Paukščiai kentėjo dėl sugrįžusios žiemos

Paukščiai kentėjo dėl sugrįžusios žiemos

Paukščiai kentėjo dėl sugrįžusios žiemos

Dėl gausiai iškritusio sniego Šiaulių, Kelmės rajonuose klimpo ir šalo paukščiai, ieškodami prieglobsčio arčiau žmonių. Keistai besielgiantys kirai, varnėnai, kielės ir sužvarbę gandrai, anot ornitologo Vidmanto Lopetos, galėjo patirti stresą. Gali žūti jau perinčių paukščių pavasarinė jauniklių vada.

Janina VANSAUSKIENĖ

Stebino paukščių elgesys

Vakar rytą į darbą važiuojantys žmonės netoli Šiaulių galėjo stebėti keistą reginį. Kirų pulkai kilo į viršų ir krito į apsnigtą žemę, nieko nepešę vėl kilo, ir vėl krito. Paukščiai atrodė sutrikę.

Keliuose ant provėžų būriavosi iš pietų sugrįžę paukščiai.

„Buvo baisu, kad nesuvažinėčiau. Paukščiai neskubėjo skristi nuo kelio net artėjant automobiliui,“ — pasakojo Kelmės rajone gyvenantis “Šiaulių krašto“ skaitytojas. Vyras stebėjo ir kieles, kurios, nerasdamos neapsnigto stogo lopinėlio, be perstojo suko ratus sodyboje apie daržinę.

Paukščiai prisitaiko...

Šiaulių rajono Kurtuvėnų regioninio parko ornitologas Vidmantas Lopeta, išgirdęs apie keistą kirų elgesį, negalėjo jo paaiškinti: „Rudgalviai ar sidabriniai kirai yra įpratę prie permainingų pavasario orų ir tuo laiku neretai pasirodančio sniego. Sunku paaiškinti, tokį šių paukščių elgesį, tačiau viena yra suprantama: netikėtas gausus sniegas ir šiems paukščiams galėjo sukelti stresą. Kirai galėjo pulti į sniegą, nes medžiojo peles. Mažesnieji rudgalviai kirai - vabzdžius ir jų lervas. Geltonosios startos, kikiliai - ant asfalto suneštų medžių ar žolių sėklų.“

Gandrai, ornitologo teigimu, tokiu oru nežus, nors, kol bus sniego, teks pabadauti. Gandrai jau peri jauniklius. Šie paukščiai lizde  vienas kitą pakeičia ir net sningant saugo kiaušinius nuo šalčio.

...arba žūsta

Didžiausią pavojų sniegas kelia smulkiesiems vabzdžiais mintantiems paukščiams. Sniegas buvo užklojęs atvirose vietose jau perinčių vieversių, pievinių kalviukų, pempių lizdus. Greičiausiai jų pirmoji — pavasarinė — vada bus žuvusi, todėl jau per šienapjūtę šie sparnuočiai perės antrosios vados jauniklius. „Taip sutvarkyta pačios gamtos, — apie pavasario orų anomalijos įtaką paukščių gyvenimui kalbėjo V. Lopeta.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

 

NELAIMĖLIAI: Gandrai suglaudę sparnus pakelėse net nesibaimina žmonių. Atrodo palūžę ir sušalę.

Redakcijos archyvo nuotr.

PASEKMĖS: Patyręs ornitologas Vidmantas Lopeta sako, kad paukščiai dėl neįprastų oro permainų arba žūsta, arba susilaukia mažiau jauniklių.