Migracija – ar ji toli nuo Biržų?

I. Butkevičiūtės nuotr.
Biržietė Ingrida Butkevičiūtė Brėmeno mieste, Vokietijoje, užfiksavo panašius migrantų neramumus - jų norą gauti išlaikymą ir kitas socialines garantijas.
Sekmadienį pasieniečiai sulaikė dar 276 nelegalus, kurie neteisėtai kirto valstybės sieną. Kol šalies vadovai kalba apie versijas, kas dėl to kaltas, tampa vis akivaizdžiau, kad šalis tam nebuvo pasiruošusi. Panaši situacija yra ir Brėmene (Vokietija).

Laikraščio „Biržiečių žodis“ bendradarbė Ingrida Butkevičiūtė pateikė nuotraukas ir filmuotą medžiagą tiesiai iš Vokietijos. „Turiu ekstra informacijos iš Brėmeno miesto. Jūs galvojate, kad pabėgėliai protestuoja tik Lietuvoje? Tokia pati situacija ir Brėmeno mieste – migrantai niekur nenori eiti. Jie užtvėrė gatves ir sustabdė eismą. Budi policija, greitoji pagalba“,- situaciją komentavo I. Butkevičiūtė.

Ji atkreipė dėmesį, kad migrantai protestus reiškia anglų kalba. Be to, galima matyti akivaizdžius migrantų protesto Vokietijoje ir Lietuvoje panašumus – jų „arkliukas“ – šeimos, moterys, maži vaikai...

„Nelegalūs migrantai sustabdė miesto centre eismą ir protestavo dėl per mažų išmokų, gyvenimo sąlygų, kėlė kitus reikalavimus. Brėmeno miesto centre eismas buvo sustojęs mažiausiai pusvalandžiui. Tik tada, kai jiems buvo griežtai nurodyta pasitraukti, nes protestuodami pažeidžia kitų žmonių teises, pasitraukė“,- informavo I. Butkevičiūtė. Ji neabejojo, kad policija buvo pasiruošusi bet kuriuo metu panaudoti jėgą ir patraukti iš gatvės protestuotojus. To šį kartą neprireikė.

Lietuvoje dauguma migrantų yra iš Irako, nors pastaruoju metu daugėja afrikiečių iš Gambijos, Gvinėjos, Maroko, Egipto, Somalio ir kitur, taip pat ir kitų Azijos šalių. Irakiečiais dažniausiai prisistato asmenys be jokių dokumentų. Koks jų tikslas, ko jie nori? Ne pasilikti Lietuvoje, o per Lietuvą bando patekti į Vokietiją ar Švediją. Dėl to ir vyksta riaušės – reikalauja leisti keliauti į didesnės gerovės šalį.

Kai pristigo apgyvendinimui vietų, migrantai buvo vežami į Šalčininkų rajone esantį Dieviniškių kaimą, kuriame yra buvusios technikos mokyklos patalpos, nors vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė aiškino, jog apgyvendinti migrantų Dieveniškėse neplanuojama, patalpos laikomos tik kaip rezervinė vieta. Tačiau čia jau buvo vežami migrantai ir žmonės pradėjo protestuoti.

Paskui migrantai vežami į Šalčininkų rajone esantį Rūdninkų poligoną. Oficialiai buvo teigiama, kad valdžios atstovai kalbėjosi su bendruomene ir tarėsi dėl bendro sprendimo, kuris leistų vietos gyventojams jaustis saugiems. O realiai... Prie poligono vartų buvo pastatyta ir papildoma tvora, neleidžianti prieiti arčiau teritorijos.

Ar Biržai negali tapti Dieviniškėmis arba Rūdninkais? Greičiausiai tai – tik teorinis klausimas, nes migracijos banga vis dar didėja, o Vyriausybė nežino, ką šioje situacijoje daryti. Apgyvendins migrantus miesteliuose ir kaimeliuose, bet kas tada?