Pensininkai žada revoliuciją

Pensininkai žada revoliuciją

Pensininkai žada revoliuciją

Šiaulių sodų bendrijose — sumaištis. Jose pirmininkais, buhalteriais, elektrikais ir kitokius darbus dirbantys pensininkai, kuriems mažės pensijos, svarsto, ar beverta triūsti už kelis šimtus litų? Oficialiai dirbančių pensininkų gali nebelikti ir daugiabučių bei garažų bendrijose.

„Jauni bendrijose dirbti nenori. Bus chaosas“, — tvirtina bendrijų pirmininkai. Neatmetama, kad tokia valdžios politika privers už paslaugas mokėti į kišenę, taip “Sodra“ neteks dalies pajamų.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Dirbti neapsimokės

Vienos Šiaulių sodų bendrijos pirmininkas (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) laužo galvą, ką daryti su sodų bendrija, kuriai jis vadovauja daugelį metų. Pensijų mažinimas už kelis šimtus litų bendrijoje dirbančius pensininkus verčia rinktis darbą arba pensiją.

Sodų bendrija, kurios 62 procentai narių yra pensininkai, be pirmininko, turi savo šaltkalvį, elektriką, bendrųjų žaliųjų plotų, kelių ir gatvių prižiūrėtoją, kuriems mokama iš sodo bendrijos sukauptų lėšų. Atlyginimai, pasak pirmininko, nėra dideli: 200— 600 litų. Visi dirbantys pensininkai moka mokesčius „Sodrai“.

Sodų bendrija susimoka už vandenį, elektrą, iš savo lėšų tvarko ir prižiūri elektros ūkį, moka žemės nuomos mokestį Savivaldybei.

„Žmonės labai susirūpinę. Dauguma sako, jog dirbti nebeapsimokės, ypač pirmininkai, kurių daugumos pensijos ganėtinai didelės. Bendrijos pirmininko darbas labai įtemptas, nuolatinis, nuo ryto iki vakaro. Sugenda elektra, vandentiekis, naktimis tenka remontuoti siurblius, rūpintis pinigais, lakstyti su pažymomis — tik savižudis gali tokį darbą dirbti. Ir jeigu dabar nuo 500— 600 litų algos atskaičiuos pusę pensijos, kam dirbti?“— retoriškai klausė šiaulietis.

Dirbantys pensininkai nemano, kad juos galėtų pakeisti jaunesni sodų bendrijos nariai: bendrijos reikalams tvarkyti reikia turėti ir laiko, ir atsakomybės.

Savivaldybės durys neužsidarys

Šiauliuose yra per 60 sodų bendrijų, kurių bendras teritorijos plotas yra 725 hektarai.

Pasak Stasės Poškienės, Šiaulių susivienijimo „Sodai“ laikinosios pirmininkės, praėjusią liepą, Lietuvos sodininkų draugija, surinkusi parašų, kreipėsi į šalies Prezidentę Dalią Grybauskaitę, tuometinį Seimo Pirmininką Arūną Valinską, Ministrą Pirmininką Andrių Kubilių, prašydami visuomeninėse organizacijose dirbantiems pensininkams pensijų nemažinti. Prašyta reaguoti į galimas pasekmes.

Pagal sodininkų bendrijų įstatus į valdymo organus renkami tiktai bendrijų nariai, todėl kritiniu atveju, pasak S. Poškienės, negalės padėti ir darbo biržos. Tačiau Vyriausybės atstovai ir Seimas į sodininkų kreipimąsi nereagavo.

Susivienijimas svarsto galimybę elektros ūkį perduoti „Vakarų skirstomiesiems tinklams“.

„Bendrovei perėmus elektrą, bendro ūkio kaip ir nebelieka, todėl pirmininkai galės paleisti bendrijas — sodininkų bendrijų įstatymas tai leidžia. Tokiu atveju sodų infrastruktūrą turės perimti Savivaldybė. O jos durys nebeužsidarytų — žmonės eitų, reikalautų. Reikės lėšų keliams, gatvių apšvietimui — viskam, ką dabar savo lėšomis tvarko sodininkai,“ — sakė laikinoji pirmininkė.

