
Naujausios
Dar sunku apie rašytoją kalbėti būtuoju laiku, tačiau rugsėjo 9 d. jau suėjo metai, kai Biržų kraštas neteko vieno iš šio krašto niekada neišėjusių, visada jį giliai savy nešiojusių ir savo kūryboje nuolat bandžiusių įamžinti rašytojų. Anot rašytojo žmonos Laimos, rugsėjis buvo judviejų mėnuo. Rugsėjį jiedu sujungė savo gyvenimus, rugsėjį pasaulį išvydo jų pirmagimis Mantas, deja, rugsėjį buvo užversta rašytojo gyvenimo knyga...
Ir vėl rugsėjį, lemtingąją 9 dieną, kartu su rašytojo našle Laima pagerbti rašytojo atminimo prie jo kapo Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje, atėjo jo bičiuliai rašytojai, Vilniaus biržiečių klubo „Krivulė“ atstovai. Atminimo žvakelės nuo biržiečių uždegti atvažiavo ir Biržų krašto muziejaus „Sėla“ darbuotojai. Visus pasitiko ilgesinga smuiko melodija ir iškalbinga metalinė kalvio iškalta obelis, sujungianti rašytojo kapą Antakalnio kalnelyje, jo sodą Vilniuje, kur dabar gyvena dukra Laima su šeima ir, žinoma, gimtuosius Žvaguičius, kur, paskutinįkart A. Zurbai besilankant tėviškėje su vaikais ir anūkais, miškan įaugusios sodybos senos obelys dar užaugino keletą obuolių, tarsi laukdamos savųjų sugrįžtančių... Rašytoją į knygų pristatymus dažnai lydėjusi ir jo kūrybą visada įtaigiai skaičiusi aktorė Gražina Urbonaitė prisiminė dviejų kūrėjų bendrystę, išaugusią į nuoširdžią bičiulystę. Aktorė kreipėsi į rašytoją sakydama, kad jis tebėra ir visada bus gyvas – savo knygose, jų personažuose, tai patvirtindama – perskaitė romano „Krisius“ ištrauką, kurią skaitant tarsi vėl išgirdom rašytojo balsą. Vilniaus biržiečių vardu kalbėjo klubo „Krivulė“ prezidentas Arvydas Kregždė, kuris kartu ir pasidžiaugė, kad, praėjus metams po rašytojo išėjimo, pasaulį išvydo dar viena rašytojo tekstų knyga „Buvo, buvo, kaip nebuvo ?..Linksmi ir graudūs rašytojų nuotykiai gyvenime, kuriuos užrašė Algimantas Zurba". Knygą išleido leidykla „Žuvėdra“, o tądien ją atsinešė leidyklos įkūrėjas, žurnalistas, literatūros kritikas, Stasys Lipskis. Dar 1995 m. grupė literatų buvo sumaniusi išleisti smagų leidinį „Rašytojai apie rašytojus“, į kurį turėjo būti sudėti smagūs pasakojimai, epigramos, humoristiniai vaizdeliai, anekdotinės situacijos, ištikusios rašytojus jų literatūrinių kelionių, susitikimų su skaitytojais metu, atspindinčios sovietinio laikmečio realybę. Anot L. Zurbienės, idėja kažkaip buvo pamesta, tačiau rašytojas Algimantas Zurba buvo rimtai ant tos meškerės užkibęs – užrašė nemažai smagių rašytojų nuotykių, juos ištikusių anekdotinių situacijų, bet viskas taip ir liko tik užrašuose. Po rašytojo mirties autoritetinga leidėjo S. Lipskio nuomonė „pasodino“ L. Zurbienę prie rašytojų tekstų, ji pati paruošė juos spaudai, atidavė leidyklai, ir knyga buvo išleista rašytojo mirties metinių išvakarėse.
Susirinkusieji dar bendravo tarpusavyje, prisiminė rašytoją, jo linksmą būdą, tad į nuotrauką stodamiesi stengėsi numesti į šalį liūdesį, graudulį, nes, visų manymu, A.Zurba visus norėtų matyti linksmus, teigiančius gyvenimą, viltingai žiūrinčius į ateitį.
