Lietuvė mokslininkė iš Dublino: vaistai nuo vėžio egzistuoja, tačiau yra kita bėda

As­me­ni­nio al­bu­mo nuo­tr.
Dr. Ži­vi­lė Ušec­kai­tė (DEL­FI.lt)
Bū­tent anks­čiau ap­tik­ti vė­žį – pa­grin­di­nis tiks­las ty­ri­mų, ku­riuos at­lie­ka dr. Ži­vi­lė Ušec­kai­tė, iš Lie­tu­vos su tė­vais į Ai­ri­ją at­vy­ku­si dar paaug­lė. Ai­ri­jo­je ji bai­gė moks­lus ir sėk­min­gai da­ro moks­li­nę kar­je­rą. „Da­bar mąs­tau, kad tai bu­vo ge­ras pa­si­rin­ki­mas, nes bai­gus moks­lus Ai­ri­jo­je ga­li­my­bės šiek tiek di­des­nės. Bū­tent kal­bant apie sri­tį, ku­rio­je aš dir­bu“, – in­ter­viu tei­gė Ž. Ušec­kai­tė.

Vis dėl­to moks­li­nin­kė ne­gai­li pa­gy­rų ko­le­goms Lie­tu­vo­je, o ir pa­čios gim­ti­nės ne­pa­mirš­ta – nuo­lat se­ka įvy­kius ir da­ly­vau­ja lie­tu­vių pro­fe­sio­na­lų klu­bų, ku­rių at­sto­vai praė­ju­sį sa­vait­ga­lį rin­ko­si Briu­se­ly­je, veik­lo­je.

– Pa­pa­sa­ko­ki­te trum­pai apie sa­ve. Kaip at­si­dū­rė­te Ai­ri­jo­je?

– Aš esu iš Bir­žų, į Ai­ri­ją at­vy­kau su šei­ma prieš 20 me­tų. Ai­ri­jo­je bai­giau vi­du­ri­nę mo­kyk­lą, iš­lai­kiau bran­dos eg­za­mi­nus, įsto­jau į uni­ver­si­te­tą ir vi­sus sa­vo laips­nius įgi­jau Dub­li­ne.

– Min­ties grįž­ti ir baig­ti moks­lus ar­ba bent da­lį jų Lie­tu­vo­je ne­bu­vo?

– Kai at­vy­ko­me su šei­ma, man bu­vo 16 me­tų. Tad tai ne­bu­vo ma­no pa­si­rin­ki­mas – tė­vai nu­spren­dė iš­va­žiuo­ti ir, ži­no­ma, su­si­rin­ko vai­kus. Da­bar mąs­tau, kad tai bu­vo ge­ras pa­si­rin­ki­mas, nes bai­gus moks­lus Ai­ri­jo­je ga­li­my­bės šiek tiek di­des­nės, bent jau man taip at­ro­do. Bū­tent kal­bant apie sri­tį, ku­rio­je aš dir­bu. Tar­ki­me, ma­no ko­le­gų, ku­rie bai­gė moks­lus Lie­tu­vo­je, kar­je­ra bu­vo lė­tes­nė.

– Jūs bai­gė­te me­di­ci­ną?

– Tiks­liau, far­ma­ko­lo­gi­jos ba­ka­lau­rą įgi­jau „Uni­ver­si­ty Col­le­ge Dub­lin“, ta­da įsto­jau į „Tri­ni­ty Col­le­ge Dub­lin“, kur bai­giau me­di­ci­ną ir mo­le­ku­li­nę me­di­ci­ną, tuo pat me­tu pra­dė­jau pra­kti­ką stemp­lės vė­žio sri­ty­je chi­rur­gi­nė­je la­bo­ra­to­ri­jo­je, St. Ja­me­so li­go­ni­nė­je, Dub­li­ne. Bū­tent tuo me­tu nu­spren­džiau, kad no­riu siek­ti moks­lų to­liau ir stu­di­juo­ti dok­to­ran­tū­rą – įsto­jau taip pat į „Tri­ni­ty Col­le­ge“, chi­rur­gi­jos la­bo­ra­to­ri­jo­je.

– Nuo mo­kyk­los gal­vo­jo­te su­sie­ti sa­vo pro­fe­si­nį gy­ve­ni­mą su me­di­ci­na?

– Taip, ži­no­jau, kad no­riu sie­ti sa­vo gy­ve­ni­mą su me­di­ci­na ir bū­tent ne li­go­ni­nė­je, o dau­giau su ty­ri­mais ir aka­de­mi­ne sri­ti­mi. Da­bar dir­bu ir dės­tau uni­ver­si­te­te. Bū­tent apie to­kį dar­bą ir sva­jo­jau, esu be ga­lo lai­min­ga.

