
Naujausios
Kada reikia kreiptis į Biržų rajono savivaldybės administraciją dėl medžių ar krūmų kirtimo, genėjimo darbų?
Pirmiausiai, norėčiau priminti, kad kiekvienas savo nuožiūra gali kirsti ir genėti visus nuosavame sklype augančius vaismedžius, vaiskrūmius ir nesaugotinus medžius. Į Biržų rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyrių dėl želdinių reikia kreiptis tuomet, kai medžiai ar krūmai yra saugotini. Nustatant, ar želdiniai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje, yra saugotini, reikia vadovautis kriterijais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. kovo 12 d. nutarimu Nr. 206 „Dėl kriterijų, pagal kuriuos medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje, priskiriami saugotiniems, patvirtinimo ir medžių ir krūmų priskyrimo saugotiniems“.
Medžiai ir krūmai nėra saugotini, jei jie yra nudžiūvę, stichinių nelaimių, gaisrų ar avarijų metu išversti, nulaužti, apdegę, žvėrių sužaloti. Medžiai ir krūmai taip pat nėra saugotini, jeigu tai invazinė rūšis, tokia kaip uosialapis klevas, baltažiedė robinija, vėlyvoji ieva, varpinė medlieva, arba jeigu šie želdiniai auga ant pastatų stogų, pamatų ar kitų statinio dalių. Nesaugotiniems želdiniams leidimo kirsti, genėti ar kitaip pašalinti nereikia.
Laukuose augančius medžius galite kirsti be leidimo, jeigu jie auga ant įrašytų į melioruotos žemės ir melioracijos statinių apskaitą: slenksčių, greitviečių, vandens pralaidų, drenažo rinktuvų ir sausintuvų, siurblinių, tvenkinių, žemės užtvankų, pylimų, drėkinimo vamzdynų, šulinių, vandens nuleistuvų, siurblinių ir 15 m atstumu nuo jų pakraščio, grioviuose ir jų šlaituose (išskyrus sureguliuotas upių vagas), griovio priežiūros juostoje. Jeigu kapinės nėra kultūros paveldo teritorija, kapavietėje (ne visose kapinėse) augančius medžius kirsti galima tai suderinus su kapinių priežiūrą vykdančiais subjektais (seniūnijomis).
Saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo, genėjimo darbai gali būti vykdomi tik turint Biržų rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus išduotą leidimą saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo, genėjimo darbams. Norint gauti leidimą, želdynų ir želdinių savininkas ar valdytojas (įskaitant ir seniūnijas), kitas fizinis ar juridinis asmuo, pateikia Biržų rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriui nustatytos formos prašymą.
Per kokį laiką išduodamas leidimas saugotiniems želdiniams kirsti, genėti?
Leidimas išduodamas per 30 dienų nuo prašymo gavimo dienos ir galioja vienerius metus nuo išdavimo dienos su galimybe pratęsti 1 metus. Leidimas išduotas želdiniams genėti galioja vienam genėjimui atlikti. Vienkartinis leidimas genėjimui atlikti, be galiojimo termino, bei galimybės prasitęsti leidimą kirtimui atlikti dar 1 metams yra nauji dalykai, ko anksčiau nebuvo. Nagrinėjant prašymą, specialistas vyksta į vietą, apžiūri ir įvertina želdinius. Jei apžiūrėti želdiniai geros ar patenkinamos būklės, prašymas perduodamas nagrinėti Biržų rajono želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisijai. Gavus jos išvadą, išduodamas leidimas kirsti, genėti saugotinus medžius ir krūmus arba pateikiamas motyvuotas atsisakymas išduoti leidimą.
Nuo kada įsigalioja Saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo atvejų, šių darbų vykdymo ir leidimų šiems darbams išdavimo, medžių ir krūmų vertės atlyginimo tvarkos aprašas?
2020 m. sausio 8 d. keitėsi Saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo atvejų, šių darbų vykdymo ir leidimų šiems darbams išdavimo, medžių ir krūmų vertės atlyginimo tvarkos aprašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. sausio 31 d. įsakymas Nr. D1-87 „Dėl Saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo atvejų, šių darbų vykdymo ir leidimų šiems darbams išdavimo, medžių ir krūmų vertės atlyginimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.