Kaip minėta, A. Zurba testamente išsakė pageidavimą, kad dalis jo archyvo būtų perduota saugoti jo gimtojo miesto, Biržų, muziejui, pageidavo, kad pirmiausia biržiečiai atsirinktų, kas, jų manymu, būtų svarbu, aktualu. Tad dar šių metų pradžioje dalį rašytojo palikimo, atsirinkto Biržų muziejininkų, L.Zurbienė perdavė muziejui. Tąkart buvo parvežta jo paskutinioji, daug metų tarnavusi, spausdinimo mašinėlė (rašyti kompiuteriu rašytojas taip ir nepradėjo), dalis jo šeimos, darbinės veiklos, susitikimų su skaitytojai ir kt. nuotraukų, rašytojo knygų rankraščių, užrašų, juodraščių (kita dalis archyvo buvo perduota saugoti respublikinei M. Mažvydo bibliotekai, kurios darbuotojai parengė išsamų vaizdo interviu, paskelbtą „Google“ bendrovės socialiniame tinkle „Youtube“ https://www.youtube.com/watch?v=Hkug3zopl4c&t=21s).
Peržiūrėjusi asmeninius rašytojo daiktus, Laima Zurbienė nusprendė, kad dalis jų taip pat galėtų saugoti A.Zurbos atminimą jo gimtojo miesto muziejuje, tad muziejininkai, atvykę į rašytojo mirties metines, pirmiausia apsilankė Zurbų bute, kur laukė rašytojo žmona, surinkusi padovanoti muziejui rašytojui buvusius labai brangius daiktus. Tarp jos atrinktų daiktų: rašytojo literatūrinių premijų įteikimo proga dovanotos juostos, „Žemaitės“ literatūrinės premijos ženklas (medžio drožinys), taip pat juostos, rašytojui jubiliejų proga dovanotas Biržų vaikų bibliotekos bei Papilio žmonių, dar įvairių rašytojo užrašų, pastabų, juodraščių. Muziejui rašytojo našlė perdavė saugoti ir ypatingai A. Zurbos brangintą suvenyrą – romano „Šimtadienis“ heroję (mokykline uniforma aprengtą lėlę), laikančią rankose knygą – mažutį fotografuotą „Šimtadienio“ variantą.
1975 m. pasirodęs A.Zurbos romanas jaunimui „Šimtadienis“ sudrebino Lietuvą, jaunimui tai buvo kultinė knyga, kurią visi graibstyte graibstė, ji keliavo iš rankų į rankas. Prieš porą metų paskelbus 100 reikšmingiausių lietuvių autorių knygų vaikams ir paaugliams sąrašą, jo viduryje buvo įrašytas ir A.Zurbos „Šimtadienis“. Atidavusi muziejui saugoti rašytojo brangintą „Šimtadienio“ heroję, rašytojo žmona Laima priminė, jog šio romano motyvais Lietuvos radijo teatre buvo pastatyta spektaklis „Mokytojas Vėlius“, kuris gal dešimtmetį buvo kasmet transliuojamas Mokytojo dienos proga. Romaną norėta ir ekranizuoti, rašytojas pasirašė sutikimą, tik atsisakė pats rašyti scenarijų, scenarijaus rašymas buvo patikėtas R. Šaveliui. Tačiau rašant, tobulinant, keičiant, scenarijus smarkiai nutolo nuo romano, ir A. Zurba nesutiko pripažinti, jog pagal tą scenarijų pastatytas filmas yra „Šimtadienio“ motyvais. Režisierius D.Banionis pastatė jaunimo pamėgtą kino filmą „Mano mažytė žmona“, tik šiandien mažai kas bežino, kad šis filmas turėjo būti „Šimtadienio“ ekranizacija, kad A.Zurbos knyga buvo šio filmo ištakose.
A. Zurbai jaunas skaitytojas ir, tuo labiau, kūrėjas, visada buvo labai svarbus, tad rašytojas buvo ir „Jaunųjų filologų“ konkurso iniciatorius, vertintojas, taip pat ilgametis žurnalo „Moksleivis“ redaktorius. Tai buvo vienintelis žurnalas sovietinėje Lietuvoje, kur buvo publikuojami mokinių literatūriniai bandymai, mokiniai galėjo diskutuoti įvairiomis temomis, reikšti savo nuomonę, tačiau atkūrus nepriklausomybę žurnalas nebeatlaikė konkurencijos ir bankrutavo, dėl ko rašytojas skaudžiai išgyveno (mokinių kūrybai skirto kito leidinio neatsirado). Tad į muziejų parvežtas rašytojo brangintas suvenyras bus ne tik jo romano „Šimtadienis“ herojės atspindys, bet ir rašytojo gražaus ryšio su mokiniais iliustracija.