– Gal ga­li­te pla­čiau pa­pa­sa­ko­ti apie sa­vo da­bar vyk­do­mus ty­ri­mus?

– Iš pra­džių dir­bau su vai­kais, ser­gan­čiais cis­ti­ne fib­ro­ze – tai ge­ne­ti­nė, lė­ti­nė, ne­pa­gy­do­ma plau­čių li­ga, su ku­ria teks gy­ven­ti vi­są gy­ve­ni­mą, o jo truk­mė pri­klau­so nuo li­gos diag­no­zės. Jai gy­dy­mo nė­ra, ir ma­no dar­bas bu­vo ieš­ko­ti bal­ty­mo krau­jy­je, ku­ris pa­dė­tų tą li­gą nu­sta­ty­ti kuo anks­čiau. Dar­bas vy­ko Ka­ra­liš­ko­je chi­rur­gų ko­le­gi­jo­je ir bu­vo tik­rai įdo­mus. Bet kai vyk­džiau ty­ri­mus šio­je sri­ty­je, su­pra­tau, kad ma­no pa­šau­ki­mas – vė­žio ty­ri­mai. Ta­da grį­žau į „Tri­ni­ty“ ko­le­džą, į far­ma­ci­jos fa­kul­te­tą, kur dir­bu iki šiol plau­čių vė­žio ty­ri­mų sri­ty­je. De­ja, apie pro­jek­tą la­bai de­ta­liai kal­bė­ti ne­ga­liu, nes bend­ra­dar­biau­ja­me su far­ma­ci­ne kom­pa­ni­ja, ir vi­sa in­for­ma­ci­ja yra la­bai kon­fi­den­cia­li.

– Tik­riau­siai dau­ge­lis skai­ty­to­jų pa­klaus­tų, ka­da gi bus iš­ras­ti vais­tai nuo vė­žio?

– Vais­tai nuo kiek­vie­no vė­žio yra, tik pro­ble­ma – vė­ly­vas gy­dy­mas, t. y. vė­žys nė­ra nu­sta­to­mas pa­kan­ka­mai anks­ti. Tad dau­gu­ma veik­lų šio­je ty­ri­mų sri­ty­je – ge­bė­ji­mas kuo anks­čiau at­ras­ti li­gą (taip pat ir vais­tų paieš­ka). Net­ru­kus pra­dė­si­me nau­do­ti dirb­ti­nį in­te­lek­tą šio­je sri­ty­je – tai jau at­ro­do kaip fan­tas­ti­ka ar atei­ties me­di­ci­na. Tai yra nau­jas kon­cep­tas, su ku­riuo dir­ba­me, ir lai­kas pa­ro­dys, kaip sek­sis.

– Dirb­ti­nis in­te­lek­tas pa­dės ana­li­zuo­ti mil­ži­niš­kus duo­me­nų srau­tus?

– Taip, kom­piu­te­riai pai­ma in­for­ma­ci­ją iš įvai­rių ty­ri­mų, iša­na­li­zuo­ja ir nu­spė­ja li­gą. Jau da­bar kai ku­rie ty­ri­mai įro­do, kad kom­piu­te­ris ga­li anks­čiau nei gy­dy­to­jai nu­spė­ti vė­žį. Pa­vyz­džiui, kiek­vie­nam žmo­gui, ku­ris ser­ga plau­čių vė­žiu, da­ro­ma to­mog­ra­fi­ja, ir duo­me­nys iš tūks­tan­čių tų to­mog­ra­fi­jų su­ve­da­mi į kom­piu­te­rį, ta­da šis duo­me­nis ap­do­ro­ja, su­si­ste­mi­na ir, įve­dus nau­jos to­mog­ra­fi­jos re­zul­ta­tus, at­pa­žįs­ta li­gą grei­čiau nei žmo­gus.

– Kaip at­ro­do ei­li­nė moks­li­nin­ko die­na – at­si­ke­lia­te, ei­na­te pa­bė­gio­ti, ka­va, la­bo­ra­to­ri­ja?.. Ho­li­vu­das mėgs­ta moks­li­nin­kų gy­ve­ni­mui su­teik­ti ir įtam­pos, ir ro­man­ti­kos.

