Kaip mus veikia naujosios technologijos: elektromagnetinio lauko poveikis sveikatai

Prof. dr. Alvydas Unikauskas, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, LRT laidos „Kvieskite daktarą“ vedėjas.

Pakalbėkime apie elektromagnetinio lauko poveikį įmonėms ir pažiūrėkime, kiek čia to pavojaus kelia vėjo jėgainės. Niekada nėra smagu kalbėti apie sveikatos sutrikimus, deja, tenka.
Štai ligos kurios gali būti susijusios su elektromagnetiniu lauku: pakilęs kraujospūdis, širdies sutrikimai, nerimas, depresija, nevaisingumas, vėžys, Alzheimerio liga. Dėl šito poveikio gali atsirasti ūžimas ausyse, odos badymo adatėlėmis jausmas ar odos kaitimas, galvos skausmas. Net autizmas. Vis daugėja informacijos, kad jeigu mama, būdama nėščia, maudosi veikiama elektromagnetinio lauko, pavojus, kad jos gimęs vaikas sirgs autizmu, labai didėja.
Nuotraukos Nr. 1 ir Nr. 2. Noriu jūsų paklausti, kodėl aš jas sugretinau, kuo jos panašios, ir kokiu elementu skiriasi.


vejo-energetika

Nr.1

vejo-energetika

Nr. 2

Šias nuotraukas sieja elektromagnetinis laukas: jį skleidžia tiek saulė, tiek šis telefonas ir visi įrenginiai, kuriuos aplink save turime. O skiriasi? Saulės elektromagnetinės bangos yra natūralios, mūsų organizmas per daugybę milijonų evoliucijos metų prie šito elektromagnetinio dažnio yra prisitaikęs, mes į jį nereaguojame, gali būti, kad jis mums net reikalingas.
Visos technologijos skleidžia dirbtinį elektromagnetinį lauką. Magnetinį lauką kuria paprasčiausi buitiniai prietaisai. Ir skaitmeniniai laikrodžiai, televizoriai, šaldytuvai ir kt. Elektros laukas susidaro dėl elektros laidų, mūsų namų sienose įrengtų elektros dėžučių, dėl lempų. Elektros laukas drastiškai slopina melatonino — miego hormonų – gamybą, o tik šitų hormonų dėka mes per naktį pailsime, galima sakyti, pasveikstame. 
Žmonės niekada nesveiksta dieną. Vaikai nė milimetro nepaauga dieną. Viskas gera vyksta naktį.
Panašus reikalas yra radijo dažniai. Beveik niekam iš mūsų nekyla minčių atsisakyti, tarkim, televizijos. Iš savo rankų nepaleidžiame mobiliųjų telefonų. Viskas prie kūno, o geriausia, kad būtų padėta prie širdies. Sunkiai įsivaizduojamas tampa gyvenimas be belaidžio interneto, bet ir jis nėra visai nekaltas. Mikrobangas skleidžia telefonas, mikrobangų krosnelės, Wi-Fi stotelės. Tas pats aparatas būna skirtingų bangų šaltinis.
Čia reikia kalbėti apie elektromagnetinę interferenciją, kartais vadinamą tiesiog „nešvaria elektra“ — skirtingų elektromagnetinių laukų persiklojimas vienu metu. Sakytume, jie yra susumuotas neigiamas poveikis. Juo daugiau tų laukų mus veikia, juo didesnę žalą patiriame. Yra žmonių, kurie šitų laukų poveikiui yra ypač jautrūs, dėl to jiems gali skaudėti galvą, gali rastis tirpimo jausmas ir pan. Elektromagnetiniai laukai yra biologiškai aktyvūs laukai, dėl to jo poveikio nepastebime ilgą laiką. Galime gyventi tuose laukuose ir nieko nejausti.
Elektromagnetiniai laukai matuojami voltmetrais (V/m). Štai kiek tų voltmetrų skleidžia įvairūs šaltiniai: natūralūs elektromagnetiniai laukai — 200, vieta, toli esančios elektros linijos — 100, visai šalia esančios elektros linijos — net 10000, elektriniai traukiniai ir tramvajai — 100, televizoriaus ir kompiuterio ekranai — 10, mikrobangų krosnelės — 14. 
Žodžiu, visi arti esantys civilizacijos sukurti įrenginiai yra tam tikras pavojus mūsų sveikatai. Nepaminėjau dar LED lempų ir fluorescencinių lempų. Sakykime, melanoma, odos vėžys, ypač pavojingas dėl to, kad labai sparčiai metastazėmis išplinta po visą kūną. Tradiciškai sakoma, kad melanoma yra saulės sukeliama liga. Bet esu radęs įdomų straipsnį, kad žmonėms, dirbantiems patalpose, apšviestose visokiomis naujoviškomis LED ir fluorescencinėmis lempomis, — gydytojams, mokytojams, dėstytojams, biurų tarnautojams — melanomos vystosi būtent dėl darbo tokioje aplinkoje, o ne nuo saulės.
