
Naujausios
TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI
Nauji pensijų spąstai
Nors Šiaulių rajono gyventojas nebedirba nuo sausio vidurio, pensija jam, tarsi dirbančiam pensininkui, sumažinta ir už vasarį.
Pakeisdama įstatymą ir taikydama jį atgaline tvarka, kartą jau nurėžusi pensijas, valdžia rado būdą susišluoti papildomų pensininkų pinigų. Žmonės negalėjo ir neturėjo, kada nuspręsti, kas jiems naudingiau: dirbti ar darbo atsisakyti?
Sigita STONKIENĖ
siga@skrastas.lt
Pensiją „nukirpo“ du kartus
Buvęs pareigūnas Pranas Balčiūnas, kovo mėnesį gavęs senatvės pensiją, nepatikėjo savo akimis. Vyras nuo sausio vidurio nebedirba, bet pensija jam, kaip dirbančiam pensininkui, buvo sumažinta ir už vasarį — nuo 800 iki 208 litų.
Iš pradžių šiaulietis pamanė, jog įvyko klaida. Kreipėsi į Vidaus reikalų ministerijos, kuri jam moka pensiją, specialistus. Sužinojęs tiktai tiek: vasarį priimtas naujas įstatymas, juo remiantis, pensija sumažinta teisingai.
„Trūksta žodžių, — vyriškis neslėpė apmaudo. — Vasarį nebedirbau nė dienos. Bet kovą ir vėl gavau 208 litus, tarsi visą vasarį būčiau dirbęs. Kodėl atskaitė du kartus, kaip dirbančiam pensininkui? Kaip man dabar gyventi? Ar tam stovėjom prie Parlamento, saugojom valdžią, rizikavom gyvybėm, kad šitaip su mumis elgtųsi?“
Buvuvusio pareigūno stažas vidaus reikalų sistemoje yra 23-eji metai.
Žmonės skundžiasi
Vidaus reikalų ministerijos specialistų klausėme: kodėl nedirbančiam pensininkui pensija buvo sumažinta taip, kaip dirbančiam?
Redakcijos klausimas specialistų nenustebino. Buvo pripažinta, jog pastaruoju metu ministerija sulaukia itin daug panašių skundų.
Gintaras Kaminskas, Sveikatos priežiūros tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos, vyriausiasis specialistas paaiškino: kovo 1 dieną įsigaliojo „Lietuvos respublikos socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinojo įstatymo 5 straipsnio pakeitimas.“
„Įstatyme pažymima, jog tuo atveju, kai išmoka mokama už einamąjį mėnesį, atsižvelgiama į praėjusio mėnesio draudžiamąsias pajamas. Kai išmoka mokama už praėjusį mėnesį, atsižvelgiama į užpraeito mėnesio draudžiamąsias pajamas. Kitaip tariant, draudžiamosios pajamos skaičiuojamos ne už pensijos mokėjimo mėnesį, bet už praėjusį mėnesį, todėl ta pati suma buvo paimta ir už sausį, ir už vasarį“, — aiškino specialistas.
Vadinasi, patvirtinusi tokį įstatymą, valstybė nuo žmogaus pensijos, jo net neįspėjusi, papildomai atsirėžė 600 litų?
— Sakyčiau, taip. Žinoma, žmogus nukentėjo — pensija už vasarį mokėta, atsižvelgiant į sausio mėnesį draudžiamąsias pajamas, — kalbėjo specialistas. — Įstatymas įsigaliojo kovo 1-ą, turime jį vykdyti. Dabar sulaukiame daug žmonių skundų, vien šįryt jau kreipėsi trys. Bet niekuo negalime padėti. Atsakome tradiciškai: vykdome įstatymą. Ir viskas.„
Pakeitimai leis papildomai sutaupyti
Remiantis naujuoju įstatymu, pensijos bus papildomai apkarpytos visiems pensininkams, kurie šių metų sausio mėnesį nutraukė darbo sutartis.
Pasak Birutės Kaminskienės, „Sodros“ Šiaulių skyriaus Pensijų skyriaus vyriausiosios specialistės, šių pensininkų vasario ir kovo mėnesio pensijų išmokos bus vertinamos pagal sausio mėnesio draudžiamąsias pajamas.
Na o, pavyzdžiui, jeigu asmuo darbo sutartį nutrauks kovo mėnesį, tai balandžio mėnesio pensija bus skaičiuojama pagal kovo mėnesio draudžiamąsias pajamas.
