
Naujausios
Feliksas: "Aš taip nepaliksiu..."
Į "Biržiečių žodžio" redakciją kreipėsi vabalninkietis Feliksas Šarauskas. Vyriškis susirūpinęs: kas padės, jo žodžiais, šventoms mergelėms? Jis mums išdėstė graudžią istoriją: vienoje seniūnijoje, buvusio dvaro teritorijoje, kumetyne, vargsta motina su dviem neįgaliomis dukromis. Dukros gauna pašalpas, bet jų gyvenimas Felikso akimis labai liūdnas. Jis net neįsivaizdavęs, kad taip XXI amžiuje galima gyventi. Vyriškis svarstė: gal toks moteriškių gyvenimo būdas, o gal jas vargina depresija, kai svyra rankos ir nėra už ko užsitverti? Nepadeda joms niekas.
– Yra toks posakis: "Kaip radome, taip ir paliksime. Aš taip nepaliksiu", – tikino vyriškis. Jis su mergaitėmis ir jų motina jau susibičiuliavęs, įgavęs jų pasitikėjimą. Joms padeda. Bet pritrūkęs lėšų ir pagalbininkų.
Feliksas Šarauskas pasakojo: su tomis mergaitėmis susipažino prie karstinio ežerėlio. Prie to ežerėlio jis žvejoja. Jam kompaniją vis palaiko dvi sesutės. Viena su meškere traukia karosiukus, o kita sesutė tuos karosiukus nuo meškerės nukabinėja. Jų motina vis vaikštinėja iš ežerėlio pasisemti vandens. Vandenį ji iš kibiro pila į bidoną ir karučiais veža namo. Ežerėlis pakalnėje. Vandenį tenka tempti prieš kalną. Koks vargas... Ypač žiemą. Reikia prasikirsti eketę, slidu. Ežerėlio vandeniu moterys prausiasi, jame skalbia drabužius, patalynę.
– Labai nustebau: geriamo vandens jos eina parsinešti dar toliau. Šulinys kitame kaime už pusantro kilometro. Važiuodamas žvejoti joms vandens atvežu iš namų. Malkas jos irgi labai taupo, įmetu po maišą ir savo malkų. Mergaitės labai nekalbios ir nedrąsios, bet kai įgavau jų pasitikėjimą, jos mane užsikvietė ir į savo namus. Perspėjo, kad gyvena labai prastai. Bet kad taip baisiai, nesitikėjau. Moterų buityje labai trūksta vyriškos rankos. Pats nupirkau plokščių, šiltinau virtuvės sieną. Lentelėmis pradėjau kalti ir namą iš lauko pusės. Mergelės man už kelionę davė 50 eurų, bet trūksta pinigų statybinėms medžiagoms. Gal atsirastų koks rėmėjas ir paaukotų 10 kv. metrų baltų plastikinių lentelių namo apdailai. Labai praverstų 10 kg geltonų aliejinių dažų ir keletas rentinių naujam šuliniui. Bandau jas įtikinti, kad reikėtų keisti lovas, patalynę. Gal kas turi padėvėtų ir galėtų sušelpti? – dalinosi savo kilniais norais Feliksas Šarauskas.
Vabalninkietis "Biržiečių žodį" kvietė atvykti į vietą ir susipažinti su aplinka, kurioje jo naujos pažįstamos gyvena. Kokius darbus vardan jų gerovės jis jau nuveikęs.
Šulinys už pusantro kilometro
Sutartą dieną Feliksas mūsų laukia buvusio dvaro teritorijoje. Jo mergelės irgi nekantrauja. Žiūri pro langą. Langas plastikinis. Ir namas ne toks jau prastas...
– Iš fasadinės pusės – kitas namo šeimininkas. Labai tvarkingas biržietis. Jis rodo mergaitėms pavyzdį, bet kad neima iš kaimyno jos pavyzdžio. Kaimynas net daržą joms buvo išbedžiojęs, skyręs plotelį, bet šios jį apleido, – pasakoja Feliksas. Ir priduria: – Mergelių gyvenimas – iš kitos pusės, iš kiemo. Jis plokštėmis, lentelėmis namelio dalį apkalęs, plokštes reikės nudažyti ir namelio vaizdas bus panašus į kaimyno.
Feliksas pirmiausia veda prie karstinio ežerėlio. Šiuo takeliu 300 metrų moteris eina semti vandens, o jos mergaitės skuba žvejoti.
– Moterys nekalbios, bet kai įgavau jų pasitikėjimą, jos tapo atviresnės, kalbesnės. Moteris man parodė, kad jų šulinys buvęs prie ežerėlio, bet jau 20 metų prie to šulinio ji negali prieiti. Jis užverstas įvairiomis šiukšlėmis, – pasakoja Feliksas.
Einame prie to šulinio. Šulinys, anot Felikso, buvo paverstas šiukšlių dėže. Į jį suverstos plytos, sauskelnės, lentos... Vyriškis stebėjosi, kaip iki šiol neįvyko nelaimė? Pakeleivis galėjo į šulinį įkristi, susižeisti...
