Kavinė, kurios pavadinimą biržiečiai išsirinko patys

Iš dešinės Savininkai Sigitas Jurčys ir Inga Varnaitė (trečia) su kavinės darbuotojais.
Kavinė "Biržė" savo veiklą pradėjo nuo rankų darbo šokolado, o šiandien skelbiasi, kad gamina skaniausius cepelinus mieste. Kaip pavyko nuo šokolado atkeliauti iki cepelinų, o „Šokolado gama“ virto „Birže“ teiraujamės jos įkūrėjo Sigito Jurčio.

Biržuose trūko kavinių

UAB ,,Šokolado gama‘‘ gimė 2014 metais. Jos įkūrėjai ir savininkai – žemaitis Sigitas Jurčys ir biržietė Inga Varnaitė.

-Kodėl Biržuose? Todėl, kad matėme potencialą augimui. Prieš kokį dešimt metų kavinių Biržuose trūko, todėl ir pasirinkome šį miestą. Pirma mintis buvo į provinciją atvežti tai, kas didžiuosiuose miestuose jau įprasta, o ypač kitose valstybėse – rankų darbo šokolado. Taip 2015 metais atsirado ir kavinė Šokolado gama,- pasakojo Sigitas.

Tik kava ir skanėstai – nepasiteisino

Naujoje miesto kavinėje buvo galima pasmaguriauti saldumynais ir kava, tačiau savininkai pamatė, kad vien su šia pasiūla neišgyvens.

-Praėjus metams po kavinės atidarymo supratome, kad jei ir toliau bandysime daryti tai, kas vietiniams per brangu, teks užsidaryti, o ir turistų žiemą mažai sutiksi. Reikėjo prisitaikyti prie paklausos. Po pirmos vasaros pamatėme, kad atvykstantiems reikia maisto, o ne tik saldumynų, tad pradėjome nuo salotų, blynelių, sriubų. Žinoma dar gaminome ir saldainius. Šitaip pavirtome į šokoladinę – kavinę, kurioje galima pavalgyti. Priėmėme sprendimą, kad reikia daryti tai, kas apsimoka, o ne kas labiau patinka mums. Todėl meniu pasipildė mėsos patiekalais ir cepelinais,- kalbėjo kavinės savininkas.

Biržė – nebūtinai nuo Biržų

Pasak Sigito, sudarius naują kavinės meniu, kuriame jau ne tik saldumynai ir kava, pavadinimas ,,Šokolado gama‘‘ nebetiko. Tad savo socialinio tinklo paskyroje kavinės savininkai paskelbė keletą naujo pavadinimo variantų ir daugiausia balsų gavo pavadinimas Biržė.

-Kodėl Biržė? Žodis biržė reiškia kertamo miško liniją, ribą, O Biržai taip pat yra riba, tik tarp valstybių, Lietuvos pakraštys. Vietiniams gyventojams galbūt jis labiau asocijuojasi su tarmiškai tariamu miesto pavadinimu, -paklaustas, kodėl kavinę pervadino būtent taip, paaiškino Sigitas.

Išskirtiniai alaus skonio saldainiai

Kai Biržės įkūrėjai suprato, jog vien iš saldumynų prekybos negalės įmonės išlaikyti, kiekvienais metais atsinaujino, investavo: keitė įrangą, plėtė patalpas – pastatė lauko terasą, įrengė papildomą salę klientų poreikiams. Taip pat įdarbino naujų žmonių. O ši vasara, pasak Sigito, didžiuliu kavinės lankytojų skaičiumi ypač džiugina. Dažniausi kavinės lankytojai – turistai iš įvairių Lietuvos miestų ir latviai. Paklaustas, ką klientai užsisako dažniausiai, savininkas įvardijo:

-Populiariausias gėrimas ,,Biržų alus‘‘, o patiekalas – cepelinai. Aišku, turistus labiausiai domina valgomas biržietiškas suvenyras – alaus skonio saldainiai. Tai vieni iš nedaugelio šokoladinių saldainių, kuriuos dar gaminame. Jais prekiaujama ir Biržų TIC bei Biržų pilies suvenyrų skyriuose. Nesiverčiame per galvą dėl įdomybių, nesame pramogų verslas. Atliekame miestui reikalingą funkciją – maitiname žmones.

Kavinėje sukasi ir pats

Neretai galima išvysti patį Sigitą aptarnaujantį kavinės lankytojus. Paklaustas, kodėl, vyras paaiškino:

-Man patinka. O ir kaip vadovui reikia ,,jausti pulsą‘‘, žinoti, ką klientai kalba: kas gerai, o ką galbūt reikėtų patobulinti. Aš ne iš tų direktorių, kurie tik vadovauja, man patinka klientui ir kavą paruošti ir jam gero apetito palinkėti, ir paklausti iš kur atvyko. Be to, papildoma pagalba mano darbuotojams irgi praverčia. Jeigu matau, kad padavėjos ar virėjos nespėja, imu ir padedu, juk visa tai dėl bendro tikslo – patenkinto kliento.

Darbas patinka

Kavinės lankytojus su šypsena pasitinka Anželika ir Justina – padavėjos, į Biržus iš Pasvalio ir iš Kauno persikėlę dėl meilės. Merginos apie kavinės savininkus atsiliepė pačiais geriausiais žodžiais, viena kitą papildydamos, pasakojo, kaip kruopščiai ir nepriekaištingai savininkė Inga paruošia patiekalus klientams.

-Inga ir Sigitas – labai geri direktoriai. Visada padeda, paklausia, kaip jaučiamės, kas ne visiems vadovams yra būdinga. Nors patys daug laiko praleidžia kavinėje, daug dirba, visada mūsų paklausia, kaip jaučiamės, ar per laisvą dieną pailsėjome. O tai ne visiems vadovams yra būdinga,- atsiliepė darbuotojos.

Anželika Biržėje dirba beveik metus, o Justina jau antrus. Merginos pasakojo, kad kavinės lankytojų šiais metais netrūksta, juokėsi, kad dabar paprasta savaitės diena prilygsta šeštadieniui, o šeštadienis – dviems šeštadieniams. Justina prisipažino: iš pradžių netikėjo, kad padavėjos darbas jai patiks ir čia pasiliks ilgam, bet dabar mano kitaip – būti Biržės dalimi jai patinka.

Skaniausi cepelinai

Šalia kavinės pastatyta reklaminė lentelė su užrašu ,,Skaniausi Biržuose cepelinai‘‘ turbūt suintriguoja ne vieną praeivį jų paragauti. Į klausimą, ar tikrai jie mieste skaniausi, Sigitas atsakė trumpai ir užtikrintai:

-Vienareikšmiškai.