Kokie esminiai pasikeitimai numatyti jame?
Pagrindinis pasikeitimas, kurį labiausiai norėčiau akcentuoti, yra tai, kad jau draudžiama medžius kirsti ir genėti intensyviausiu laukinių paukščių veisimosi laikotarpiu, nuo kovo 15 d. iki rugpjūčio 1 d., išskyrus atvejus, kai medžiai kelia grėsmę žmonių gyvybei, sveikatai, turtui, saugiam eismui, saugiam elektros energijos, šilumos, dujų, naftos produktų tiekimo atnaujinimui arba pateikiama eksperto, baigusio biologijos krypties studijas ir įgijusio kompetencijų ornitologijos srityje, pažyma, kad kertamame ir (ar) genimame medyje ir greta augančiuose medžiuose nėra besiveisiančių laukinių paukščių. Draudimas genėti netaikomas, jeigu genimos ne didesnės kaip 5 cm skersmens (pjūvio vietoje) šakos.
Taip pat, vienas iš pagrindinių pasikeitimų būtų tai, kad yra numatyti konkretūs atvejai, kada dėl saugotinų medžių ir krūmų pašalinimo būtinybės privaloma gauti Biržų rajono želdynų ir želdinių priežiūros ir apsaugos komisijos išvadą.
Kiek per metus sulaukiate prašymų kirsti ir genėti medžius? Kiek jų patenkinate, o kiek – atmetate?
Per 2019 metus buvo gauti 253 prašymai, saugotinų medžių ir krūmų kirtimo ar kitokio pašalinimo atvejų, genėjimo darbams atlikti. Per 2019 metus buvo išduoti 224 leidimai saugotinų želdinių kirtimo ir genėjimo darbams atlikti.
Ar žmonės pagrįstai piktinasi, kad medžiai kertami rekonstruojant gatves, Astravo parke, A. Dauguviečio parke? Ar jų vietoje atsodinami jauni medžių sodinukai?
Žmonės dažnai kreipiasi dėl kertamų medžių arba praneša apie jų kirtimą. Kaip rodo praktika, dažniausiai piktintis gyventojai pradeda tada, kai medžiai jau kertami įgyvendinant projektus (pvz., Astravo parko sutvarkymo projektas, A. Dauguviečio parko kraštovaizdžio formavimo ir ekologinės būklės gerinimo projektas, Susisiekimo komunikacijų (gatvių) Biržų m., D. Poškos g., J. Šimkaus g. ir P. Jakubėno g. rekonstravimo projektas ir pan.). Tačiau iki projektų įgyvendinimų gyventojai yra kviečiami juos aptarti, informuojami apie būsimus darbus, suinteresuoti gyventojai, asociacijos, visuomeninės organizacijos yra kviečiamos bendradarbiauti, pareikšti savo nuomonę. Rudenį, pavyzdžiui, socialiniuose tinkluose buvo kilęs sujudimas dėl kertamų medžių Astravo parke. Tačiau, išskyrus komentarus „Facebooke“, mums niekas neskambino, skundų nesame gavę. Netgi atvirkščiai – sulaukėme nemažai pagyrimų, kad iškirtus senus medžius atsivėrė vaizdas į grafų Tiškevičių rūmus. Astravo dvaro sodybos parkas yra nacionalinio lygmens kultūros paveldo objektas, todėl turi būti tvarkomas išsaugant esamas ir atkuriant pažeistas vertingąsias parko savybes, siekiant išsaugoti objekto autentiškumą, grąžinant pirminę parko išraišką ir formą. Būtent šiame parke, atkuriant jo autentiškumą, buvo iškertami seni medžiai ir bus atsodinama, formuojant parko pirminę išraišką ir formą, apie 60 vnt. medžių, apie 2000 vnt. įvairių krūmų bei atkuriami gėlynų parterai.
