemę ir namą

Kęstučio Isako nuotr.
Ramybė, grožis ir santarvė pakeri 1992 metais pastatytoje Jame'Asr Hassanilo Bolkiaho mečetėje su 29 auksiniais kupolais ir šviestuvu – šis statinys kainavo net 1,7 milijardo JAV dolerių!
Ar įsivaizduojate valstybę, kuri turi vieną savininką? Ne prezidentą, ne premjerą, ne parlamento vadovą, o šeimininką tiesiogine šio žodžio prasme. Būtent tokia šalis yra Brunėjus, kuriame seniai svajojau apsilankyti. Šios šalies vadovo, ministro pirmininko, gynybos ministro bei finansų ministro pareigas užima vienas žmogus – sultonas Hassanalas Bolkiahas, vienas iš turtingiausių pasaulio žmonių, kuriam priklauso visa valstybė.

Malda prieš skrydį ir tanklaivių virtinės

Prieš keletą metų atostogaudamas Malaizijoje, nepraleidau unikalios progos apsilankyti Brunėjuje. Iš Malaizijos kurortinės salos Borneo oro uosto Kota Kinabalu skrydis į Brunėjaus sostinę Bandar Seri Begavaną trunka vos 30 minučių, kur skraido karališkosios šios šalies oro linijos. Prieš lėktuvui pakylant į orą, meldėsi orlaivio įgula, stiuardesės ir islamą išpažįstantys keleiviai. Kai po to paaiškino „Royal Brunei Airlines“ darbuotojai, tokia jų oro bendrovės tradicija, todėl malda yra būtinas atributas prieš kiekvieną skrydį iš Brunėjaus ir į šią islamišką valstybę.

Besileidžiant į Brunėjaus oro uostą, laukė įspūdingas reginys – 15-20 kilometrų ilgio tanklaivių bei dujovežių virtinė, gabenančių iš šios šalies naftą ir dujas, kuri užtikrina sultonatui nuolatines pajamas. Iš viso suskaičiavau apie 300 laivų. Bet kiek jų buvo iš tikrųjų, sunku pasakyti. Brunėjaus gyventojai sako, kad jų valstybei nepaprastai pasisekė du kartus – 1929-aisiais metais, kai valstybės žemės gelmėse buvo rasta aukščiausios kokybės naftos, kurios net nereikia apdirbti, ir 1956-aisiais metais, kai buvo aptiktos dujos. Dabar pajamos iš naftos ir dujų sudaro daugiau nei 90 procentų Brunėjaus bendrojo vidaus produkto. Šalies BVP siekia 20,25 milijardų JAV dolerių, vienam žmogui tenka apie 53 tūkst. JAV dolerių.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com/