Atgims vokeliai

Pensijų mažinimas dirbantiems pensininkams sujudino ir daugiabučių bendrijas. Liudas Ramanauskas, Šiaulių miesto daugiabučių namų savininkų bendrijų asociacijos prezidentas, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog situacija labai prasta, žmonės nuvilti.

Prognozuojama, jog daugiabučių bendrijose gali pritrūkti pirmininkų, buhalterių, valytojų, kuriais ir čia daugiausiai dirba pensininkai.

„Ką jūs, juokaujat“, — paklaustas, kodėl pensininkų negalėtų pakeisti jaunesni, L. Ramanauskas patikino, jog jauni žmonės už 150— 200 litų atsakomybės tikrai neprisiims.

Pirmininko nuomone, daugiabučių bendrijas su malonumu perims namus administruojančios bendrovės: „O tada jau diktuos ir kainas, ir sąlygas“. Kitas variantas: bendrijos pirmininkas, buhalteris, kiti neva dirbs už dyką, o bendrija mokės tiesiai į kišenę. Atgims vokeliai.

„Būtų labai apmaudu, — sakė. L. Ramanauskas. — Per tiek laiko bendrijos įprato prie tvarkos, mokėti visus mokesčius, o dabar, visai realu, vėl prasidės slapstymai, “Sodra“ nebegaus dalies mokesčių“.

Garažų bendrijos laikysis

Ar verta bus toliau dirbti, skaičiuoja ir garažų bendrijose dirbantys pensininkai. Pasak Leonoros Budrevičienės, 33-iosios Garažų statybos ir eksploatavimo bendrijos, kurioje yra per 400 narių, pirmininkės, sargai ir kiti dirbantieji, kurių pensijos nėra didelės, dirbs ir toliau. Bendrijoje pagal darbo sutartis dirba 5 nariai: už vieną atlyginimą — pirmininkas, kuris šioje bendrijoje yra ir buhalteris, elektrikas ir trys sargai.

L. Budrevičienės nuomone, nereikėtų kaltinti valdžios, kuri „kasmet kėlė pensijas po šimtą litų, o dabar porą šimtų dirbančiam pensininkui atima.“

Konstitucinio Teismo prašo apginti

Penktadienį Šiaulių susivienijimo „Sodai“ valdybos susirinkime valdybos nariai pasirašė po Šiaulių pensininkų sąjūdžio prašymu Konstituciniam Teismui griežtai vadovautis LR Konstitucija ir apginti pensininkų interesus nuo esą neteisėtų Seimo ir Vyriausybės veiksmų.

PROGNOZĖS: Šiaulių susivienijimo „Sodai“ valdybos susirinkime valdybos nariai prognozavo, jog pensijų mažinimas dirbantiems pensininkams gali be priežiūros palikti vandens, elektros ūkį, kelius, gatvių apšvietimą ir kitus bendrijų rūpesčius.

ALTERNATYVA: Stasė Poškienė, Šiaulių susivienijimo „Sodai“ laikinoji pirmininkė: “Paleidus bendrijas, sodų infrastruktūrą turės perimti Savivaldybė. O jos durys nebeužsidarys.“

PRAŠYMAS: Šiauliečiai sodininkai rašosi po Šiaulių pensininkų sąjūdžio prašymu Lietuvos Respublikos Konstituciniam Teismui apginti pensininkų interesus.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

 

Pensijų mažinimas dirbantiesiems nuo 2010 metų sausio 1 dienos:

Atlyginimo dydis (litais)        Pensijos mažėjimas (procentais)

Iki 200                                      — 1

200--400                                  — 4

400--600                                   — 8

600--800                                  — 13

800— 1000                               — 18

1000--1200                               — 24

1200— 1400                             — 29

1400— 1600                             — 34

1600--1800                               — 39

1800— 2000                             — 45

2000--2200                              — 50

2200--2600                              — 53

2600--3000                              — 57

3000--3400                               — 61

3400— 3800                             — 64

3800--4200                               — 68

Per 4200                                   — 70