
Naujausios
Kaime nebelieka geriančiųjų
Sablauskiai (Akmenės rajonas) garsėjo šiuolaikinio kaimo "restoranais" – buvusiose karvidėse, vaikų darželyje ir kituose apleistuose pastatuose. Čia metai iš metų karaliavo alkoholis.
Šiandien likę pėdsakai – krūvos senai išgertų butelių. Vienintelės kaime parduotuvės šeimininkai, geriausiai žinantys apie alkoholio prekybą, sakė, kad nebeliko, kas geria.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Savaitės pradžioje per pusvalandį, priešpiet praleistą Sablauskių kaimo parduotuvėje, užėjo pavienių pirkėjų. Išsirinko po truputį pirkinių. Daugiausia – duonos, kruopų. Dar kokio saldumyno ar egzotinių kraštų vaisių. Moteris išsinešė skalbimo priemonių.
Daugiau pirkėjų būna vakarop. Kai darbingo amžiaus sablauskiškiai grįžta iš darbų – kas aplinkiniuose stambesniuose ūkiuose, kas valdiškose įstaigose rajono centre ar net Mažeikiuose. Vietoje darbdavių beveik nėra.
„Kai kurių prekių žmonės užsisako iš anksto, pavyzdžiui, ūkio remontui reikia vinių ar dažų, – sakė pardavėja. – Retkarčiais perkamais daiktais nėra prasmės užgriozdinti patalpų“.
Tačiau niekada ant prekystalio netrūksta cigarečių, alaus ir stipresnių alkoholinių gėrimų. Būtent jų kasdien nuperkama.
„Dabar pati mėnesio pradžia, žmonės laukia algų, pensijų ar socialinių pašalpų, todėl neturi iš ko daugiau pirkti“, – sakė pardavėja.
Todėl per dieną teparduoda porą dešimčių „bambalių“ alaus. Bet kelis kartus daugiau, kai pirkėjų kišenės pilnesnės.
Apie pustrečio šimto gyventojų kaime ir dar apie porą šimtų apylinkėse gyvenančių žmonių poreikius tenkinančiai parduotuvei, anot pardavėjos, tai nėra daug.
Sablauskiuose išgeriama nebe tiek, kiek prieš kelerius metus. Pirkdavo glėbiais ir tuštindavo šalia parduotuvės arba sulįsdavo į apleistus pastatus.
Vienas jų vos ne kampu remiasi į parduotuvę. Medinis namas – be langų, tik su grotų likučiais. Sienos ir stogas – pakežę, atrodo, gali užgriūti.
Ant grindų – tušti plastikiniai alaus, sidro ir stipresnio gėrimo buteliai. Tokia daugybė, kad nedaug tėra vietos kojai padėti.
Pati erdviausia pastogė girtuokliavimui – buvusios karvidės. Matyti, kad žmonės įsitaisydavo tarp ėdžių su girdyklomis ir mėšlo šalinimo takų bei šieno likučių. Nesibaiminta ir lauželį užkurti. Prie jo atsisėsti atridenta akmenų, atsitempta automobilių sėdynių.
Tos vietos ėmė tuštėti, kai prieš porą metų vienas rajono advokatas viešai apkaltino rajono Savivaldybę nesiimant veiksmų, kad tokiuose kaimo "restoranuose" negirtautų vyrai, paaugliai.
Reaguota greitai – į kaimą policijos ekipažai ėmė užsukti per dieną po keliskart. Iš „restoranų“ išvaikė baudomis – už girtavimą viešoje vietoje.
Policija, kaip sako vietiniai, kontroliuoja kaimą iki šiol. Sablauskiškiai žino, kad tarnybinis automobilis gali stovėti netoli parduotuvės. Tad čia, jei tamsoje ateisi ar atminsi dviratį be šviesą atspindinčios liemenės ar atšvaito, gali būti nubaustas.
Parduotuvėje sutiktas vyras, pirkdamas duonos gaminių, išsirinko ir alaus skardinę. Ar pakanka?
„Kai darbą dirbi, nėra kada daugiau, – sako sablauskiškis. – Kas laisvesnis, tas gali. O kas ištisai gėrė, tam nieko nepadarysi – ir gers“.
Dviračius prie medžio palikę du vyrai iš parduotuvės išeina po akimirkos. Tepirko cigarečių.
„Pinigų alui neturi“, – pardavėja apibūdina pažįstamus klientus.
Kaime yra žmonių, kurie varganai uždirbtą eurą išleidžia ne duonai, o vien alui. Ir taip dažną dieną.
„Bet galima sakyti, kad kaime nebeliko, kas geria, – apibendrina pardavėja. – Kas į užsienius išvažinėjo. Katras ir numirė. Vienas kitas pajėgia ir užsikoduoti, kad negertų“.
Autoriaus nuotr.
PARDUOTUVĖ: Sablauskių kaimo parduotuvėje perkama kelis kartus mažiau alaus „bambalių“ negu prieš kelis metus.
BUTELIAI: Sablauskių kaimo centre apleistuose pastatuose palikta daugybė ištuštintų alkoholio butelių.