Ledas dar plonas, juo vaikščioti pavojinga

A. Darčkienės nuotr.
Ugniagesiai išmatavo ledo storį – jis nėra saugus ir suaugusio žmogaus neišlaikytų, todėl lipti ant ledo dar negalima.
Antradienio popietę žingeidūs biržiečiai smalsiai stebėjo, ką gausios ugniagesių gelbėtojų pajėgos veikia ties Astravo užtvanka, Širvėnos ežere. Pamatę, kad dalis ugniagesių stovi krante, o kažkas murkdosi eketėse, svarstė, gal kažkas skendo? Skubame nuraminti – pavojaus nebuvo, vyko ugniagesių gelbėtojų pratybos.

Ledo storis dar nesaugus žmonėms

Antradienio popietę ugniagesiai išbandė turimą techniką, patikrino ar įranga gerai veikia, nepamiršti gelbėtojų įgūdžiai. Pasidomėjus, ar dažnai tenka gelbėti žvejus, o gal ekstremalus, mėgstančius vaikštinėti netvirtu ledu, pamainos vadas Mantas Vedluga atsakė, kad tokie atvejai reti.

„Kai gauname iškvietimą, dažniausiai reikia ieškoti nelaimėlio po ledu. Ant ledo žmogaus jau nebūna. Tokiu atveju kviečiami kolegos iš Utenos, nes jie turi narus. Laukiame, kol jie atvyksta ir tik tada pradedame skenduolio paieškas“,- teigė pašnekovas.

Jam antrino vyriausioji specialistė Angelė Darčkienė: „Spustelėjus šaltukui, vandens telkinius pamažu sukaustys ledas, prasidės pramogų ant ledo metas tiek vaikams, tiek suaugusiems. Žvejai skubės pasimėgauti poledine žūkle. Svarbu prisiminti, kad tiems, kurie nežino, ar nesilaiko saugaus elgesio ant ledo taisyklių, prasideda ne malonumų, bet pavojaus metas. Todėl, kad išvengtume nelaimių, turime prisiminti saugaus elgesio ant ledo taisykles“.

Pirmasis ledas apgaulingas

Ugniagesiai priminė, kad pirmasis ledas yra labai apgaulingas, todėl būtina patikrinti jo storį. Saugaus ledo storis – daugiau kaip 7 centimetrai, o jei kartu eina daugiau žmonių, jis turi būti storesnis nei 12 centimetrų.

Šiuo metu ledo storis Širvėnos ežere kai kur jau siekia 4 centimetrus. „Jei, išgręžus eketę, viršutinis ledo sluoksnis tampa matinis ir korėtas, tai reiškia, kad ledas pavojingas. Beje, net ir tada, kai įsivyrauja 7 ar 10 laipsnių šaltis, ledo storis ežeruose, upėse, tvenkiniuose gali būti nevienodas. Plonesnis ledas dažniausiai būna arčiau kranto, ypač kai jame įšalusios žolės ar medžių šakos. Taip pat ten, kur įteka upeliai, yra šaltinių“- sakė vyriausioji specialistė.

Brangi kiekviena minutė

Ugniagesiai primena, kad net ledo spalva turi didelę reikšmę. Tvirtas ledas turi melsvą arba žalsvą atspalvį, o jeigu jis gelsvas ar balkšvas, ant tokio ledo geriau nelipti. Einant ledu, reikia vengti vietų, kurios užneštos sniegu arba pripustytos pusnių, nes po sniegu ledas gerokai plonesnis.

„Kad išgelbėtum skęstantį žmogų, kartais pritrūksta minutės, o kartais net kelių sekundžių... Todėl norime atkreipti tėvelių dėmesį ir prašome nepalikti vaikų žaisti ant ledo be priežiūros“, – sakė vyriausioji specialistė A. Darčkienė.

Žvejams gelbėtojai nori priminti, kad labai svarbu turėti gelbėjimosi liemenę ir smaigus. Jeigu pamatėte skęstantį žmogų, tuoj pat kvieskite gelbėtojus, skambindami 112.

Vandenyje žmogus greitai sušąla, o permirkę rūbai neleidžia ilgai išsilaikyti vandens paviršiuje, todėl tokios nelaimės atvejais brangi kiekviena akimirka.