Pagalba Haičiui renkama ir Šiauliuose

Pagalba Haičiui renkama ir Šiauliuose

Pagalba Haičiui renkama ir Šiauliuose

Šiaulių mokyklos įsijungia į pilietinę akciją, skirtą nuo žemės drebėjimo nukentėjusiems Haičio gyventojams. Skaičiuojama, kad per stichinę nelaimę Haityje žuvusiųjų skaičius gali siekti iki 200 tūkstančių, daugiau nei antra tiek sužeista, o 1,5 milijono gyventojų liko be pastogės.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Pilietiškumo pamoka

Septynių balų pagal Richterio skalę žemės drebėjimas Haitį supurtė sausio 12 dieną. Į pagalbos prašymus padėti atsiliepė daugelis pasaulio valstybių, visuomeninių organizacijų, verslo struktūrų ir geros valios žmonių.

Pasak visuomeninės organizacijos „Gelbėkit vaikus“ struktūrinio padalinio Šiauliuose vadovės Ilonos Atkočaitienės, aukoti nukentėjusiems Haityje raginamos visos miesto mokyklos.

Pirmosios prie akcijos prisijungė Julius Janonio gimnazija, „Juventos“ pagrindinė mokykla.

„Juventos“ pagrindinėje mokykloje akcijos metu pradinukai piešia piešinius, o vyresni mokiniai rengia stendus, kurie kabės ne tik mokykloje, bet ir tėvų darbovietėse, per pamokas bus skaitomi pranešimai apie Haitį.

Derinamos galimybės, kad akcija vyktų ne tik mokyklose, bet ir mados ir laisvalaikio centre „Saulės miestas“ bei Šiauliuose vyksiančioje NVO mugėje.

I. Atkočaitienė sako, kad parama Haičiui yra kartu ir mokymasis būti pilietiškais: „Parodome, kad mums ne vis vien, kas vyksta visame pasaulyje — ne tik mūsų kieme“.

Auka — telefonu ir tiesiogiai

Lietuvos visuomeninė organizacija „Gelbėkit vaikus“ lėšas nukentėjusiems nuo žemės drebėjimo Haityje renka trumpaisiais numeriais 1418 ir 1419.

Aukas nukentėjusiems nuo stichinės nelaimės renka ir Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija: paremti Haičio gyventojus galima trumpaisiais numeriais 1890 ir 1891.

Paaukoti lėšų trumpaisiais numeriais bus galima iki vasario 17 dienos. Aukoti galima ir tiesioginiais pavedimais į sąskaitas banke. Gyventojai kviečiami aukoti renginių metu, kuriuose paramą renka organizacijų savanoriai.

Per pirmąsias aukų rinkimo dienas paaukota per 100 tūkstančius litų.

PAGALBA: Haitį parama pasiekia iš įvairiausių pasaulio kampelių.

TRAGEDIJA: Skausmas, skurdas ir panika — šiandienos Haičio kasdienybė.

Win McNAMEEnuotr.

Apie Haitį:

Haičio Respublika — valstybė Karibų jūroje, ribojasi su Dominika. Haitis — pirmoji Lotynų Amerikos valstybė, 1804 metais paskelbusi nepriklausomybę nuo Prancūzijos.

Nuo 1915 iki 1934 metų Haitis buvo okupuotas JAV. Vėliau šalies istoriją kūrė diktatoriai: pulkininkas Paulio Magloire, Fransua Diuvaljė („Tėtušis Dokas“), jo sūnus Žanas Klodas (“Vaikutis Dokas“). F. Diuvaljė režimas pasižymėjo žiaurumu, nacionalinio šamanizmo (vudu) garbinimu.

1990 metais šalies prezidentu išrinktas charizmatiškas kunigas Jean-Bertrand Aristide po karinio perversmo buvo priverstas pasitraukti. 1994 metais, siekdamos nuversti karinį režimą, įsikišo JAV. Po dešimtmečio antrajai kadencijai į prezidento postą grįžęs J. B. Aristide 2004 metais buvo priverstas palikti šalį. Nuo to laiko atstatyti tvarką ir saugumą Haičio gyventojams bando padėti JTO misija.

Dabartinis prezidentas — Rene Preval. Šalyje labai išplitusi korupcija, valstybė laikoma viena iš vargingiausių pasaulyje.

Haičio populiacija (apie 8,3 milijono gyventojų) yra susikoncentravusi miestuose, pakrantės lygumose ir slėniuose, 90— 95 procentai gyventojų yra juodaodžių vergų, atvežtų kolonizatorių, palikuonys. Aštuoniasdešimt procentų — Romos katalikai.

Svarbiausia ekonomikos šaka — žemės ūkis, pagrindinis eksporto produktas — kava.

Ir iki nelaimės Haityje nebuvo išplėtota nuotekų šalinimo sistema, geriamas vanduo kasdien tebuvo prieinamas mažiau nei pusei gyventojų, jie kentėjo nuo prastos mitybos, ŽIV, AIDS ir kitų ligų. Po stichinės nelaimės šalį gali ištikti infekcinių ligų protrūkis.

Tvarką Haityje kontroliuoja iš JAV atsiųstas jūrų pėstininkų būrys, keli tūkstančiai policininkų ir tarptautinių taikos saugotojų. Svarstoma šalyje sustiprinti JT misiją, kuriama 5 metų pagalbos po žemės drebėjimo Haityje programa.

Manoma, kad žuvusiųjų per žemės drebėjimą bus 100— 200 tūkstančių: jei šis skaičius pasitvirtins, Haitį sudrebinęs žemės drebėjimas pateks į galingiausių istorijoje žemės drebėjimų dešimtuką.