Mero rinkimų dvikovoje nugalėjo... jaunystė, o savo vertę dar teks įrodyti

V. Leščinskienės nuotr.
Biržiečiai rinkosi vieną iš dviejų Kęstučių ir... rajono vairą patikėjo Kęstučiui Knizikevičiui, o jo konkurentas Kęstutis Isakas planuoja dirbti savivaldybės taryboje. Ar pateisins naujasis meras gyventojų lūkesčius – parodys laikas.
Sekmadienį nugriaudėjus antrajam rinkimų turui paaiškėjo, kad naujuoju Biržų rajono meru tapo socialdemokratų partijos deleguotas, trisdešimt dvejų visuomenės sveikatos specialistas, biržiečiams šiuo metu žinomas kaip Savivaldybės socialinės paramos skyriaus vedėjas Kęstutis Knizikevičius. Jis įveikė konkurentą „Biržų atgimimo“ lyderį Kęstutį Isaką.

Pirmiausia spręs jautriausius klausimus

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, rinkimų dvikovoje K. Knizikevičius surinko 63,4 proc., tai yra 6324 gyventojų balsus ir ryškia persvara aplenkė visuomeninio komiteto „Biržų atgimimas“ lyderį K. Isaką, gavusį kone perpus mažiau, t.y. 34,9 proc. o tiksliau, 3483 biržiečių balsus.

„Jaučiuosi pavargęs, nes darbo įdėta daug“,- neslėpė rinkimų nugalėtojas K. Knizikevičius.

Paklaustas, kas lėmė jo pergalę, K. Knizikevičius atsakė: „Manau, kad lėmė tai, jog nelindau per daug į viešumą. Sakoma, kad jei spauda apie tave rašo mažai, vadinasi, gerai dirbi. Aišku, tų problemėlių viena kita buvo, bet, manau, kad atsidavimas darbui ir buvo tas „variklis“, kuris turėjo įtakos rezultatui“,- mintimis pasidalino K. Knizikevičius.

Pasak naujojo mero K. Knizikevičiaus, greitu metu laukia ir pirmieji iššūkiai – reikia suformuoti koaliciją, vadovų komandą, pasidalinti funkcijomis. „Pirmiausia spręsime jautriausias sritis – tai J. Janonio aikštės ir autobusų parko klausimai, taip pat sveikatos apsaugos reformos klausimai“,- vardijo naujasis Biržų rajono vadovas.

Viešojoje erdvėje biržiečiai pastebi formuojamą neigiamą opiniją, neva K. Knizikevičius bus politikos senbuvių „tampomas“, neturės savo nuomonės. „Daugiau apie tai galėsiu pakomentuoti, kai bus suformuota komanda“,- atsakė K. Knizikevičius.

Kas lėmė pergalę?

Kas lėmė K. Knizikevičiaus pergalę, paklausėme socialdemokratės Audronės Garšvaitės. „Džiaugiuosi, kad Biržų krašto žmonės pasitikėjimo mandatą suteikė tikram biržiečiui Kęstučiui Knizikevičiui. Atsakingas situacijos suvokimas, realių problemų matymas, padorumas, komandinis darbas, jaunatviška energija ir jau turima naujai išrinkto mero patirtis – visa tai prisidėjo prie pergalės“,- teigė A. Garšvaitė.

Rinkimų rezultatų laukti socialdemokratai rinkosi į kavinę „Kų tuje?“. „Iki 22.30 valandos rezultatų ten laukė rinkimų štabo nariai ir aktyvūs kandidato rėmėjai“,- įvardino A. Garšvaitė.

Jaunystė – gerai, bet reikia ir patirties

Pakalbintas konservatorius Arūnas Anskinas sakė nenustebęs, kad K. Knizikevičius tapo naujuoju meru. „Kai į pirmąjį rinkimų turą nepateko mūsų lyderė Irutė Varzienė, tai džiaugsmas, kad K. Knizikevičius laimėjo... kaip čia pasakius... vidutiniškas. Faktas, kad rinkėjai iš jo daug tikisi, o ar pateisins naujasis meras gyventojų lūkesčius, parodys jo nuveikti darbai. Žodžiu, savo vertę jam dar teks įrodyti. Jeigu duosis kitų politikų tampomas, tai jį ir tampys. Labiausiai tikėtina, kad žmonės balsavo už tai, kad kandidatas jaunas. Jaunystė iš viena vertus privalumas, bet reikia ir patirties, užsigrūdinimo gyvenime, nebijoti paprašyti pagalbos. Su metais tokie dalykai įgyjami“,- nuomonę išsakė A. Anskinas.