Feliksas buvo įsitikinęs: jeigu šulinį išvalys, moteris vandens turės prie namų ir nebereikės jai eiti maistui vandens semti tiek toli, pusantro kilometro. Šarauskas atsivežė pagalbininkų, su jais iškuopė šiukšles. Šuliniui padarė dangtį, pritaisė volelį. Bet kad vandens šulinyje nė lašo.
– Dvi savaites vargau ir perniek. Nežinia šulinio dugnas specialiai užmūrytas ar užslinkę gipso klodai. Gal būt reikėtų bandyti daužyti, bet pasimečiau, nes neturiu tiek sveikatos. Verčiau jau naują šulinį iškasti. Aš buvęs geodezijos specialistas, vandens taką surasčiau, bet man reikia pagalbininkų rėmėjų kas padėtų šulinį iškasti ir kas paaukotų rentinių, – pasakojo Feliksas.
Pamokos
Feliksas Šarauskas pakvietė į namo kiemą. Jis vardijo savo nuveiktus darbus. Kopėčias pats susikalęs. Jų reikėjo įvairiems darbams.
– Daržo moterys neturi, nieko nesodina. Kas gi augs šabakštynuose, kur nepatenka saulė? Bet prie namo suradau vietą. Įvairias kalades, griozdus išrinkau ir dabar jeigu tik norės jos turės savo daržą. Kastuvas mano įbestas, bandžiau žemelę bedžioti, – kalbėjo darbštuolis. ir kėlė nuotaiką: – Kokios mergelės be rūtų darželio? Kitąmet palangėje sužydės ir gėlės...
Ir drąsiai kaip šeimininkas pasibeldė į namų duris. Moterys pakvietė į vidų. Feliksas buvo teisus...
– Žiemą bus šilčiau, virtuvės sienas apšiltinau. Šiltesnė bus ir lauko siena, nebereikės žiemą visoms susiglaudus virtuvėje būti. Lovos išsikraipiusios, reikėtų pakeisti ir patalynę, stalą, – dėsti savo patarimus Feliksas.
Mergaičių motiną permainos nelabai džiugino. Ji laikėsi savo nuomonės: malkas reikia taupyti, nėra ko jų pleškinti. Gerai ir tokie baldai, ir tokia patalynė. O už statybines medžiagas, kai turės pinigų, sumokės. Už kelionę 50 eurų Feliksui jos sumokėjusios.
– Toks gyvenimo būdas, jos pačios neišdrįs, o pagalba iš šalies moterims būtina. Taip palikti negalima, – neatstoja nuo mergelių Feliksas.
Dukrų į pensionatą neatiduos
Tuščios neplautos lėkštės piršo klausimą, ar moterys ne alkanos, ar sočios? Feliksas paaiškino: kartais jos mėgsta pavalgyti labai skaniai. Mergaičių motina pasidžiaugė, kad kitame rajone ūkininkaujanti sesuo parūpins 11 maišų bulvių. Bulvių visą laiką nevalgys. Turi ir kopūstų. Krepšio dugne matėsi grybų. Ne nuodingi. Ką ne ką, bet kelmutes jos pažįsta. Autobusai nekursuoja, todėl su pirkiniais iš Biržų tenka grįžti ir su taksi automobiliu.
Ar čia užsuka seniūnijos socialinės darbuotojos? Taip, – patvirtina moteris. Labai retai, bet užsuka. Lauke pastovi, į vidų neužeina. Darbuotojos kiekvieną kartą siūlo jai savo mergaites atiduoti į pensionatą. Bet motina savo mergaičių į pensionatą neatiduos.
Mums seniūnas patvirtino: šeima seniūnijos akiratyje. Alkoholiu nepiktnaudžiauja, bet moteriškės – išputėjusios. Nevalyvos. Pas jas gyvuliukai, vabaliukai... Kadangi moteris globoja dvi neįgalias dukras, jas gina įstatymas. Informacija neteikiama. Kumetyno mergaičių gyvenimas po užraktu užburtame rate. Informacija uždrausta, bet pagalbą siūlyti, pagalbos ieškoti ar įstatymas draudžia? Pagalbos ieško ne valdininkai, bet atsitiktinai užklydęs vabalninkietis žvejys Feliksas...
– Pačios neišdrįs, nepaprašys. Savo mergaičių į pensionatą ji neatiduos. Aukosis dėl jų. Kaip joms padėti? Trūksta statybinių medžiagų. Gal kas paaukotų 10 kv. metrų plastikinių baltų lentelių likusiai namo sienų apdailai, 10 kg aliejinių geltonos spalvos dažų. Pusdienį sugaiščiau ir namas būtų gražiausias, šiltesnis. Jeigu kas paaukotų kelis rentinius, moteriškės turėtų ir šulinį prie namų. Reikėtų pakeisti joms baldus, patalynę, – dar kartą pakartojo vabalninkietis Feliksas Šarauskas.
Ar kas nors Feliksą išgirs?