Turiu labai įdomius Vašingtono universiteto tyrimus. Remdamiesi duomenimis, kauptais nuo 1900 m, jie yra nustatę patikimą ryšį tarp šitos „nešvarios elektros“ ir krūties vėžio bei leukemijos.
Labai tikslių duomenų apie vėjo ir saulės elektrines pateikti negaliu. Esu radęs tik teiginių, kad jų skleidžiami elektromagnetiniai laukai artimi nuliui. Sakykim, dėl saulės elektrinių net vyrauja įsitikinimas, kad jos yra visai nekaltas reikalas. Bet ir jos neapsieina be inverterių, kurie iš saulės gaunamą nuolatinę elektros srovę paverčia kintamąja srove, jau naudojama mūsų, o tie inverteriai elektromagnetines bangas skleidžia.
Mums pavojinga yra tokia spinduliuotė, kurios bangų ilgis labai mažas, o dažnis didelis, pavyzdžiui rentgeno ir gama spinduliai. Dabar vis arčiau mūsų ateina 5G ryšys. Ir, beje, yra daug informacijos, kad aš to 5G ryšio labai nenorėčiau... Žmogaus organizmas neprisitaikęs gyventi didelių dažnių aplinkoje.
Kaip mums kenkiama. Čia bus keli sunkesni terminai, bet be jų neišsiversime. Ląstelių pažeidimo pagrindas yra mitochondrijų pažeidimas peroksinitritais. Ląstelė turi branduolį, tame branduolyje yra tūkstančiai mitochondrijų, galėtume sakyti, panašių į smulkiai sulaužytus spagečių šiaudelius. Tos mitochondrijos gamina mums gyvybinę energiją. Taigi kai jos pažeidžiamos, trinka ląstelių veikla, kol galiausiai prarandama energija ir žmogus miršta. Ląstelės membranos turi vadinamųjų kalcio kanalų, kuriais į ląstelę prireikus patenka kalcio, o kai jo nereikia — iš ląstelės pašalinamas. Elektromagnetiniai laukai aktyvuoja tuos kalcio kanalus, į ląsteles patenka per daug kalcio, dėl to azoto oksidas virsta peroksinitritu, o peroksinitritas yra vadinamasis laisvasis radikalas, paprastai kalbant – plėšikas. Laisvieji radikalai yra dariniai, kuriems trūksta vieno elektrono. Ir šitą trūkstamą elektroną jie mėgina išlupti iš sveikų ląstelių ir šitaip jas žaloja. Kai dėl to kyla lėtiniai uždegimai, dėl sutrukdytos mitochondrijų veiklos pažeidžiama mūsų DNR, galima sakyti, sutrikdoma visa mūsų genetinė informacija. Žinoma, organizmas ginasi, šituos DNR pažeidimus ištaiso tokia 17 fermentų grupė. Tačiau mūsų pamėgtas vartoti perdirbtas maistas — cukrus, visokie dešrų priedai ir kt. — šiuos geruosius fermentus padaro neveiksnius, ir tos įvykusios klaidos, tie sukelti pažeidimai nebeištaisomi. Valgydami niekinį maistą mes ne tik negauname to, kas reikalinga ir naudinga, bet ir verčiame savo organizmą vartoti gyvybines atsargas, kad pavyktų susidoroti su neigiamais to maisto poveikio padariniais. 
Daugiausia kalcio kanalų turi smegenys, nervai, širdies ritmo vedlys, dėl kurio sutrikimų atsiranda širdies permušimų, prieširdžio virpėjimų ir panašūs dalykai. Kalcio kanalų daug sėklidėse, dėl to kalbant apie elektromagnetinio lauko poveikį dažnai minimas nevaisingumas, pirmiausia vyrų. Kalcio kanalai mikrobangoms yra 7,2 milijono karto jautresni negu ląstelių išorė ar jų vidus. Esu radęs tokius skaičius: nuolatinis 3G ryšio poveikis sukelia tokius pačius pažeidimus kaip 1600 krūtinės ląstos rentgenogramų! Mano vertinimu, telekomunikacijų pramonė šiandien elgiasi panašiai kaip kiek anksčiau tabako verslo gigantai, tvirtinę, na ko jūs čia prie to rūkymo kabinatės... Elektromagnetinio lauko ekspozicija per pastaruosius šimtą metų padidėjo... 1 kvintilijoną kartų! Nesuvokiamą kiekį kartų! Tūkstantis milijardų yra trilijonas. Tūkstantis trilijonų yra kvadrilijonas. Kvintilijonas yra tūkstantis kvadrilijonų, skaičius su 18 nulių!
Kaip jau kalbėjau, pažeidimų mastas paaiškėja tada, kai būna jau per vėlu, o ir tada susieti ligą su elektromagnetinio lauko poveikiu būna labai sunku.
