Reportažas iš Vilniaus gatvės 39A namo

S. Rožėnienės nuotr.
Šiame name įsikūrė ir gyveno Biržų pilies atstatytojai.
Važiuojant nuo gaisrinės ligoninės link, stovi mūsų keturių aukštų, vadinamas restauratorių, namas, kiek nutolęs nuo Vilniaus gatvės. Nepastebėti jo negalima, nors prieš porą metų renovuotas neryškiom pastelinėm spalvom. Trumpas skersgatvis pro pat namą jungia pagrindinę ir Žemaitės gatves. Visai arti Apaščios upė, privačių namų kvartalas su sodais ir medžių žaluma. Centras, bet gana ramu, mažai girdimas mašinų eismas. Patogu: prie namo privatūs garažai, kiemas su poilsio kampeliu po plačiaskare egle, gražiai prižiūrima aplinka.

Namo istorija neatsiejama nuo Biržų pilies.

1978 metais, po didesnių pastangų, patvirtintas kunigaikščių Radvilų reprezentacinės pilies atstatymo projektas. Iš respublikos biudžeto, apeinant derinimus su Maskva, paskirta 1 milijonas rublių – nerealiai maža suma pagal darbų apimtį. Vėliau ji buvo papildyta dar apie puse milijono.

Atstatymo darbams buvusios elektrinės bazėje, piliakalnio papėdėje, įkurtas specialus statybinis padalinys – restauracinės dirbtuvės. Vadovu paskirtas iš Panevėžio atvykęs architektas Gintaras Vėlyvis, projektuotoja – jo žmona Rita, vyriausiuoju inžinieriumi – biržietis Jonas Apynis.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com/