Paklaustas, kaip vertina K. Isako pralaimėjimą, pašnekovas atsakė: „Nelaimėjo, todėl, kad perlenkė lazdą su reklama. Per daug to geltonumo ir per dideli norai išsikelti. Na ir mažiau balsų surinko todėl, kad jis – ne vietinis“,- teigė A. Anskinas.

Linkėjo sėkmės

Į Biržų rajono merus pirmajame ture kandidatavusi darbo partijos atstovė Simona Bindariūtė pakomentavo: „Biržų krašto žmonės išsirinko naują merą, kuris, tikiuosi, pateisins gyventojų lūkesčius. Sėkmės Jam naujose pareigose!“ – linkėjo S. Bindariūtė.

O štai su demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatu į merus Daliumi Drevinsku „Biržiečių žodžiui“ susisiekti nepavyko.

Liberalų sąjūdžio Biržų skyriaus pirmininkas Povilas Mikalajūnas sakė: „Pergalė tikėta, bet didelių politinių pasikeitimų Biržuose vargu ar bus, nors, norisi tikėti, kad reikalai greičiau judės, bus mažiau tarpusavio trinties. K. Knizikevičiaus laimėjimą vertinu teigiamai. O K. Isakas perspaudė su agitacija“.

Norint būti meru, reikia tvirto charakterio

Kartu su „valstiečiais žaliaisiais“ į savivaldos rinkimus žengęs Steponas Staškevičius irgi teigė manantis, kad „Biržų atgimimo“ rinkiminė kampanija buvo per daug agresyvi.

„Ką jie darė visą laiką? Ogi dergė valdžią. Bet kad ta valdžia žmonių rinkta... Perspaudė ir išėjo... atmetimo reakcija. K. Knizikevičiaus pergalę, gali būti, lėmė jaunystė – rinkėjams tai labiausiai imponavo, bet gali būti ir dėl to, kad dabar „socdemai“ ant bangos. Kita vertus, prisimenu jį, kaip pradėjusį dirbti savivaldybės gydytoją – kaip valdininkas, jis sparčiai tobulėjo, su kovidu susitvarkė. Tenka pastebėti, kad K. Knizikevičius kuklus, bet turi užsispyrimo, o norint būti geru meru, reikia tvirto charakterio. Čia tik laikas parodys, kaip bus“,- požiūrį išdėstė S. Staškevičius.

Reklama nebuvo agresyvi, o kandidatas neliūdi

„Biržų atgimimo“ lyderis K. Isakas į oponentų replikas apie, jų manymu, agresyvią rinkiminę agitaciją atsakė, kad „taip kalba tie, kurie nesusidūrę su reklama, ir ji nebuvo agresyvi, o buvo tokia, kokia turėjo būti“.

„Partijos rinkimų metu neįdeda nei darbo, nei pastangų, nieko... Ar galima sakyti, kad jos dirbs normaliai po rinkimų? Skaitytojai patys tegul atsako į šį klausimą“,- kalbėjo K. Isakas.

Jis teigė neliūdintis, kad pralaimėjo mero rinkimus. „Antra vieta – nėra blogas rodiklis, tai rodo, kiek partijų įveikta. Nuotaikos tikrai geros, biržiečių pasirinkimą gerbiu“,- tvirtino K. Isakas.

Balsus suskaičiavo iki vidurnakčio

Biržų rinkimų komisijos pirmininkas Renas Čygas tvirtino, kad antrasis rinkimų turas, galima teigti, praėjo gana sklandžiai, bet be gyventojų skundų neapsieita.

„Buvo du skundai dėl galimo „nulinės agitacijos laikotarpio“ pažeidimo. Taip pat gautas pranešimas, kad vienas gyventojas galbūt fotografavo rinkimų biuletenį balsavimo vietoje, o tai draudžiama. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) priims sprendimus, ką daryti, o mes tirsime – buvo pažeidimas, ar ne“,- paaiškino detaliau R. Čygas.

Antrojo turo balsus, pasak R. Čygo, suskaičiuoti spėta dar iki vidurnakčio.

VRK duomenimis, Biržų rajone iš viso balsavo 47,8 proc. rinkėjų. Aktyviausi buvo Aušros rinkimų apylinkė (55,54 proc. rinkėjų), o pasyviausi – Ramongalių rinkimų apylinkė (35,82 proc. rinkėjų). „Biržiečiai aktyviau balsavo pirmajame rinkimų ture, bet, jeigu žvelgtume į antrojo turo išankstinių balsų skaičių, tai taip, antrame ture išankstinis balsavimas aktyvesnis“,- apibendrino R. Čygas.