Naujausios
Pavojinga epidemija atima gyvybes
Lietuvoje mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių sistemos ligų užima pirmąją vietą tarp visų mirties atvejų. Pasaulyje mirtingumas nuo šių ligų vidutiniškai siekia 33 procentus, tačiau Lietuvoje – net 56.
Neseniai staigi mirtis sustojus širdžiai pasiglemžė žymų šalies intelektualą, filosofą Leonidą Donskį. Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro vadovė dr. doc. Jurgita PLISIENĖ sako, jog širdies ir kraujagyslių ligos tampa epidemija.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
– Statistika Lietuvos atžvilgiu negailestinga, bet gal situacija gerėja?
– Lietuvoje širdies ir kraujagyslių ligos pražudo daugiausiai žmonių, ir šių ligų nemažėja. Pasakyčiau, kad tai tampa epidemija. Visgi laiku atpažinus ligą, dėl pažangių gydymo metodų, dėl taisyklingai ir laiku suteiktos pagalbos pavyksta išgelbėti vis daugiau žmonių.
Labai svarbu šviesti žmones, informuoti apie rizikos veiksnius, kas sukelia širdies ir kraujagyslių ligas, apie gydymo būtinybę, apie gydymą ir gyvenseną persirgus.
Žmogus sau gali padėti, bet turi nenumoti ranka į rizikos veiksnius ir juos koreguoti. Be to, turi atpažinti grėsmingiausias situacijas ir laiku kreiptis į gydytojus.
– Kodėl širdies ir kraujagyslių ligomis moterys suserga rečiau negu vyrai?
– Moteris iki menopauzinio amžiaus turi estrogenų. Tai natūrali širdies apsauga, todėl moterys, jeigu suserga, tai dažniau vėlyvesniame amžiuje.
Beje, moterims širdies liga sunkiau atpažįstama, nes pasireiškia šiek tiek kitokiais simptomais negu vyrams. Kartais moteris gali daug skųstis, bet mes nieko blogo nerandam. Arba gali skųstis visai netipiškais simptomais, o randam didžiulių širdies ar kraujagyslių pakitimų.
Vyrams klinika būna pakankamai tipiška, kaip iš vadovėlio.
Visgi negalima sakyti, kad moterų širdies ar kraujagyslių ligos eiga lengvesnė, kartais būna daug sunkesnė negu vyrų.
– Kaip atpažinti širdies ligą?
– Išeminė širdies liga – daugiaveidė liga. Pagrindiniai simptomai, kaip atpažinti infarktą, yra stiprus, plečiantis, deginantis skausmas krūtinėje. Jis dažniausiai juntamas plačiame plote, gali plisti į pečius, kairę ranką, apatinį žandikaulį, jaustis nugaroje tarp menčių. Skausmą dažnai lydi šaltas prakaitas, gali pykinti, jaustis silpnumas, mirties baimė, gali būti širdies ritmo sutrikimai. Tokiais atvejais būtinai reikia kviesti greitąją pagalbą.
Jeigu tai duriančio pobūdžio skausmas viename taške, įkvėpus ar pakeitus kūno padėtį, dažniausiai tai bus neurologinis, stuburo skausmas, nebūtinai susijęs su širdimi. Taigi ne kiekvienas skausmas krūtinėje yra širdies problema.
Jeigu tai lėtinė širdies liga, dažniausiai simptomai juntami krūvio metu. Žmogus skundžiasi, kad pradėjus greičiau eiti, lipant laiptais, kažką sunkiau fiziškai dirbant, tarsi užspaudžia krūtinę, atsiranda dusulys. Tokiais atvejais reikia kreiptis į gydytoją, kuris nustatys, ar tai širdies problema, ar ne.
– Kokie yra širdies ir kraujagyslių ligų rizikos faktoriai?
– Rizikos veiksniai skirstomi į koreguojamus ir nekoreguojamus.
