Nuostabių augalų oazė Vabalninke

S.Bieliauskienės nuotr.
Genovaitė myli gėles ir jos atsidėkoja nuostabiais žiedais.
Namai yra, vaikai užauginti, medžiai pasodinti. Rodos, visi svarbiausi darbai atlikti, bet Genovaitė ir Albertas negali sėdėti rankų sudėję. Jie savo sodybą pavertė nuostabia augalų oaze.

Meilė gėlėms

Genovaitė Gabalienė ir jos vyras Albertas Vabalninke gyvena jau keturis dešimtmečius. Abu – buvę ilgamečiai Vabalninko technikumo (dabar BTVMC) darbuotojai. Genovaitė dirbo pedagoginį darbą, buvo direktoriaus pavaduotoja, o vyras – augalų apsaugos agronomas.

Kol gyveno bute, gėles sutuoktiniai augino kolektyviniame sode. Tai buvo poilsis po pedagoginės darbo dienos. Prieš aštuoniolika metų įsigijus sodybą Vabalninko pakraštyje, netoli Vabalos, Genovaitės gėlynų plotai padidėjo. O prieš penkerius metus, išėjus į užtarnautą poilsį, dar daugiau laiko atsirado augalams, nors ir sušlubavo sveikata.

Perdavė vyrui

Dabar Genovaitės gėlynus puoselėja rūpestingos vyro Alberto rankos. Žmona tik komanduoja, kur ką sodinti, persodinti, išravėti ar palaistyti. Genovaitė vasarą prisirenka įvairiausių gėlių sėklų, kuriomis mielai pasidalina su draugais ir kaimynais. Namo laiptus puošia lapkričio mėnesį vazonuose pasodintomis tulpėmis. Laiptinėje žaliuoja trijų rūšių brugmansijos. Greitai jos bus persodintos į didesnius vazonus ir vasaros lauke. Jurginų gumbai jau susodinti.

Alberto rankos pasodins apie penkiasdešimt rūšių jurginų. Patys mylimiausi – pomponiniai. Vyrui teks susodinti ir per šimtą kardelių gumbų. Jiems Genovaitė negaili pinigų, savo kolekciją kasmet papildo naujomis veislėmis. Gumbus užsisakinėja iš įvairių selekcininkų.

Žydi nuo pavasario iki žiemos

Pietinėje namo pusėje į saulę stiebiasi 12 rūšių ežiuolių sodinukai. Labiausiai Genovaitė didžiuojasi šluotelinių hortenzijų kolekcija. Šių gražuolių genėjimo niekam nepatiki. Tvarkingai suformuoti kereliai – Genovaitės rankų darbas. Labiausiai jai patinka ąžuolialapė hortenzija. Visą vasarą gėlynuose žydi daugybė lelijų, vienadienių, rožių. Gėlininkė apgailestauja, kad nuo žiemos šalčių labai nukentėjo visžaliai rododendrai. Sodyboje įrengtas ir vaistažolių kampelis. Jame auga raudonėlis, šalavijas, gelsvė, ramunėliai, medetkos, pėlynai, juozažolė ir kiti.

Šiltnamis pilnas dėžučių, vazonėlių, net suskaičiuoti negalima. Jau didoki, bet dar vazonuose puikuojasi Pekino kopūstų daigai. Jau galveles iš po žemių kiša valgomųjų arbūzų daigeliai. „Labai gera veislė „Sniegiai““,- pagiria šeimininkė. Pomidorų daigai – vyro Alberto rūpestis. Tvirti, stori, mėlynais stiebeliais – matyti, kad nieko jiems netrūksta. Juk vyras – agronomas.

Šiems, gamtą mylintiems žmonėms, belieka palinkėti, sveikatos ir gražių žiedų.