Kalbant apie A. Dauguviečio parko sutvarkymą reikia pasakyti, kad tai didžiausias, sudėtingos konfigūracijos Savivaldybės parkas, kuris pradėtas sodinti 1969 m. Biržų miesto pietinėje dalyje, teritorijoje prie statomos ligoninės, vyriausiojo gydytojo Antano Dauguviečio iniciatyva 30 ha plote keletą metų želdintos eglės ir pušys. Parko teritorija palaipsniui plėtėsi. Kadangi parkas veistas entuziastų iniciatyva, nebuvo parengtas specialus parko projektas, medžiai sodinti tiesiog eilėmis, tankiai, beveik neformuojant erdvių. Projekto tikslas – užtikrinti kryptingą ir darnų parko, kraštovaizdžio formavimą, ekologinės būklės gerinimą ir vizualinio estetinio potencialo didinimą. Taigi jame taip pat buvo numatyti kirtimui medžiai ir krūmai, siekiant pagerint jo estetinę ir ekologinę būklę. Tuo pačiu šiame parke bus sodinami 165 vnt. medžių ir apie 600 vnt. įvairių krūmų. Atsodinant medžius ir krūmus, siekiama išlaikyti miško parko struktūrą.
Beje, jei jau kalbama apie pačiame mieste augančius medžius, verta paminėti, kad didžioji jų dalis buvo sodinama iš karto po karo. Sodinamos buvo liepos, kurios greitai auga, bet, deja, nėra ilgaamžės, o augdamos nepalankioj terpėj, mieste, jos dar greičiau sensta. Dauguma kertamų liepų yra pažeistos puvinio, grybinių ligų, viduje tuščiavidurės.
Leidimai neatlygintinai kirsti želdinius išduodami tik tokiems medžiams ir krūmams, kurie yra stipriai pažeisti kenkėjų ar grybinių ligų ir, žinoma, kelia grėsmę žmonių gyvybei, sveikatai, turtui ar eismo saugumui bei auga apsaugos zonose, kuriose neturi augti (pvz. elektros oro linijų apsaugos zonoje). Visuomet stengiamės išsaugoti sveikus medžius, o nesant galimybės (dėl projektų ir pan.) yra paskaičiuojama želdinio atkuriamoji vertė, kuri ir skirta būtent žaliosios zonos atkūrimui mūsų rajone. Kaip tik šiais metais planuojame pradėti Biržų miesto gatvėse augančių senų, pažeistų ir pavojingų medžių iškirtimo ir vietoje jų naujų sodinukų atsodinimo darbus. Kadangi senų ir pavojingų medžių mieste tikrai daug, visų iškart atsodinti nepavyks ir viskas vyks etapais, nes medžių kirtimo ir atsodinimo darbai reikalauja didelių investicijų, o finansinės galimybės ribotos.
Kodėl pernai buvo tiek daug kertama spygliuočių medžių?
Kadangi 2018–2019 metų orai buvo karšti ir sausringi, mūsų rajone (ypač A. Dauguviečio parke, teritorija šalia Biržų kempingo) kaip ir visoje Lietuvoje, išplito spygliuočių medžių liemenų pavojingi kenkėjai: žievėgraužis tipografas Ips typhographus, žievėgraužis graveris Pityogenes chalcographus, eglinis poligrafas Polygraphus poligraphus, didysis kirpikas Tomicus piniperda, viršūninis žievėgraužis Ips acuminatus. Siekiant išvengti kenkėjų dauginimosi ir tolimesnio medžių džiūvimo, buvo būtina iki naujos kenkėjų kartos išsivystymo nedelsiant ir operatyviai šalinti kinivarpų užpultus medžius specialiomis sąlygomis: medžius kirsti ir skubiai išvežti iš parko, švariai sutvarkyti kirtimo vietą.
Labai norėčiau dar priminti, kad ne tik kertant medžius ir krūmus yra tam tikros taisyklės, bet ir juos sodinant. Reikia nepamiršti, kad sodinant želdinius būtina ne tik išlaikyti tam tikrus atstumus nuo kaimyninių sklypų, bet ir tai, kad be suderinto projekto su Biržų rajono savivaldybės administracija negalima medžių ar krūmų sodinti valstybinėje žemėje. Norit daugiau sužinoti, pasikonsultuoti dėl aplinkos, teritorijų, želdinių tvarkymo, prašome kreiptis į mane. Tai padaryti galima atvykstant į vietą (Biržų rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriuje 309 kabinetas) arba pasiteirauti telefonu (8 450) 42 138, mob. tel. 8 683 03 581.