Paramos koncertas tapo atsisveikinimu

Paramos koncertas tapo atsisveikinimu

Paramos koncertas tapo atsisveikinimu

EDMONDAS ČIVINSKAS NESULAUKĖ GALIMYBĖS PASINAUDOTI BIČIULIŲ PARAMA

Vakar mirė 49 metų „Vairo“ solistas Edmondas Čivinskas. Sunkiai sirgusiam, kepenų ar net ir inksto transplantacijos laukusiam draugui kolegos Lietuvoje surengė paramos koncertus Mažeikiuose, Šiauliuose ir Klaipėdoje. Tačiau koncertai tapo atsisveikinimu.

Paskelbus apie paramos akciją, atsirado žmonių, kurie siūlėsi dovanoti dalį savo kepenų, tačiau dalinės transplantacijos užsienyje atliekamos tik vaikams. Nacionalinio transplantacijos biuro duomenimis, šiemet kepenų transplantacijos laukia 36 ligoniai. Pernai Lietuvoje atliktos 7 kepenų transplantacijos. Šios operacijos vidutiniškai tenka laukti beveik dvejus metus.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Liga paūmėjo žaibiškai

Pirmuosius ligos simptomus E. Čivinskas pajuto 2006 metų pavasarį. Tyrimus atlikę Klaipėdos medikai nustatė, kad į organizmą yra patekęs hepatito B užkratas. Dainininkas gydėsi, bet klastinga liga paūmėjo praėjusių metų pabaigoje, E. Čivinskas tris savaites gydytas Klaipėdos ligoninėje.

Išvykęs iš ligoninės, dainininkas koncertavo Kėdainiuose. Bet ištvėrė pirmąją koncerto dalį, nusilpęs atsiprašė žiūrovų ir išvyko namo. Po kelių dienų skubiai paguldytas į Kauno klinikas. Koma E. Čivinska ištiko vasario 15-ąją.

„Geriau, kad tokių koncertų nereikėtų“

Taip vasario 23-iąją kalbėjo į Šiaulių areną susirinkę E. Čivinsko draugai.

„Po praėjusią savaitę Edmondą ištikusios komos jis buvo atsigavęs“, — pasakojo scenos kolega ir draugas Romas Dambrauskas, prieš keletą savaičių ėmęsis iniciatyvos surasti sąskaitą, į kurią galima pervesti aukas.

E. Čivinsko kolegos prisiminė: jis apie ligą kalbėjo santūriai, nedejavo. Dainininkas ketverius metus gyveno Mažeikiuose. Kai draugai jam paskambindavo ir pasiteiraudavo, kaip jis jaučiasi, atsakydavo: „Gerai. Miegu, geriu tabletes“. Tik nedaugelis žinojo, kad kelerius metus trukęs gydymas vaistais jam per mėnesį kainuodavo apie 2000 litų.

Po dvi valandas trukusio koncerto E. Čivinskui paremti, Šiauliuose buvo surinkti beveik 9000 litų. Pirmadienį per paramos koncertą Mažeikiuose žmonės paaukojo 12286 litus.

Kam bus skirtos aukos, vakar R. Dambrauskas nežinojo. „Leiskite žmogų palaidoti“, — paprašė. Paramos sąskaitoje esančiais pinigais gali disponuoti tik buvusio dainininko žmona Simona.

Solistui žmonės siūlė ir savo kepenis

Paskelbus paramos akciją E. Čivinsko kepenų transplantacijai ir gydymui, R. Dambrauską sujaudino žmonių gerumas. Žmonės aukojo ne tik pinigus — ne vienas siūlėsi E. Čivinskui dovanoti dalį savo kepenų. Tačiau dalinė transplantacija buvo negalima.

Kauno medicinos universiteto klinikų profesorius, habilituotas biomedicinos mokslų daktaras L. Kupčinskas „Šiaulių kraštui“ patvirtino: dalinė kepenų transplantacija užsienyje atliekama tik vaikams, persodinant dalį motinos kepenų.

Lietuvoje kepenų transplantacijos atliekamos nuo 2000-ųjų. Per tą laiką kepenys persodintos 34 ligoniams.

Nacionalinio transplantacijos biuro duomenimis, šiemet kepenų transplantacijos laukia 36 ligoniai.

Pernai Lietuvoje atliktos 7 kepenų transplantacijos. Šios operacijos vidutiniškai tenka laukti beveik dvejus metus.

Iniciatyva buvo įžeidusi medikus

Ėmęsis iniciatyvos, R. Dambrauskas sulaukė Nacionalinio transplantacijos biuro, Kauno medicinos universiteto klinikų ir ir Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos medikų reakcijos. R. Dambrauskui pasiūlyta pakeisti formuluotę „reikalinga parama kepenų transplantacijai ir gydymui“.

„Ši informacija žeidžia gydytojus ir diskredituoja pačią donorystės ir transplantacijos idėją. Lietuvoje ligoninėms sąnaudas už donorų paruošimą ir transplantacijos paslaugas Valstybinė ligonių kasa kompensuoja iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo“, — rašė medikai.

Dainininkas R. Dambrauskas nesuprato, kodėl ši paramos akcija tapo įžeidžiančia?

