Nenoras testuotis didina susirgimų skaičių mokyklose?

Ž. Katkūnaitės nuotr.
Pasak Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Eugenijaus Januševičiaus, nauja tvarka, pagal kurią tėvai gali rinktis, ar leisti vaikus reguliariai testuotis, yra ne pati tinkamiausia. Rajone nuolat testuojasi mažiau nei pusė mokinių, didžioji dalis to daryti nesutinka.
Biržuose susirgimų koronavirusu skaičius sparčiai didėja. Daugiausia atvejų nustatoma rajono ugdymo įstaigose – tiek mokiniams, tiek mokytojams. Panaikinus privalomą testavimą, mokinių tėvai gali pasirinkti – duoti ugdymo įstaigai sutikimą, kad jų vaikas būtų reguliariai testuojamas arba ne. Daugiau nei pusė rajono moksleivių testuotis nesutinka. O tai, Sa­vi­val­dy­bės administracijos Švie­ti­mo, kul­tū­ros ir sporto sky­riaus ve­dė­jo Eu­ge­ni­jaus Ja­nu­še­vi­čiaus nuo­mo­ne, tik pa­spar­ti­na vi­ru­so pli­ti­mą mo­kyk­lo­se.

Atvejų daugėja

Penktadienį – sekmadienį Biržų rajone nustatyti dar 39 nauji koronaviruso atvejai. Didžiausias sergamumas – rajono ugdymo įstaigose. Redakcijos žiniomis, praeitą savaitę rajono ugdymo buvo nustatyta apie 40 susirgimų. Šiuo metu rajone COVID-19 infekcija serga 162 asmenys, vakcinuotų žmonių - 69,2 proc. Pavieniai susirgimai vis dar nustatomi buvusiuose židiniuose – pramonės įmonėse, o didžioji dalis naujų atvejų fiksuojama ugdymo įstaigose.

Kalta tvarka?

“Mūsų švietimo įstaigos laikosi Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, taip pat operacijų vadovo nurodymų. Bet, mano nuomone, reikėtų tokios pačios tvarkos, kokia buvo pavasarį – kai klasėje būdavo nustatytas bent vienas atvejis, visa klasė turėdavo izoliuotis dešimčiai dienų. O dabar to nebėra. Dabar tvarka yra kitokia – jeigu klasėje yra nustatomas susirgimas, mokiniams skiriamas intensyvesnis testavimas greitaisiais antigenų testais ir laukiama, kas bus. Na, ir turime, ką turime“,- „Biržiečių žodžiui“ sakė E. Januševičius. Pasak jo, testuoti galima tik tuos mokinius, kurių tėvai yra davę tam sutikimą. Jeigu sutikimo nėra, mokinys testuojamas tik tokiu atveju, jeigu jam pasireiškia akivaizdūs koronaviruso ligos simptomai.

Testuojasi mažiau nei pusė rajono mokinių

Sutikimą, kad vaikas būtų testuojamas, yra pateikę tik 46,9 proc. rajono mokinių tėvų, šiuo metu Biržų rajone testuojasi 924 mokiniai. Šis skaičius nesiekia nė pusės visų rajono mokinių skaičiaus. Pasak E. Januševičiaus, tai yra viena iš priežasčių, kad virusas sparčiai plinta po ugdymo įstaigas.

“Kai kuriose įstaigose, jeigu yra nustatomas susirgimo atvejis, sutikimų testuotis skaičius padidėja. Tačiau tėvai irgi yra savotiškai gudrūs: jie duoda sutikimą tik vienam testavimui, tik tam, kad išsiaiškintų ar vaikas serga. Ir kai išsiaiškina, nuolat testuoti sutikimo vis tiek neduoda. Tai ir yra viena iš bėdų“',- kalbėjo skyriaus vedėjas.

Mažose įstaigose atvejų mažiau

E. Januševičius pastebėjo, kad mažesnėse ugdymo įstaigose koronaviruso atvejų yra nustatoma mažiau, nes ten testuojasi daugiau mokinių.

“Mažesnių įstaigų testavimo rezultatai yra geresni. Nes tokiose ugdymo įstaigose didžioji dauguma mokinių testuojasi ir tokiu pavyzdžiu seka kiti mokiniai. Kur mažesnės bendruomenės, sutikimų testuotis surenkama daugiau“,- teigė skyriaus vedėjas.