Nekoreguojami veiksniai yra amžius – vyresnio amžiaus žmonės suserga dažniau; lytis – vyrų sergamumas ir mirtingumas nuo šių ligų yra gerokai didesnis. Taip pat nekoreguojamas rizikos veiksnys yra genetika. Jeigu, tarkime, šeimoje buvo ankstyvų mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų, infarktų, šuntavimo operacijų, tokiems žmonėms reikėtų susirūpinti.
Koreguojami rizikos veiksniai yra padidėjęs cholesterolis, arterinė hipertenzija, cukrinis diabetas, antsvoris, fizinio aktyvumo stoka, stresas, rūkymas. Jeigu šie veiksniai koreguojami (ligos gydomos, sureguliuojama mityba, atsisakoma žalingų įpročių, judama), rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis mažėja.
– Kalbant apie mitybą: ką mėgsta ir ko nemėgsta širdis?
– Širdis mėgsta Viduržemio jūros regiono dietą, tai, ką valgo ispanai, italai. Tai yra daug žuvies, daug daržovių, vaisių, alyvuogių aliejus.
Širdis nemėgsta lietuviškos virtuvės. Tai visi patiekalai, kurie yra riebūs, sūrūs. Jie nenaudingi, nes didina cholesterolio kiekį, didina kraujospūdį. Sergantiems arterine hipertenzija iš viso reikėtų atsisakyti druskos.
– Kokią naudą širdžiai teikia fizinis aktyvumas?
– Labai svarbu būti fiziškai aktyviam. Dinaminis sportas tris keturis kartus per savaitę po pusvalandį ar po 45 minutes nepaprastai naudingas.
– Bet būna taip, kad žmogus niekad nesportavo, tačiau priartėjęs prie 40 ar 50 metų ribos nusprendžia, kad pats laikas susirūpinti sveikata ir pradeda intensyviai sportuoti. Ar tai nėra žalinga?
– Visur turi būti sveikas protas ir saikas. Sportuoti galima įvairiai. Svarbu rasti sau mielą sporto šaką. Tarkim, labai populiarus šiaurietiškas vaikščiojimas su lazdomis. Reikėtų pradėti nuo mažesnių atstumų ir palaipsniui didinti.
Žinoma, darbas su štanga ar bėgimas 10 kilometrų iš karto, nesitreniravus, nėra naudinga. Tai tikrai turės daugiau žalos negu naudos.
Pradžiai geriau rinktis plaukimą, vaikščiojimą, pasivažinėjimą dviračiu. Sportas rekomenduojamas bet kokio amžiaus žmonėms.
– O kaip kovoti su stresu?
– Stresą šiais laikais sunkiai sekasi koreguoti, bet įmanoma, tereikia domėtis. Yra meditacija, joga. Privalo būti darbo ir poilsio režimas. Žmogui reikia išnaudoti jam priklausančias atostogas, ir ilgesnes atostogas iš karto, mažiausiai 3 savaites. Kada žmogus tikrai pradeda ilsėtis? Juk pirmą atostogų savaitę mintys dar sukasi apie darbą.
Visi elektroniniai prietaisai: telefonas, kompiuteris, televizorius, atostogų metu turėtų būti išjungti, bent jau stengtis be jų apsieiti, kad poilsis būtų visavertis.
– Ar yra širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikos programų?
– Lietuvoje yra širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikos programų, kurios apima vyrus nuo 40 iki 55 metų ir moteris nuo 50 iki 65 metų. Jeigu pacientas patenka į didelės rizikos susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis pacientų grupę, tuomet šeimos gydytojas siunčia į kardiologinius centrus, kur pacientas detaliai ištiriamas: atliekama echoskopija, dviračio testas, įvertinami kraujo tyrimai, atliekami kraujagyslių elastingumo, standumo testai. Taip siekiama užkirsti kelią rimtesnėms ligoms.
– Ar dažnai sulaukiate pacientų, kurie skundžiasi širdies permušimais, sukeltais streso, didelio kavos kiekio ir panašiai?
– Kreipiasi, nes žmones gąsdina permušimai. Tik ne visi jie yra pavojingi. Jeigu neramu, pirmiausiai reikia kreiptis į šeimos gydytoją. Gydytojas iš kardiogramos matys, ar permušimai pavojingi, ar reikia kardiologo konsultacijos.
