
Naujausios
Kelionė per Lietuvą britišku žvilgsniu
Kovo 6 dieną Šiauliuose pristatytas naujas dokumentinis filmas „Kelionė per Lietuvą“, parodantis, kas Lietuvoje pasikeitė per dvidešimt Nepriklausomybės metų. Pokyčių mūsų šalyje per dešimt kelionės dienų ieškojo britas Davidas Ellisas. Filmas be griežto scenarijaus, kitoks požiūris į laisvę, kitokie Lietuvos laisvės vaizdavimo simboliai žiūrovams sukėlė dvejonių.
Angelė MOCKUTĖ
angele@skrastas.lt
Kodėl britas?
Tai prieš filmo premjerą iš anksto paaiškino filmo prodiuserė Živilė Gallego ir režisierius-operatorius Vaidotas Digimas.
Davidas yra laisvas menininkas iš Londono. Į Lietuvą pirmą kartą atvyko 1993-aisiais ir kartkartėmis sugrįžta, turi draugų ir savo gerbėjų.
Prieš keletą metų jis Londone studijavusiai ir dirbusiai Ž. Gallego pasiūlė filmo idėją — parodyti, kaip keitėsi Lietuva. Sutapo, jog tą patį tikslą turėjo ir filme kaip režisierius debiutuojantis V. Digimas. Dviejų menininkų susitikimas baigėsi tarptautiniu bendradarbiavimu.
Per dešimt filmavimo dienų kūrybinė grupė nuvažiavo apie tris tūkstančius kilometrų, aplankė Vilnių, Klaipėdą, Kauną, Jonavos rajoną, Kuršių Neriją, Šiaulius, Molėtus ir kelis mažesnius Lietuvos miestelius bei kaimus.
Režisierius prisiminė: žinant, jog vakariečiai yra lepūs ir nemėgsta skubėti, jis galvojo, jog filmavimas užtruks 2-3 mėnesius. Juolab, oras vėso, buvo spalio pabaiga. Bet Davidas buvo kantrus ir pats ragino kūrybinę grupę.
Mozaika su baikeriais, filosofais, žveju ir kitais
Prieš premjerą Davidas paaiškino: filmas kurtas ne pagal konkretų scenarijų, nes Lietuva prieš dvidešimt metų irgi jo neturėjo. Įvykiai, išdėstyti ne chronologine tvarka, nes jis nėra istorikas ir chronologija nėra svarbiausia — kelionė per Lietuvą eina per brito potyrius ir atmintį.
Kaip gyveni? Šį klausimą Davidas kelionėje užduoda turgaus prekeivei, žinomam filosofui, baikeriams, žvejui, drabužių dizainerei, astronomui, politikos žurnalistei, šakočių kepėjai ir kitiems. Iš jų be galo skirtingų atsakymų ir kelionės įspūdžių jis lyg mozaiką ir dėlioja Lietuvą tokią, kokia ji buvo ir kokia yra dabar?
Britas ne visada turėjo paruoštus klausimus. Režisierius V. Digimas tuo tik džiaugėsi — apie pokyčius Davidas klausė kaip žmogus, o ne žurnalistas.
Žvejo Antano jis pasiteiravo, ar prieš dvidešimt metų žuvies buvo daugiau ir išgirsta — daugiau, ir dar jos mažės. Iš žurnalistės norėjo išgirsti, ar aukšti politikai į konkretų klausimą atsako aiškiai? Ir sužino: ne, nes prieš dvidešimt metų jie buvo žmonės be kaukių, dabar tapo profesionalai.
Klausimai apie emigraciją kyla atvykus į Ventės ragą: rudenį tušti paukščių tinklai jam asocijuojasi su lietuvių emigracija. Dalis jų, kaip paukščiai pavasarį sugrįš, kiti — pasiliks. Bet britas nemano, jog tai yra blogai — judėjimas yra laisvė, pažintis su kitomis kultūromis, nauji vėjai.
Dėl pacifistinių pažiūrų Davidui buvo nejauku lankytis Zoknių oro uoste, kuriame stovi oro erdvę saugantys naikintuvai. Tačiau pakalbėjes su vokiečių misijos vadu jis suprato, jog kalbasi su žmogumi, o ne uniforma.
Kliuvo dėl simbolių
Po premjeros žiūrovams kilo klausimas, kodėl Lietuvos laisvės simboliais pasirinkti baikeriai, dėvėtų drabužių prekeivė, dizainerė ir kiti?
„O kokie yra Lietuvos simboliai? Krepšinis, blondinės ir alus? Baikeriai yra laisvės simboliai, turgus irgi yra laisvė rinktis. Čia vidinės, o ne išorinės Lietuvos laisvės simboliai“, — atsakė režisierius V. Digimas.
Davidas šiauliečiams atsakė neįsivaizduojantis kelio be motociklo ir tikrą laisvės vėją, galią jis pajuto važiuodamas su baikeriais, kuriems sovietmečiu leista važinėti tik grupelėmis po 3-4.
Žmonės norėjo žinoti, kodėl britas nepadarė išvadų dėl Lietuvos ir Amerikos santykių? „Į Lietuvą ateina daug amerikietiškos kultūros. Nesu antiamerikietis, bet kai kurie elementai man nepatinka“, — atsakė Davidas.
Britas prisipažino, jog pristatydamas filmą įvairiose Lietuvos vietose jis tarsi pratęsė savo kelionę. Ir šioje kelionėje jam įdomiausia buvo stebėti auditoriją. Po susitikimo Davidas neskubėjo iš kino salės — jis šypsodamasis atidžiai stebėjo žmonių veidus.
Citata: „Davidas nėra tipiškas britas, kuriam rūpi alus ir blondinės.
BRITAS: Davidas Ellisas turi retą galimybę — jis yra laisvas menininkas ir gali būti savimi. 55 metų britas nuoširdumu primena vaiką.
DUETAS: Lietuvio režisieriaus Vaidoto Digimo (dešinėje) ir brito Davido Elliso kūrybinis duetas buvo naudingas ne tik jiems. Žiūrovai pamatė, kad į Lietuvos pokyčius galima pažvelgti kitaip.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.