Ir saulės, ir vėjo elektrinės, kaip bet kuris su elektra susijęs prietaisas, skleidžia „nešvarią elektrą“. Viską lemia atstumas! Ir, žinoma, įtampa, saugi ji yra iki 18 miliamperų. Sakykim, tik įjungiamas kompiuteris mums jų duoda 80! Ranka pasiekiamai visai šalia mūsų ne turėtų būti nei antenų, nei generatorių, nei jėgainių, nei laidų — šalia mūsų, virš mūsų ar po mumis.
Buitinėje aplinkoje saugus atstumas yra bent 3 metrai, neigiamas poveikis mažėja ir už 2 metrų. Nuo mobiliojo ryšio antenų saugu už 300-500 m. O vėjo elektrinės? Aš teigiu – iki 50 metrų. Straipsniuose informacijos galima rasti skirtingos, vienur radau tą atstumą nurodytą 100 metrų, bet yra ir teigiančių, kad tas saugus atstumas yra ir du, ir tris kartus mažesnis. Žodžiu, kad jaustume vėjo elektrinių skleidžiamo elektromagnetinio lauko poveikį mes nuolat turėtume stovėti visai šalia jų. Tas pats ir su saulės elektrinėmis.
Kalbant apie vėjo elektrinių statybą, būtina kalbėti apie sanitarinės apsaugos zonas. Tokias privalomas zonas turi turėti viskas, kas nors kiek susiję su gamyba, jos nustatomos prie oro uostų, geležinkelių, elektros tinklų linijų, dujotiekių ir naftotiekių, branduolinės energetikos objektų, net prie pastatų, kuriuose laikoma galvijų. Tai daroma tam, kad šalia šitų objektų žmonės negyventų nuolat, jose draudžiama statyti gyvenamuosius namus, sodo namelius, viešbučius, mokyklas ar darželius. Vėjo elektrinėms nustatomos sanitarinės zonos nėra niekuo ypatingos. Tereikia žinoti, kad už sveikatos specialistų nustatyto atstumo neigiamo poveikio sveikatai nėra.
Tie, kurie taip labai baiminasi tų vėjo elektrinių ir nuo jų sklindančio elektromagnetinio lauko, turėtų būti nuoseklūs, ir pirmas žingsnis, kurį jiems reikėtų žengti, – iš viso atsisakyti elektros! Grįžta žmogus namo, išjungia elektros tiekimą visam savo ūkiui ir laimingai gyvena! Šiandien mes tuose laukuose tiesiog maudomės, kasdien, kiekvienuose namuose. To nebuvo, kol nebuvo elektrifikacijos, ir pirmuoju nusikaltėliu, linksmai kalbėdami, galėtume laikyti poną Edisoną... kartus u Tesla. Bet gyventi reikia, reikia galvoti protingai, o elgtis atsakingai. Todėl pabaigoje keletas patarimų, ką daryti, kad tą neigiamą elektromagnetinio lauko poveikį padarytume mažesnį. Telefoną verta kuo dažniau laikyti perjungus į skrydžio režimą. Tą patį reikia daryti ir su planšetiniu kompiuteriu. Atsisakykime mikrobangų krosnelių arba laikykime ją kokiame ūkiniame pastate. Nenešiokime mobiliojo telefono prie kūno, nelaikykime jo lovoje, jis juk ne mūsų vaikas. Stenkimės gauti reikiamą kiekį magnio, kuris tiesiog dirba mano anksčiau aptartų kalcio kanalų durininku: jeigu kalcio reikia daugiau — duris atidaro, nereikia — tos durys uždaromos. Magnis yra vienas iš svarbiausių dalykų, mažinantis mūsų kraujo spaudimą, kiti du dalykai — vitaminas D ir netinkamo maisto atsisakymas.
Žmogui svarbu gauti reikiamą kiekį azoto oksido. Geriausias būdas šalia mankštų — gauti saulės, kai ji būna pakilusi į zenitą, tiesiai virš mūsų galvos. Rytinės ir popietinės saulės spinduliai, sklindantys įstrižai, yra D vitamino šaltinis. O vertikalieji spinduliai, vadinamieji A spinduliai, išskirtinai skatina azoto oksido gamybą, o azoto oksidas plečia kraujagysles ir gerina viso kraujotaką. Šalia patartina vartoti polifenolių turtingų prieskonių — cinamono, imbiero, gvazdikėlių, ciberžolės, rozmarino ir kt.
O su prietaisais galima tvarkytis net radikaliai — naktį miegamajame visai išjungti elektrą, išjungti belaidžius įtaisus: telefonus, kūdikių aliarmo stoteles, iš kambarių išnešti belaidžius skaitmeninius įtaisus. Teigiamą poveikį turėtų ir tentai ar uždangos, kuriomis atsitvertume nuo elektromagnetinio lauko šaltinių.

vejo-energetika

Užs. 10198