– Kar­tais ir la­bai ro­man­tiš­kai: ga­li­ma at­si­kel­ti, pa­bė­gio­ti ir į spor­to sa­lę nuei­ti – pra­dė­ti dar­bo die­ną pa­to­giu lai­ku. Jei yra dar­bo – pra­de­di anks­čiau, jei ne – vė­liau. Bet bū­na die­nų, kai tu­ri kel­tis la­bai anks­ti, be jo­kio bė­gio­ji­mo sku­bi į la­bo­ra­to­ri­ją ir ten dir­bi iki vė­ly­vo va­ka­ro. Tik­rai nė vie­na die­na nė­ra to­kia pa­ti, dar­bo va­lan­dos nė­ra to­kios pa­čios.

– Ar pa­lai­ko­te ko­kius san­ty­kius su Lie­tu­vos moks­li­nin­kais vė­žio ty­ri­mų sri­ty­je?

– Ne­daug. Bend­ra­dar­bia­vi­mo idė­jų bu­vo, bet jos li­ko neį­gy­ven­din­tos. Tie­sa, šią sa­vai­tę ban­do­me iš­vys­ty­ti bend­ra­dar­bys­tę su Na­cio­na­li­nio vė­žio ins­ti­tu­to bio­ban­ku. Vyks­ta po­kal­biai ir bū­tų la­bai šau­nu, jei pa­vyk­tų. Lie­tu­vo­je moks­lo ir ty­ri­mų ko­ky­bė yra la­bai ge­ra.

– Kaip at­si­dū­rė­te Lie­tu­vių dias­po­ros pro­fe­sio­na­lų klu­be ir ko­kia tai veik­la?

– Mū­sų klu­bo pa­va­di­ni­mas – Lie­tu­vių pro­fe­sio­na­lų tink­las Ai­ri­jo­je. Kaip ir ki­ti klu­bo na­riai, aš, kaip tam tik­ros sri­ties pro­fe­sio­na­lė, prieš me­tus su­lau­kiau kvie­ti­mo prie jo pri­si­jung­ti. Klu­bas vie­ni­ja įvai­rių pro­fe­si­jų at­sto­vus – moks­li­nin­kus, in­ži­nie­rius, ban­ki­nin­kus ir t. t. Ieš­ko­me pra­smin­gos veik­los, ieš­ko­me bend­ra­min­čių ir nau­jų ry­šių su ki­tais lie­tu­viais pro­fe­sio­na­lais, iš­si­mė­čiu­siais po vi­są pa­sau­lį. Sa­vait­ga­lį Briu­se­ly­je vy­ku­sia­me Lie­tu­vos dias­po­ros pro­fe­sio­na­lų klu­bų su­si­rin­ki­me vis­kas bu­vo daug di­des­niu mas­tu – iš 13 ša­lių, per 40 at­sto­vų. Man as­me­niš­kai įdo­mu, kas vyks­ta Lie­tu­vo­je, ko­kios ten ak­tua­li­jos. Nors ir ne­gy­ve­nu ten jau se­niai, se­ku įvy­kius.

– Daž­nai lan­ko­tės Lie­tu­vo­je?

– Lie­tu­vo­je lan­kau­si re­tai, nes ir dar­bas, ir ma­no šei­ma gy­ve­na čia, Ai­ri­jo­je.

– Prieš pen­ke­rius me­tų apie jus ra­šė ir Ai­ri­jos, ir bri­tų laik­raš­čiai. Prie­žas­tis – jū­sų sfink­sų veis­lės ka­ti­nai, ku­riuos ap­ren­gė­te sti­lin­gais rū­bais. Dar vis au­gi­na­te 10 šios veis­lės ka­ti­nų, ku­rie ta­po tik­ro­mis žvaigž­dė­mis?

– Ka­ti­nai gy­ve­na lai­min­gai. Tie­sa, jų da­bar yra pen­ki. Tuo me­tu mes tu­rė­jo­me sfink­sų veis­ly­ną. Pir­mą sfink­są įsi­gi­jau prieš 15 me­tų – la­bai pa­ti­ko bei no­rė­jau ir ant­ro, ir tre­čio. Sfink­sai – ne tik ma­dos rei­ka­las, net tu­rin­tys aler­gi­jų ga­li juos au­gin­ti. Pra­dė­jo­me da­ly­vau­ti įvai­rio­se pa­ro­do­se, se­kė­si ge­rai, bet bu­vo la­bai sun­ku nu­si­pirk­ti ge­ro „stan­dar­to“ gy­vū­ną, to­dėl nu­spren­dė­me pa­tys pa­ban­dy­ti veis­ti sfink­sus. Ir pa­vy­ko – tu­rė­jo­me la­bai ge­rus gy­vū­nus. Bet jau se­niai ne­tu­ri­me veis­ly­no. Tai bu­vo ho­bis, o ne vers­las.