„Lietuviai renka pinigus Haičio žemės drebėjimo aukoms, nors jų nepažįsta. Kodėl buvo renkamos lėšos sergantiems onkologinėmis ligomis, medicinos įrangai? Gal medikus papiktino tai, jog iniciatyvos ėmėsi paprastas muzikantas? Žinojome, kad gydymas nemokamas, bet norėjome prisidėti prie reabilitacijos, svarstėme apie galimybę gydytis užsienyje“, — dieną prieš draugo mirtį pasakojo R. Dambrauskas.

Donorų trūksta

Kauno medicinos universiteto klinikų profesorius, habilituotas biomedicinos mokslų daktaras L. Kupčinskas patikino: du transplantacijos centrai — Kauno ir Santariškių klinikos, pagal gyventojų skaičių gali atlikti iki 25 tokių operacijų per metus, tačiau trūksta donorų.

Pernai Lietuvoje atliktos septynios kepenų transplantacijos operacijos. Nuo 2000-ųjų jų atlikta 34.

L. Kupčinsko žiniomis, komercinės kepenų transplantacijos atliekamos užsienyje. Jos kainuoja apie 100 tūkstančių eurų, tačiau ir ten reikia laukti donoro.

Pasak profesoriaus, gyvieji kepenų aukoti negali, nes šis organas nėra porinis, kaip inkstai. Kad ir kaip skaudu, donorais tampa žuvusieji arba mirusieji. Ne paslaptis, sakė profesorius, dalis pakliuvusių į nelaimingas atsitikimus, būna vartoję alkoholį. Kiti jų organai gali tikti persodinti, o kepenys — ne.

„Donorų tenka laukti ir iki dvejų metų. Esant kritinei situacijai, skelbiama skubi paieška. Virusinis hepatitas B yra klastinga liga. Būklei pablogėjus, transplantacija gali būti pavėluota“, — sakė L. Kupčinskas.

Transplantacijai skiriami milijonai

Kazys Žilėnas, Valstybinės ligonių kasos atstovas spaudai, informavo, kad kepenų transplantacijos kaina Lietuvoje šiuo metu mažiausiai yra 120 tūkstančių litų, bet, atsižvelgiant į aplinkybes, gali būti ir didesnė. Ją apmoka Valstybinė ligonių kasa.

2010 metų Privalomojo sveikatos draudimo fonde Žmogaus organų ir audinių transplantacijos paprastųjų išlaidų finansavimo programai yra skirti 37 milijonai litų.

Nacionalinio transplantacijos biuro duomenimis, 2009 metais Lietuvoje buvo identifikuoti 89 potencialūs donorai, iš kurių 50 tapo efektyvūs.

2010-ųjų sausio 31 dienos duomenimis, potencialių donorų buvo penki, efektyvių — trys.

„Efektyvių donorų skaičius, iš kurių paimami organai ir (ar) audiniai nenurodo, kiek transplantacijų buvo atlikta. Vilniaus ir Kauno transplantacijų centruose 2009 metais buvo atliktos 164 organų ir audinių transplantacijos“, — teigė Renata Antulytė, Nacionalinio transplantacijos biuro viešųjų ryšių specialistė.

Lietuvoje šių metų sausio 31 dienos duomenimis, širdies, širdies— plaučių komplekso, kepenų, inksto, inksto--kasos komplekso, ragenų ir širdies audinių transplantacijų laukia 600 recipientų, o donorų per metus būna apie 100.

Donorų skaičius milijonui gyventojų Lietuvoje 2009 metais buvo 14,7, o Europos vidurkis 2008 metais — 15 donorų.

„Lietuvoje, kaip ir Europoje, donoro organo laukiama nuo 3 iki 5 metų: inksto — vidutiniškai apie 3 metus, širdies — apie 2,4 metų, kepenų — apie 1,7 metų“, — sakė R. Antulytė.

NETEKTIS: Per paramos koncertą Šiauliuose užvakar scenoje dainininko Edmondo Čivinsko laukė gitara, perrišta raudona — vilties juosta. Kovo 8-ąją buvo suplanuoti grupės „Vairo“ kūrybinės veiklos 50-mečio koncertai. “Laukiame“, — priminė dainininkas, kai pas jį lankėmės praėjusių metų lapkričio pabaigoje.

AUKOS: E. Čivinsko gydymui skirtus pinigus žmonės dėdami nežinojo, kad dainininko jau nebeišgelbės. 

KOLEGŲ MINTYS PRIEŠ PARAMOS KONCERTĄ

„Kai liga paliečia draugus, susimąstai: koks trapus yra gyvenimas. Gali planuoti, ką veiksi rytoj, bet vieną dieną viskas apsiverčia“, — kalbėjo dainininkas Gytis Paškevičius.

„Skaičiau pirmuosius Edmondo dainų tekstus. Gerbiu jį už tai, kad liko ištikimas muzikai, neieškojo lengvesnio kelio“, — sakė Virgis Stakėnas.

„Vakaro tema liūdna. Žinome, ką reiškia netekti kolegų — ansamblis “Jonis“ atsisveikino su dviem būgnininkais“, — skaudžią praeitį prisiminė Pranciškus Trijonis.