Kur dingo Kilučių kaimo kryžius?

Bendruomenės nuotr.
Biržietė Eugenija, važiuodama pro šalį, Kilučių kaime pasigedo ten 25 metus stovėjusio kryžiaus. Paaiškėjo, kad kaimo bendruomenė nusprendė jį atnaujinti, todėl laikinai nuėmė.
Biržietė Eugenija pastebėjo, kad Kilučių kaime, prie sankryžos kažkas ne taip, lyg ir kažko trūksta. Paskui tik suprato, kad nebėra senojo kaimo kryžiaus, kuris, stovėdamas šalia kelio, tyliai saugodavo ne tik gyventojus, bet ir visus, važiuojančius pro šalį... Pasirodo, šventas statinys buvo nuimtas, nes atėjo laikas jį atnaujinti.

„Pasigedo „kaimo simbolio“

Pačiame Biržų mieste gyvenanti senjorė Eugenija kasdien po rajono apylinkes dviračiu numina po keliolika kilometrų. O mina visur – į Pabiržę, Astravą, Rinkuškius, Kilučius... Ir, kaip pati sakė, įsidėmi kone kiekvieną įdomesnį tų apylinkių objektą. Trečiadienį guvi moteriškė, važiuodama į Kilučių kaimą, pastebėjo, kad vaizdas prie kaime esančios sankryžos ne toks, kaip visada – kažkas pasikeitė.

“Važiuoju pro šalį, žiūriu, kažkas ne taip, lyg kažko trūksta. Net stabtelėjau, galvoju, tai kas čia dabar yra? Staiga dingtelėjo, kad nebėra prie sankryžos stovėjusio medinio kryžiaus. Kažin, kas nutiko ir kam jis galėjo užkliūti? Juk jis ten taip tiko, kaip kaimo sergėtojas stovėjo tiek metų...“,- prašė pasidomėti šiuo „detektyvu“ į redakciją paskambinusi Eugenija.

Jokio detektyvo

Pasirodo, jokio kriminalo nėra ir kryžiaus niekas slapčia „neišrovė“. Kilučių kaimo bendruomenės pirmininkė Svaja Strautnikienė „Biržiečių žodžiui“ sakė, kad kryžius buvo senas, tad jį nuėmė tam, kad atnaujintų.

“Sekmadienį nuėmėme. Tam kryžiui jau gal 25 metai ir nuo tada jis nebuvo renovuotas. Kryžius medinis, jo apačia buvo supuvusi, tad jį būtina atnaujinti“,- patikino bendruomenės pirmininkė. Anot jos, bus sutvarkytas ne tik kryžius, bet ir teritorija, kurioje jis stovėjo.

“Tiesiog norime atsinaujinti ir pasigražinti. Reikia užpilti daugiau žemių, kad atnaujinto kryžiaus neapsemtų vanduo ir jo vėl nepūdytų, pasėsime žolytę ir pasodinsime keletą medelių ar krūmelių“,- sakė S. Strautnikienė.

Nesavivaliauja

Aplinkai gražinti bendruomenė panaudos nevyriausybinių organizacijų veiklai skirtas lėšas, o žemės bus atvežtos iš Biržuose statomo sporto komplekso teritorijos.

“Ar jie žemes veža į saugyklą, ar į Kilučius – koks skirtumas? Viskas yra suderinta su Kelių direkcija, gauti leidimai, nieko savavališkai tikrai nedarome“,- komentavo bendruomenės pirmininkė.

Ji pabrėžė, kad kryžiaus restauravimui Kilučių kaimo bendruomenė pritarė, netgi buvo surinkti šio kaimo gyventojų parašai. Tikimasi, kad atnaujintas kaimo simbolis, kaip kryžių pavadino energingoji dviratininkė ponia Eugenija, į savo gražesnę ir saugesnę vietą sugrįš iki rudens.