Projektas yra, ieškoma finansavimo darbams

Ž. Katkūnaitės nuotr.
Aplink pilį einantis gynybinis griovys labai užsinešęs. Norint atstatyti jo autentiškumą, reikėtų gilinti.
Vaikštant takais, kurie pakloti gerinant miesto susisiekimo infrastruktūrą, matome daugybę spragų, kurių kažkas nepastebėjo arba nenorėjo matyti. Įgyvendinant miesto viešųjų erdvių tvarkymo projektus, reikia didžiulės pinigų sumos, kuri dažniausiai skiriama iš valstybės ar Europos Sąjungos biudžetų, tačiau prisidėti reikia ir savivaldybei. Tad investuojama išties daug, o rezultatas? Viena iš prasčiausiai Biržų miestą reprezentuojančių vietovių – gynybinis griovys (fosa – aut. past.), jungiantis Biržų tvirtovės pylimus su Širvėnos ežeru.

Tvirtovę apsaugojo ir nereikalingas?

Greta fosos driekiasi naujas, apšviestas takas, kuriuo malonu pasivaikščioti, mėgaujantis ne tik ežero, bet ir piliavietės grožiu. Tačiau akis bado apžėlęs ir elegancijos Biržams nesuteikiantis griovys.

Daugiau nei prieš keturis šimtus metų Biržuose vyko įspūdingi darbai. Aplink pilį buvo kasami gynybiniai grioviai. Kadaise toje vietoje, kur dabar laiptai į Birutės gatvę, buvo šliuzų sistema, kuri reguliuodavo vandens lygį fosoje. Todėl vanduo aplink visą pilį nuolat tekėdavo ir apie jokį užžėlimą nebuvo net minties. Pasak Biržų rajono savivaldybės paveldosaugininko Daliaus Mikelionio, dabartinis griovys turi būti gilinamas 2−3 metrais. Analogiškai, siekiant atkurti autentišką pilies vaizdą, tiek pat turi būti aukštinami ir pylimai, nes pilies už pylimų neturi matytis. Paveldosaugininkas nurodė, kad šiuo metu fosos gylis yra maždaug 6−8 metrai, o plotis siekia 30−37 metrus.

Fosa Biržų pilį apsaugojo ne vieną kartą. Moderniai įrengtą Radvilų tvirtovę švedai ne kartą bandė užgrobti, tačiau to padaryti nepavyko.

Toliau skaitykite popierinėje arba elektroninėje laikraščio versijoje (PDF). Užsakyti galite http://www.birzietis.com/