Specialistė pažymėjo, kad paskutinį kartą išmokos bus mažinamos gegužės mėnesį, vertinant kovo mėnesio pajamas.
„Laikinojo įstatymo pakeitimas, įsigaliojęs nuo 2010 metų kovo 1 dienos, aktualus asmenims, kurie turi pajamų, nuo kurių skaičiuojamos ir mokamos privalomosios valstybinio socialinio pensijų draudimo įmokos.
Vadovaujantis Laikinojo įstatymo 5 straipsnio redakcija, galiojusia iki 2010 metų kovo 1 dienos, asmenims, kurie buvo atleisti 2010 metų sausio mėnesį ir kuriems išmokos yra mokamos už praėjusį mėnesį, vasarį pensijos buvo išmokėtos, atsižvelgiant į sausio mėnesio pajamas.
Nuo 2010 metų kovo 1 dienos, įsigaliojus Laikinojo įstatymo 5 straipsnio naujai redakcijai, išmokant kovo mėnesio pensijas, vėl buvo atsižvelgta į sausio mėnesio pajamas.
Kitaip sakant, kai išmoka mokama už einamąjį mėnesį, atsižvelgiama į praėjusio mėnesio draudžiamąsias pajamas, o kai išmoka mokama už praėjusį mėnesį, atsižvelgiama į užpraeito mėnesio draudžiamąsias pajamas,„ — apie painius įstatymų vingius aiškino specialistė.“
KOMENTARAS
Žmonės pastatyti prieš faktą
Ar toks įstatymas nepažeidžia žmogaus teisių? — „Šiaulių kraštas“ paklausė Dainiaus ŽIEDO, kontoros “Žičkus, Žiedas ir partneriai“, advokato: advokatas Ziedas 04 GBs
— Lietuvos Respublikos socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinojo įstatymo 5 straipsnio pakeitimas priimtas 2010 metų vasario 11 dieną ir įsigaliojo kovo 1 dieną.
Šiuo įstatymo pakeitimu reglamentuojami socialinio draudimo ir darbo santykiai, egzistavę kelis mėnesius iki įstatymo įsigaliojimo. Tai reiškia, kad asmenys, kuriuos palietė Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinojo įstatymo pakeitimas, neturėjo galimybės iš anksto pasirengti pasikeitusiam teisiniam reglamentavimui ir įgyvendinti savo pasirinkimą.
Žmonės negalėjo nuspręsti, pavyzdžiui, ar gaunant senatvės pensiją tęsti darbo santykius ar juos nutraukti ir taip išvengti socialinių išmokų sumažinimo. Dirbantis ir gaunantis pensiją asmuo iš anksto nežinojo, kad kovo mėnesį jo gaunama pensija bus apskaičiuota, atsižvelgiant į sausio ir vasario mėnesio pajamas. Žmonės buvo pastatyti prieš faktą be pasirinkimo galimybės.
Trumpas laikotarpis nuo įstatymo priėmimo iki jo įsigaliojimo pažeidė teisinio tikrumo ir teisėtų lūkesčių principus. Dar daugiau. Galima teigti, jog toks teisinis reguliavimas pažeidžia nuo romėnų laikų žinomą ir šiandien galiojantį teisinį principą — lex retro non agit (lotyniškai įstatymas neturi grįžtamosios galios, įstatymas negalioja atgal).
Analizuojamas teisinis reguliavimas pažeidžia ir Lietuvos Respublikos Konstituciją, būtent joje įtvirtintą teisinės valstybės principą — teisinio saugumo reikalavimą.
Šiuo atveju valstybė sutaupo socialines išlaidas, bet nukenčia žmonės. Jei asmenys kreiptųsi į teismą ginčydami individualius sprendimus sumažinti pensiją, apskaičiuojamą atsižvelgiant į draudžiamąsias pajamas 2010 metų sausio ir vasario mėnesiais, teismas turėtų arba netaikyti Konstitucijai prieštaraujančio įstatymo arba kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl įstatymo pakeitimo atitikimo Konstitucijai.
SKRIAUDA: Šiaulių rajono gyventojas Pranas Balčiūnas nebedirba nuo sausio vidurio, bet pensija jam, tarsi dirbančiam pensininkui, pasikeitus įstatymui, sumažinta ir už vasarį.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.