„Pašto karveliai“ – televizijoje

BŽ. nuotr.
Kriminalinių knygų autorius bei žurnalistas Dailius Dargis, neseniai viešėjęs Biržuose, dar šiemet žiūrovams ketina parodyti dokumentinį filmą apie „Pašto karvelių“ gaują. O iki tol su 1990–aisiais Biržuose siautusia gauja bus galima „susipažinti“ jau kitą savaitę prasidėsiančiame TV3 seriale „Gaujų karai. Karveliai“.
Pernai rudenį Biržuose epizodus serialui „Gaujų karai. Karveliai“ filmavo TV3 televizija. Jau netrukus, lapkričio 10 d. biržiečiai ekranuose galės išvysti serijinį pasakojimą apie 1990-aisiais Biržus šiurpinusią „Pašto karvelių“ grupuotę. Neseniai Biržuose viešėjo ir minėtos gaujos „karaliavimo metais“ domėjosi žurnalistas, kriminalinių knygų apie Lietuvos mafiją autorius Dailius Dargis. Jo dokumentinį filmą apie „Pašto karvelius“ internete tikimasi išvysti dar šiais metais.

„Karvelių“ galva – rimtas gangsteris

„Teko girdėti, kad ši grupuotė taip būdavo vadinama vien dėl to, jog mėgo rinktis prie Biržų pašto, kur „nekaltai“ gliaudydavo „siemkas“. Tiesa, nuomonės nevienodos – kai kurie yra minėję, jog būtent ten jie kaskart užgauliodavo ir praeinančius. Patys „Pašto karveliai“ yra pasakoję, kad mėgo kartu linksmintis, o kai reikia – duoti ir į galvą“, – pasakojo D. Dargis. Seriale gaujos lyderį įkūnys aktorius, pramintas „Likeriu“, o realiame gyvenime „Pašto karvelių“ autoritetas, anot rašytojo, buvo Bareika.

„Tikrai rimtas anų laikų gangsteris turėjo tvirtų ryšių su kitomis kriminalinėmis struktūromis Panevėžyje ar Šiauliuose,  taip pat bendravo netgi su Vokietijos ar Rusijos nusikaltėliais. Tai – išties rimtas veikėjas“,- kalbėjo D. Dargis. Pasak jo, netgi Bareikos laidotuvės tų laikų Biržuose buvo neeilinės – nusikaltėliai iš įvairių Lietuvos ir užsienio kampelių čia plūdo prabangiais automobiliais. Tačiau būtent pastarojo mirtis reiškė ir grupuotės pabaigą.

Biržuose pirmieji reketo atvejai

„Biržuose, istoriškai, pasitaikė pirmasis turto prievartavimo atvejis po 90-ųjų, tad „Pašto karvelius“ neatsitiktinai būtų galima laikyti to meto turto prievartavimo pionieriais. Vagystės, kontrabandos… Jiems buvo nesvetimi visi to laikmečio nusikaltimai, kurie nešė didžiausią pelną. Žmonės specialiai nesidomėjo ar domėtis bijojo – vietiniai žurnalistai tam pernelyg didelio dėmesio irgi neskyrė. Tikriausiai, nebuvo drąsu – juk patiems vietiniams „Pašto karveliai“ kėlė šoką. O kiti žmonės iki šiol tuos laikus prisimena nenoriai ar paprasčiausiai nenori nešioti etiketės. Juk jei kažkas kažką papasakotų, mažame mieste kalbos pasklistų be galo greitai. Kai kam, galbūt, tai net pakeistų gyvenimą…“ – kalbėjo D. Dargis. Nors seriale personažai yra išgalvoti, jame žiūrovai atpažins ne vieną žinomą įvykį ar faktą.