Olimpiada įtraukė ir Londono lietuvius

Olimpiada įtraukė ir Londono lietuvius

Olimpiada įtraukė ir Londono lietuvius

Londono olimpiada nuošalyje nepalieka Didžiojoje Britanijoje gyvenančių lietuvių. Šiaulietė Arūnė Buragaitė buvo pačioje Olimpiados širdyje – šoko atidaryme. Londone įsikūrę tautiečiai neabejoja: britai nuoširdžiai didžiuojasi Olimpiada.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Įveikė atrankas

Metus Didžiojoje Britanijoje gyvenanti šiaulietė Arūnė Buragaitė Londono olimpiadą prisimins visą gyvenimą – ji dalyvavo atidarymo programoje. Arūnė šoko medicinos seselės šokį.

Į olimpinį pasirodymą Arūnė pateko atsitiktinai. Draugei internete aptikus skelbimą, prieš Kalėdas nuėjo į atranką.

Arūnė sėkmingai įveikė dvi atrankas. Pasak merginos, itin svarbu buvo entuziazmas ir užsidegimas. Visi atidarymo programos dalyviai – savanoriai, todėl organizatoriams buvo svarbu, kad jų noras neužgestų po kelių repeticijų.

Repeticijos prasidėjo balandžio pradžioje. Programoje, kurioje šoko Arūnė, dalyvavo apie 800 žmonių. Iš viso pasirodymams rengėsi 10 tūkstančių.

Repeticijos, atsidūsta Arūnė, trukdavo labai ilgai, namo grįždavo apie vidurnaktį. Dabar mergina juokiasi grįžusi „į laisvę“, nes buvo sunku penkias dienas dirbti, o savaitgaliais visą energiją ir entuziazmą skirti repeticijoms.

Energingiausiai būdavo plušama pirmosiose repeticijose mokantis šokių. Vėliau prasidėjo programos šlifavimas.

Baigiamosiose repeticijose, pasakoja Arūnė, daug energijos atimdavo laukimas, kol pasirengs garso, šviesos režisieriai.

Arūnę sužavėjo, kad programoje dalyvavo įvairiausio amžiaus ir labai skirtingi žmonės. Viena našlė lietuvei šypsodamasi sakė, kad po laimingos santuokos nenori užsidaryti namie ir verkti. Geriau sudalyvauti Olimpiadoje!

Programoje – apie 10 lietuvių

Repetuodama šiaulietė tikėjo, kad didžiuliame būryje yra lietuvių, tik niekaip nepavyko jų rasti. Paskutinę dieną ji netikėtai pamatė merginą su Lietuvos vėliava. Pribėgusi angliškai pasiteiravo, iš kur ši gavo trispalvę. Išgirdo nudžiuginusį atsakymą, kad vėliava – jos šalies!

„Buvo labai gera susitikti, klykėme iš džiaugsmo, – juokiasi Arūnė. – Vėliau kita lietuvė pasakojo, kad po repeticijos su pakeleive pusę kelio kalbėjosi angliškai, kol galiausiai suprato, kad abi yra lietuvės.“

Londone gyvenanti šiaulietė spėja, kad Olimpiados atidarymo programoje dalyvavo iki dešimties lietuvių.

Išsaugojo paslaptį

Programos dalyviai buvo pasirašę griežtus kontraktus, pasižadėdami neišduoti olimpinės programos paslapties.

Arūnė girdėjo istoriją, jog viena mergina buvo išmesta iš pasirodymo už tai, kad socialiniame tinkle draugei pasakė, ką kalbėjo režisierius Danny Boyle'as.

Arūnė pripažįsta, kad paslaptį išlaikyti buvo labai sunku. Ji mano, kad artimiesiems prasitarė kone visi, bet toliau žinios neplito.

Likus dviems repeticijoms, olimpinio atidarymo programa buvo parodyta dalyvių artimiesiems. Šią repeticiją stebėjo 40 tūkstančių žmonių. Kitą repeticiją žiūrėjo jau 80 tūkstančių, bet netgi toks gausus būrys žiūrovų tylėjo, kaip užsisiuvę burnas. Nuotraukos pradėtos platinti tik po pasirodymo penktadienio vakare.

Po Olimpiados atidarymo grįžusi namo, Arūnė dar kartą peržiūrėjo renginį, po truputį suvokdama, kokiame svarbiame įvykyje dalyvavo.

„Kai pamatai iš šono, žinodamas, kaip programa dėjosi dalelė po dalelės, apima geras jausmas“, – džiaugiasi mergina.

Tikisi patekti į varžybas

Šiaulietė pasakojo, kad kone pusė Londono gyventojų yra įtraukti į Olimpiadą: „Gera jausti visos šalies atsidavimą, palaikymą, gyvenimą kartu“.

Arūnė tikisi patekti į plaukimo ir lengvosios atletikos varžybas. Šiuo metu bilietų dar įmanoma gauti.

„Nors laikraščiuose mirgėjo informacija, kad bilietai bus iššluoti, o arenos užpildytos, manau, tai buvo išpūsta“, – svarsto lietuvė.

Arūnės pastebėjimu, britai labiausiai serga už žirgų sportą. Šiose varžybose buvo užpildytos visos vietos.