– Ar ištikus širdies smūgiui, visada yra galimybė padėti žmogui? Ar vis dėlto būna situacijų, kad net laiku suteikus pagalbą nieko negalima padaryti?
– Be abejo, būna tokių situacijų, kai neįmanoma padėti. Gydytojai – ne dievai. Ne visais atvejais pavyksta žmogų atgaivinti. Visada labai liūdna, kai staiga miršta jauni žmonės. Deja, kaip taisyklė, jei infarktas ištinka jauną žmogų, tai dažniausiai baigiasi mirtimi.
Jeigu pacientas serga išemine širdies liga, jam per laiką susiformuoja taip vadinamos kolateralės – šoninės kraujagyslės. Kaip užtvenkus upę aplinkui susiformuoja upeliukai, taip ir kraujagyslė, kai pradeda šiek tiek akti, pradeda formuotis kolateralinės smulkios kraujagyslės, kurios širdies zoną aprūpina krauju. Todėl pacientams „su stažu“, jei ir įvyksta infarktas, tai dažnai jis būna nemirtinas, nes naujos susiformavusios kraujagyslės apsaugo širdies raumenį.
O jaunas žmogus neturi kolateralių tinklo, todėl kai staiga plyšta aterosklerotinė plokštelė arba trombu užkemšama kraujagyslė, tai dažniausiai būna pirmas ir paskutinis kartas. Būna atvejų, kai net šalia esantiems gydytojams nepavyksta atgaivinti.
Beveik neįmanoma padėti tokiais atvejais, kai plyšta širdies raumuo, aorta ar užsikemša stambi kraujagyslė, ir daugiau kaip pusė širdies lieka be kraujotakos.
Beje, infarktas dažniausiai įvyksta rytinėmis valandomis, mat pabudimo metu labai stipriai kyla adrenalino kiekis.
– Kaip reikėtų suteikti pirmąją pagalbą?
– Jeigu žmogų ištiko klinikinė mirtis, pačios svarbiausios pirmosios dvi minutės. Kol atvyks greitoji, būtina daryti krūtinės paspaudimus. Tik spausti reikia efektyviai, kad krūtinė tikrai įlinktų. Nereikia bijoti sulaužyti šonkaulių. Būna, kad nuo taisyklingo spaudimo jie lūžta. Nebūtina nei pūsti, nei skaičiuoti, svarbu spaudyti.
Kartais vien to užtenka, kad smegenys gautų deguonies ir liktų nepažeistos. Dabar gi kartais būna, kad atgaivinti pavyksta, tačiau smegenyse, negavusiose ilgą laiką deguonies, jau būna įvykę negrįžtami pakitimai.
– Minėta Pasaulinė širdies diena, kokių renginių numatote Šiauliuose?
– Rugsėjo 28 dieną, trečiadienį, 14 valandą, Šiaulių universiteto bibliotekoje organizuojame viešą paskaitą ir diskusiją su vienu garsiausių Lietuvos kardiochirurgu profesoriumi Rimantu Benečiu. Gydytojui bus galima užduoti rūpimų klausimų, todėl labai kviečiu atvykti.
„Širdis mėgsta Viduržemio jūros regiono dietą, tai, ką valgo ispanai, italai. Širdis nemėgsta lietuviškos virtuvės.
Asmeninė nuotr.
KARDIOLOGĖ: Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro vadovė dr. doc. Jurgita Plisienė sako, kad net gydytojams, žinantiems žalingą streso poveikį širdžiai, ne visada pavyksta jį kontroliuoti.
VEIKSNIAI: Širdies ir kraujagyslių centro vadovė dr. doc. Jurgita Plisienė: „Koreguojami rizikos veiksniai yra padidėjęs cholesterolis, arterinė hipertenzija, cukrinis diabetas, antsvoris, fizinio aktyvumo stoka, stresas, rūkymas. Jeigu šie veiksniai koreguojami, rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis mažėja.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.