
Naujausios
Savivaldybių nekilnojamasis turtas sudaro didžiausią nacionalinio nekilnojamojo turto dalį – apie 63 proc. Šis turtas yra viena iš priemonių savivaldybių funkcijoms atlikti, todėl jis turi būti racionaliai tvarkomas, duoti naudą visuomenei ir tenkinti viešuosius interesus. Deja, nėra tikslios informacijos apie visą savivaldybių valdomą nekilnojamąjį turtą.
"Pirmą kartą organizuojame tokį bendrą projektą, jame sutiko dalyvauti didžioji dalis Lietuvos savivaldybių kontrolės ir audito tarnybų. Jų rengiamus planus kiekvienoje savivaldybėje turi palaikyti tos savivaldybės tarybos, jų kontrolės komitetai. Tad kviečiu tuos, kurie dar to nepadarė, pagal kontrolierių tarnybų siūlymus tvirtinti ir įtraukti į planus šį auditą, kad bendromis jėgomis galėtume sudėlioti kuo detalesnį dabar savivaldybėse esančio nekilnojamojo turto paveikslą", – sakė valstybės kontrolierius Arūnas Dulkys.
"Savivaldybių kontrolieriai, vykdydami įstatymu nustatytą prievolę, pasisako apie savivaldybės nekilnojamąjį turtą ir teikia rekomendacijas dėl efektyvesnio jo panaudojimo. Manytume, kad dviejų nepriklausomų išorės audito institucijų bendras sisteminis savivaldybių nekilnojamojo turto auditas ne tik labiau atskleis šio turto valdymo problemas, bet ir, pasinaudojant vieni kitų patirtimi, sudarys pagrindą pateikti rekomendacijas efektyvesniam savivaldybių nekilnojamojo turto valdymui", – teigė Savivaldybių kontrolierių asociacijos prezidentas Gintaras Radavičius.
Ar mūsų rajone kada nors buvo atliktas Savivaldybės nekilnojamojo turto auditas?
Lietuvos Respublikos Vietos savivaldos įstatymas įpareigoja Kontrolės ir audito tarnybą kiekvienais metais iki liepos 15 dienos reglamente nustatyta tvarka pateikti savivaldybės Tarybai išvadą dėl savivaldybės konsoliduotųjų ataskaitų rinkinio, savivaldybės biudžeto ir turto naudojimo. Taip pat atlikdami auditą audituojamuosiuose subjektuose atliekame ilgalaikio materialiojo turto (žemės, pastatų, infrastruktūros ir kitų statinių, nekilnojamųjų kultūros vertybių, kito ilgalaikio materialiojo turto, nebaigtos statybos) patikrinimo procedūras. Tačiau atskiras bendro nekilnojamojo turto auditas Biržų rajono savivaldybėje mūsų žiniomis nebuvo atliktas.
Ar žinoma, kiek turto šiai dienai valdo Savivaldybė, kokia jo vertė?
Biržų rajono savivaldybė 2018 m. gruodžio 31 d. konsoliduotųjų finansinių ataskaitų rinkinio duomenimis valdė ilgalaikio turto už 71.15 tūkst. Eur. Iš jų pastatai sudarė 16.0 tūkst. Eur.
Koks audito tikslas?
Audito tikslas – išsiaiškinti, ar nekilnojamasis turtas Lietuvos savivaldybėse valdomas kryptingai ir kompleksiškai, ar jis naudojamas efektyviai ir siekiant didžiausios naudos visuomenei. Šis auditas padės nustatyti, ar savivaldybėse yra sudaromos galimybės spręsti šio turto valdymo problemas.
Iki kada jį ketinama atlikti ir ar jam jau pritarė Kontrolės komitetas?
LR Valstybės kontrolės inicijuojamą savivaldybių nekilnojamojo turto audito projektą planuojama baigti 2020 m. lapkričio mėnesį. Biržų rajono savivaldybės kontrolės ir audito tarnyba patikslino 2019 metų veiklos planą papildydama veiklos sritį Savivaldybės nekilnojamojo turto auditas. 2019 m. rugpjūčio 27 d. kontrolės komitetas pritarė Kontrolės ir audito 2019 m. veiklos plano patikslinimui.
Kokie Savivaldybės žingsniai turėtų būti daromi po audito?
Atlikus LR Valstybės kontrolės inicijuojamą savivaldybės nekilnojamojo turto auditą, Savivaldybės žingsniai – pateiktų rekomendacijų įgyvendinimas, kad Savivaldybės nekilnojamas turtas būtų valdomas ir naudojamas efektyviai.