Didžiuojasi saviškiais

Londone trejus metus gyvenančios šiaulietės Giedrės Grotuzaitės-Karkalienės bičiulės devynmetė dukra Tija irgi dalyvavo Olimpiados atidarymo programoje. Mergaitė buvo viena iš vaikų, gulėjusių lovose.

„Buvo smagu matyti, kaip ją kamera pritraukė iš visai arti“, – džiaugiasi Giedrė. Ji namie grožėjosi atidarymo fejerverkais.

Pasak Giedrės, daug lietuvių, gyvenančių Didžiojoje Britanijoje, domisi olimpiečiais lietuviais, stengėsi gauti bilietų į varžybas. Palaiko ne tik krepšininkus, bet ir kitus sportininkus.

Giedrės šeimą, kaip ir visus, sužavėjo plaukikė Rūta Meilutytė: „Gyrėmės, kam tik galėjome. Labai smagu, kai galime pasididžiuoti, kad mūsų tokia maža tauta išaugina tiek puikių sportininkų! Kartais apie tai diskutuojame su pažįstamais ir bendradarbiais, kurie dažniausiai – kitataučiai“.

Pasiklysti neįmanoma

„Šurmuliuojančiame mieste net svetimi ir nepažįstami anglai užkalbina ir paklausia, iš kokios šalies. Sužinoję, jog iš Lietuvos, kiti iš karto pasako: „Tai jūsų plaukikė laimėjo auksą?“, – įspūdžiais dalijasi moteris.

Londonas svarbiausiai sporto šventei papuoštas. Ant Tauerio tilto kabo olimpiniai žiedai, kone ant kiekvieno žibinto stulpo pritvirtintos vėliavėlės su olimpine simbolika. Daug kur plevėsuoja šalių vėliavos.

„Gatvėse, metro ir visur kitur pilna įvairiausių šalių sportininkų. Įdomu juos stebėti – kas iš kur. Labai rūpinamasi atvykusiais turistais ir sportininkais, daugybė specialių nuorodų, paaiškinančių, kur eiti. Pasiklysti, manau, neįmanoma“, – pasakoja Giedrė.

Visi pilni įspūdžių

Pusmetį Londone gyvenančiam Kęstučiui Klemeniui iki olimpinio parko – apie 1 valanda kelio pėsčiomis. Antradienio vakarą vykdamas metro, jis užtruko apie pusvalandį.

Pasak Kęstučio, britai Olimpiada didžiuojasi, jai ruošėsi ilgai ir daug investavo, kad viskas vyktų be rūpesčių. Vos išlipus iš metro, pilna policijos ir apsaugininkų, kad nekiltų incidentų.

Nuo stoties iki olimpinio parko kas 30–50 metrų stovi žmonės, kurie rodo kryptį, suteikia informacijos ir pasveikina atvykus į Olimpiadą. Einant atgal, atsisveikina ir linki saugiai grįžti namo.

„Buvo labai įdomu pasidairyti prie Olimpinio parko. Daugybė žmonių vaikšto apsigaubę savo šalies vėliavomis, išsidažę jų spalvomis, tad iš karto aišku, už kokią šalį serga. Būriai sirgalių dainuoja savo šalies dainas, skanduoja. Visi šypsosi, yra linksmi, nors oras ir apsiniaukęs, palyja. Visi pilni įspūdžių apie varžybas“, – pasakoja Kęstutis.

Šiomis dienomis, pasak Kęstučio, Londone akivaizdžiai pagausėjo žmonių. Netoli olimpinio miestelio – spūstys, kurių seniau tikrai tiek daug nebūdavo.

Arūnės BURAGAITĖS nuotr.

REPETICIJA: Akimirka iš generalinės atidarymo repeticijos. Arūnė Buragaitė – pirma iš dešinės.

TRENIRUOTĖ: Pirmosios Arūnės Buragaitės treniruotės prieš atidarymą.

DALYVĖS: Arūnė Buragaitė (pirma iš dešinės) su Olimpiados atidarymo programoje dalyvavusiomis lietuvaitėmis.

Kęstučio KLEMENIO nuotr.

NORAS: Kęstutis Klemenis Olimpiadoje norėjo pamatyti futbolo varžybas. Jo kaimynei pasisekė gauti du bilietus į finalą, bet vaikinas nusipirkti bilietų nebespėjo.

PARKAS: Perėjus tiltą ir taką, atsiduriama Olimpiniame parke. Dešinėje – stadionas.

Giedrės GROTUZAITĖS-KARKALIENĖS nuotr.

VĖLIAVĖLĖS: Gatvėse ant stulpų iškabintos vėliavėlės su olimpine atributika.

EKRANAI: Haide parke įrengti keturi dideli ekranai. Žmonės nemokamai gali stebėti varžybas, vyksta koncertai.

DVASIA: Londonas alsuoja olimpine dvasia. Didžiulis dėmesys skiriamas atvykusiems sportininkams ir turistams.

ĮSPŪDIS: Giedrė Grotuzaitė-Karkalienė sako, kad dabar Londone net svetimi ir nepažįstami anglai užkalbina ir paklausia, iš kokios šalies..